Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Soukromí jako nechtěné dítě od anonym - Asi to tak bude, ale já se odmítám...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 11. 2009 9:21

  anonymní ---.pb.cz
  Asi to tak bude, ale já se odmítám smířit s tím, že svoboda se v našem pojetí redukuje na svobodu páchat zločiny a zůstat nepotrestaný. Je to morální a etický problém naší současnosti, který, dle mého názoru, není momentálně úspěšně řešitelný. Svoboda bez zodpovědnosti je kotraproduktivní, zodpovědnost bez násilí nevynutitelná a násilí jde proti svobodě.
 • 10. 11. 2009 10:22

  gofry
  Obranné násilie nejde proti slobode. Ak ma niekto chce okradnúť, ale ja ho zmlátim, pácham násilie, ale nejdem proti nikoho slodobe (nepoznám nikoho, kto by obhajoval slobodu v tom zmysle, že ho hocikto môže zmlátiť a okradnúť).
 • 9. 11. 2009 16:34

  Cronos (neregistrovaný) ---.soapraha.cz
  Asi jdu proti proudu (i zde v diskusi), ale ochrana osobních údajů je ve své podstatě absurdní a kontraproduktivní. Od pravěku je důležité sociálně předvídat své okolí, k čemuž slouží právě "znalost osobních údajů" lidí, se kterými se stýkám či mohu setkat. Tedy vědět, s kým mám tu čest, abych se podle toho dokázal zařídit.
  Pokud však dnes je zakázané vědět, že dotyčný kdysi porušil zákon, společensky obcuje s podivnými spolky, co zastává za světonázor, jaký má sociální či ekonomický statut, výledkem je, že o něm nevím nic podstatného a snadno mu naletím. (Možná toto je cílem naší společnosti (západu obecně), ale to sem nepatří)
  České zákony (a zřejmě i ty západní, demokratické) většinou (přes verbální deklarace) dávají téměř vždy hlavní výhodu pachateli (vše mu musí být na 100 procent prokázáno a i pak jsou tresty směšně malé a odškodnění skoro žádné), a naopak oběti se kladou nepředstavitelné překážky v obraně i ochraně(ochrana osobních údajů je jednou z nich). Výsledkem je rezingace na důvěru ve stát, jakožto jediného myslitelného garanta systému, včetně osobních svobod každého z nás, a stále narůstající potřeba brát spravedlnost do svých rukou, popřípadě ztráta obav z překračování zákonů tedy přechod potencionálních obětí na stranu pachatelů.
  Shrnuto: nevidím vůbec nic špatného na tom, když se obecně o každém ví, co kdy provedl, jak na tom je s názory, kolik je mu let, jak je na tom s majetkem a odkud pochází, protože je tisíciletá lidská zkušenost, že jedině na základě těchto informací je možné s člověkem jednat jako rovný s rovným.
  Každý případný nováček či anonym se s tím musí poprat a nějak se projevit. To je jeho hendikep, ale ti dobří to zvládnou a o ty špatné není co stát.
 • 9. 11. 2009 17:37

  MB (neregistrovaný) 193.86.31.---
  Jistě - jednat jako rovný s rovným, ale také nerovný s nerovným. V ne tak davné evropské historii byly osobní údaje zneužity pro rozdělení lidí podle rasy, náboženského symšlení atd. A bylo pak s nimi následně naloženo. Tehdy nebyly počítače, shromažďovní a zneužití údajů bylo mnohem obtížnější, ale i tehdy to stálo některým režimům za to. Kdyby se takové údaje neshromažďovaly, bylo by takové zneužití nemožné.
 • 9. 11. 2009 23:32

  Mablung (neregistrovaný) ---.121.broadband4.iol.cz
  Mýlíte se, není to důležité. Je to jen otázka priorit. Čím více má společnost svobody, tím měné má jistot. Čím více bude mít společnost jistot, tím více bude unifikovaná. Bude plodit méně kreativních jedinců, méně osobností. A samozřejmě, bude mít méně "odpadu", feťáků, asociálů, ... .
  Jak píšu, je to věc priorit jaký stát Vám vyhovuje. Většině lidem vyhovuje spíše bezpečnost než svoboda. Vy jdete s proudem co se preferencí týče, ale jste jako jeden z mála kteří to jsou ochotni přiznat.