Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Spamming a jeho právní úprava od Michael - Rád bych se vrátil k tomu, co Dr....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 7. 2003 8:03

  Michael (neregistrovaný)
  Rád bych se vrátil k tomu, co Dr. Matejka uvádí k propagaci politických stran.
  Myslím, že nelze tak jednoznačně přikývnout tomu, že by reklama (a zejména předvolební reklama) politických stran byla nekomerční záležitostí. Jak z naší právní úpravy vyplývá, obdrží po ukončených parlamentních volbách politické strany od státu příspěvek na volební kampaň. Výše tohoto příspěvku se vypočítává z počtu obdržených hlasů ve volbách. A co je rovněž důležité - od určitého procenta dolů nedostanou strany nic, což je obvykle existenčně zruinuje, musí se rozpustit, nebo sloučit apod.
  Za těchto okolností vidím přímou úměru mezi účinkem reklamy (a to i nevyžádané) a finanční částkou, která je vedení politické strany ze státního rozpočtu vyplacena a představuje čistý zisk, se kterým si sekretariát může nakládat jak uzná za vhodné. Vyjmout tento mechanizmus z komerční sféry se mi jaksi, i při nejlepší vůli, nedaří.
  Obdobně by podle mého názoru bylo nutné hledět na nevyžádanou korespondenci neziskových organizací, pokud jejím obsahem je, byť i nepřímá, snaha získat jednorázové dary, či trvalý sponzoring.
  Hlavním nedostatkem naší právní úpravy je však absence mezinárodního prvku. Naprostá většina spamu přichází ze zahraničí, a naprostá většina zahraničního spamu pochází z USA (a naprostá většina spamu z USA pak ze státu Florida, který je znám svou nespoluprací se zahraničními soudy). Zdá se mi proto velice žádoucí doplnit trestní zákon o novou samostatnou skutkovou podstatu a postupovat proti autorům spamu v trestním řízení, byť i vedeném v nepřítomnosti. Jsem přesvědčen, že po zjištění, že jim v ČR může být například vysloven trest zákazu pobytu a že tím pádem nesmí vstoupit do žádné ze zemí EU, by si zasílání spamu do domény .cz rozmysleli. Představa, že by si s vypátráním a stíháním konkrétních amerických občanů poradil živnostenský úřad, nebo telekomunikační úřad, se mi zdá dost fantastická.
 • 18. 7. 2003 10:13

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Pravdepodobnost, ze se jakymkoli organum, vcetne soudu, podari VUBEC identifikovat pachatele je pomerne mala. Musel byste tak trestni rizeni dokazat vest nejen v jeho nepritomnosti, ale dokonce proti pachatelovi neznamemu - a to by asi neslo ...