Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Spamming a jeho právní úprava od Proti Spamu - Rád bych doplnil některé věci, které zde autor...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 7. 2003 10:30

  Proti Spamu (neregistrovaný)
  Rád bych doplnil některé věci, které zde autor dovozuje. V rámci Evropské unii spam upravuje především následující direktiva: DIRECTIVE 2002/58/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 12 July 2002 concerning the processing of personal data and the protection of privacy in the electronic communications sector (Directive on privacy and electronic communications) ve svém Article 13 -
  Unsolicited communications.

  Tato balancuje mezi principem opt-in a opt-out a členským státům explicitně nenařizuje, který způsob zvolit.

  Autor zde též zmiňuje novelu zákona o reklamě, která je platná zhruba od poloviny minulého roku. Problém je v tom, že v žádném případě nebere v potaz požadavky v EU. V současné době se na ministerstvu připravuje její zásadní novela, která bude preferovat princip opt-out a bude počítat s vedením tzv. opt-out databáze.

  Nutno ovšem dodat, že bude regulovat POUZE komerční sdělení - nekomerční a též otravné spamy regulovat nebude.

 • 17. 7. 2003 11:31

  Antonín Slejška (neregistrovaný)
  Pro doplnění přidávám ještě výňatek z http://www.unie.cz/v2clanek.html?pID=5211982&pHtml=full

  Karel NEUWIRT, předseda Úřadu na ochranu osobních údajů
  --------------------
  V novém telekomunikačním zákonu bude upraven podle evropské směrnice také přístup ke spamingu a nevyžádaná reklama pomocí spamových zpráv bude zakázána, pokud k ní nedáte předchozí souhlas.

  Karel NEUWIRT, předseda Úřadu na ochranu osobních údajů
  --------------------
  Má občan, jednotlivec právo napsat odesílateli, že si nepřeje, aby jeho osobní údaje byly vedeny v nějaké rozesílací databázi a ten odesílatel musí tomu žadateli vyhovět a vymazat takové osobní údaje. Ty marketingové společnosti si ovšem mohou ponechat jakési minimální osobní údaje, říká se tomu databáze Robinsonů, což je databáze těch, kteří si nepřejí dostávat reklamní nabídky a odesílatel musí před odesláním konfrontovat s tou robinsonskou evidencí, zda tam není občan zapsán a nesmí mu pak posílat nabídku.
 • 17. 7. 2003 11:40

  Vita (neregistrovaný)
  Opt-out je cesta do pekel. Pak totiz te firme staci principielne poslat ten spam pokazde odjinud a pripadne s pridavkem - smerovat to pokazde na jinou domenu kde bude presmerovani na tu 'spravnou'. Respektive pri legalizaci opt-out to znamena ze budete dostavat spamy porad dokola a kazdy bude tvrdit 'toto je prvni mail ktery vam posilame'.

  Az si zacnete stezovat, proste se shodi presmerovani - neco na zpusob
  onload='this.location="http://mujserver.cz"'
 • 17. 7. 2003 13:09

  Ján Matejka (neregistrovaný)
  Nemám sice ve zvyku odpovídat na anonymní příspěvky, ale vzhledem k tomu, že alespoň argumentujete, resp. se o to snažíte, tak uvádím následující.

  Vámi zmíněná směrnice (2002/58/ES)o zpracovávání osobních údajů a ochraně soukromí v odvětví elektronické komunikace ("Směrnice o soukromí a elektronické komunikaci") upravuje zásadně výlučně zpracovávání osobních údajů v odvětví elektronických komunikací, v tomto ohledu pak též sekundárně řeší použití el.pošty pro účely přímého marketingu (právě pro tento účel je zde vyžadován právě onen předchozí souhlas). Okrajově dodávám že el.pošta nemusí být vždy osobním údajem.

  Výše uvedená směrnice se však nedotýká těch opatření, která členské státy přijímají za účelem ochrany právních zájmů právnických osob s ohledem na nevyžádanou komunikaci pro účely přímého marketingu podle v čánku zmíněné směrnice. Navíc tam, kde členské státy zřizují v článku zmíněný rejstřík (registr) pro tuto komunikaci právnickým osobám, převážně podnikovým uživatelům, tam jsou ustanovení článku 7 směrnice 2000/31/ES plně použitelná. V tomto ohledu je třeba říci, že působnost obou směrnic je různá a v zásadě se nepřekrývá.

  Jinými slovy Vámi zmíněná směrnice na obsahu článku nic nemění. Problematika spamu je totiž značně široká, a to včetně prostředků, které upravuje Vámi zmíněná směrnice.
  Možná by bylo dobré se pokusit ji dočíst až do konce :-) .

  S pozdravem

  Ján Matejka
 • 17. 7. 2003 13:22

  Ján Matejka (neregistrovaný)
  Velmi zdravím,

  to je právě ono (viz níže).. dle mého soudu se źde míchají dvě věci, které rozhodně nelze považovazt za až tak spojenou nádobu.

  Je třeba si uvědomit:

  1) že spam není jen o nevyžádaných zprávách dodávaných prostřednictvím emailu,

  2) nevyžádaných zprávách dodávaných prostřednictvím emailu nemusí mít vůbec nic společného s režimem zákona o ochraně osobních údajů (emailová adresa není per definionem osobním údajem, byť jím v některých případech skutečně může být)


  S pozdravem

  Ján Matejka