Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Středočeský web Tojecool.cz skončí od kolemjdoucí - Chápu vaše znechucení, ale opak je kupodivu pravdou....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 5. 2012 19:41

  kolemjdoucí (neregistrovaný) 77.78.91.---

  Chápu vaše znechucení, ale opak je kupodivu pravdou. Teprve nyní dochází k tomu, že korupce je veřejně propírána, veřejnost vyvíjí tlak, média si začínají být více jistá a i policie i soudy dělají kupodivu odvážnější kroky. Ukazuje se totiž, že všude dorůstá generace lidí, kteří studovali až po revoluci a mají jiný pohled na svět.

  Ale tohle bylo jasné už od začátku - při každé změně trvá nejméně jednu, většinou dvě až tři generace, než se nový systém usadí, lidé budou vyrůstat v novém prostředí a i mezi politiky, úředníky, policisty, soudce... nastoupí novější generace. Bohužel nejde nikdy čekat, že lidé, kteří prožijí zásadní část života v diktatuře se přes noc změní v odpovědné, odvážné demokraty. Navíc každá společenská změna vynese v první chvíli nahoru to největší bahno - různé šíbry, zloděje i "obyčejné" hajzlíky co si jen chtějí trochu líznout, když vidí, že to projde.

  I když to zní divně, já osobně jsem rád, že mohu prožívat dnešní dobu, kdy se propírají korupční kauzy a něco se konečně začíná dít. Jde to pomalu (vždy to jde příliš pomalu), ale aspoň něco. A přes všechnu špínu také vidím spoustu pozitivního zejména v komunální politice, v běžném občanském životě, v drobné ekonomice (lidé a obce bohatnou a investují do svého okolí), ekologii, dopravě a mnoha a mnoha dalších věcech.

  Jen doufám, že dalších aspoň dvacet let nepřijde žádný další velký šok, jak je ve zdejší krajině poměrně časté. Ono by to totiž přineslo jen další špínu, zase by nahoře byli noví zloději a nic by se nezlepšilo. Ještě tu jednu generaci to chce utřepat, uvědomit si, že lidé sami mají moc a mohou tvořit onu takzvanou občanskou společnost. Ale jak říkám, chce to ještě jednu generaci...

 • 29. 5. 2012 9:50

  bez přezdívky

  Tohle je sice pekne, ale bohuzel dost naivni.

  Jen pro priklad: ja ziji uz deset let v Belgii --> takze "zapadni" system jako remen tady je uz od 2.sv.v. a muzu vam rict, ze korupce, podvadeni a "vychcankovstvi" tady vesele kvete... Tak jako v CR za komunismu a tak jako v CR dnes...

  Problem neni v politickem systemu. Problem je v lidech. At je to liberalismus, komunismus, socialismus a nebo jakykoliv jiny "ismus", jakmile si nekdo pricichne k policice, moci a velkym penezum, co se v ni toci, tak proste podlehne... Vyjimky jsou, ale je jich pramalo.

  To proste kdyz okolo vas litaji miliardy, nikdo nic nekotroluje a hrabe kazdy okolo vas, pros si neprilepsit a nehrabnout si take?

  Lide jsou v podstate slabosi a pro vlastni konfort/pocit dulezitosti se proste neumeji ovladat.

  A s tim tezko neco udelame. Za komunistu kradli papalasi po desetitisicich, dnes kradou modro-oranzovi komuniste a vycurani podnikatele po milionech no a zitra zase budou krast ti namachrovani frikulini odkojeni kapitalismem...

  Tak velebnosti, a jdu blejt! ;-)

 • 28. 5. 2012 19:26

  MoB (neregistrovaný) 93.187.107.---

  IMO kdyby se to samé podařilo u ostatních krajů, byli bychom možná hodně překvapení... a naštvaní. Já už jsem o iluze přišel dávno, a realita je i přesto pořád ještě horší. Co s tím? Už je to jako za komunistů - nikdo není s to s těmi zloději něco udělat :( Velká škoda, protože to vede k umenšení účasti lidí na veřejném životě, a to jenom zvýší šance těch lumpů. Ech... jak říkám, škoda.

 • 29. 5. 2012 9:08

  nespokojený (neregistrovaný) 86.61.140.---

  Já teda žádné zlepšení nevidím. Média propírají kauzy už dlouho, ale ještě jsem neviděl jedinou větší kauzu dotaženou do konce. Navíc v dnešní době je čím dál těžší najít v těch informacích médií pravdu. Jenže problém není v lidech ale v systému, který si velké strany vybudovaly. Dnešní politik nemá zodpovědnost za nic, protože se stejně podaří vykroužkovat jenom pár nejhorších a zbytek má své místo jisté, ať jeho strana prohraje nebo vyhraje. Nevládnou nám zkorumpovaní politici, ale zkorumpované strany, které snadno nahrazují své lidi dalšími korupčníky, takže i odsouzení jejich člena (pokud k němu vůbec dojde) není pro pokračování korupce žádný problém. Potřebujeme osobní zodpovědnost politiků za své činy a to u nás není.