Hlavní navigace

Street View a teroristi, Google pro TPP a nejlepší MMO

12. 6. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Google
Master-slave no-more, Gawker v bankrotu, nejlepší MMO, chat jen v Messengeru, Tinder od osmnácti, Foursquare se postupně vrací. Co přinesl právě končící #tyden.

Microsoft dokáže z vyhledávání (přes Bing) zjistit, že má někdo rakovinu slinivky. Ještě předtím, než to zjistí onen člověk. Prostě věda. Viz Microsoft Finds Cancer Clues in Search Queries, a když se nad tím zamyslíte, je v tom logika. Příznaky mohou vést člověka k tomu, že hledá určité věci a tím pádem k jisté pravděpodobnosti, že má určitou nemoc. A to nejenom u rakoviny slinivky.

Absurdita roku? 15 000 USD na odstranění technologického termínu (master-)slave. Ano. Viz Mozilla Open Source Support: First Awards Made.

Gawker je v bankrotu a půjde do aukce. Celé je to výsledek odsouzení k zaplacení 140 milionů dolarů v kauze s Hulkem Hoganem. Nutno dodat, že to celé dost hodně hýbe mediální scénou v USA. Viz Gawker Files for Bankruptcy, Will Be Put Up for Auction a Gawker’s Bankruptcy Is How a Free Press Dies, One VC at a Time.

Budoucnost Gawkeru? Pokud je koupí Ziff Davis, nejspíš leccos zavře. Viz Memo: Here’s what Ziff Davis has to say about its plans to buy Gawker Media. Možná to netušíte, ale gawkeři mají některé věci, kterých bude opravdu škoda. LifeHacker, Gizmodo, Kotaku, Jalopnik, Deadspin a Jezebel jsou totiž také jejich. Některé z jmenovaných ale mají šanci přežit. Tohle bude zajímavé sledovat.

Umělá inteligence prý napsala scénář k následujícímu filmu:

TELEgraficky

Hitler se dozvěděl o rozvozu KFCJak věšet roličku toaletního papíru ■ cDc se zřeklo  Jacoba Applebauma ■ RIP IGExorcistRIP Yahoo Messenger ■ iMessage pro Android, možná ■ Bluetooth 5 přichází 

WEBDESIGN, INTERNET

Tenhle účet na Instagramu se vám bude moc líbit: yayforaholes pro všechny milovníky webdesignu i designu.

Umělá inteligence SEO nijak rychle nemění. To jenom TechCrunch popustili uzdu fantazii. To nejlepší, co můžete u Artificial intelligence is changing SEO faster than you think dělat, je kupodivu to, že zamíříte do komentářů a přečtete si, co píše Ammon Johns.

Chrome opravdu zrušil BackSpace, (staro)nová klávesová zkratka je Alt + šipka vlevo. Není moc jasné, proč zvolili zrovna tuhle, když mohli zvolit Alt+BackSpace. Existuje samozřejmě i Alt + šipka vpravo, ale to volbu téhle dvouklávesové náhrady moc nevysvětluje. Nehledě na to, že si musíte dávat pozor na Pravý Alt+šipka, protože v řadě případů si tím otočíte displej.

Našeptávač Googlu prý žádné kandidáty ani témata neupřednostňuje. Říká to Google v reakci na obvinění, že prý upřednostňuje Hillary Clinton. Viz Google Search Autocomplete.

V pátek přestal fungovat Slack (viz Slack is down, so enjoy your three-day weekend). Dobré připomenutí toho, že starý dobrý e-mail je nakonec podstatně spolehlivějším nástrojem než tyhle revoluční novoty.

SOFTWARE

Microsoft Planner je nová součást Office 365, nástroj pro řízení projektů. Podle společnosti je Planner jiné řešení než Microsoft Project. To kdyby vám to vrtalo hlavou. Viz Microsoft launches Planner, a project-management tool part of Office 365.

V Elite Dangerous se tamní AI ukázalo jako příliš dobré. Vybudovalo si vlastní zbraně a vydalo se po hráčích. Frontier nakonec museli nový update poněkud omezit v rozletu. Viz Elite's AI Created Super Weapons and Started Hunting Players. Skynet is Here a NPC AI update.

Nový software pro Toyotu Lexus se poněkud nepovedl a počítač v autě se zasekl. Byť prý odpojení autobaterie pomohlo a schopnost auta jezdit to neovlivnilo. Což jednou takhle někdy v budoucnu už nemusí být až tak pravda. Už se těšíte, až budete mít z auta cihličku? Viz Lexus software update fail shows crashing future for cars.

World of Tanks Blitz je tu už dva roky a stále se rozrůstá. Pokud nevíte, o čem je řeč, tak o verzi World of Tanks pro iOS (a Android) zveřejněnou 3. června 2014. Povedená věc, u které mi jenom chybí větší provázanost s PC podobou, byť to, že nejde hrát napříč platformami, zatím vcelku chápu. Viz As World of Tanks Blitz Turns 2, Wargaming Reveals What’s Next (Interview).

Evernote doplnil integraci s Google Drive. Přímo z Evernote bude možné přistupovat k souborům v Google Drive, v zásadě jde o rozšíření existence odkazů do Google Drive na plnou integraci. Viz Evernote and Google Drive Deliver a Smarter Way to Work. A mimochodem, osobně bych spíše přivítal, kdyby Evernote dokázal využít Google Drive jako úložiště pro vlastní data. Ale to asi očekávat nemůžeme.

Nejlepší MMO? To bude složité, ale v The best MMOs najdete dost tipů. Dokonce dělených do kategorií – klasické, sandboxové, s příběhy a PVP. A pokud nevíte, najdete tam World of Warcraft, Finaly Fantasy XIV, Tera, EVE Online, Runescape, Wurm Online, The Secret World, SW:TOR, Final Fantasy XI, LOTRO, Guild Wars 2, Planetside 2 a The Elder Scrolls Online. Z mých oblíbených (jsou tučně) chybí už jenom RIFT.

Call Of Cthulhu E3 trailer:

MARKETING A KOMUNIKACE

Rekorderlig Cider Advert 2015 – ‘Silver Skaters’ je prostě šílená reklama, kterou jsem vám musel ukázat. Stejně jako Special Dogs – Bondage:

Jaké jsou aktuální rozměry inzerce na sociálních sítích? Dozvíte se to v infografice v Infographic: The Ultimate 2016 Social Media Ad Size Cheat Sheet a nutno dodat, že jich je tolik, že z toho jde hlava kolem.

Facebook prý testuje příspěvky, které sice půjdou k přátelům, ale nebudou vidět na profilu (timeline). Viz Facebook Testing Ability for Users to Post to News Feed But Not Timeline, kde jenom připomenu, že něco takového už je hodně dlouho (pár let) možné. „Skrýt příspěvek“ totiž daný příspěvek skryje právě ze stránky či profilu, ale k fanouškům (u stránek) a přátelům stále míří. Jediné, co se zjevně mění, je to, že Facebook tuhle možnost vytáhne ven z menu a nabídne ji jako zaškrtávátko při vkládání příspěvků.

Kdo by to byl řekl, že zrovna tohle video plné koček je reklama. A nechybí okurka!

Deset nejsledovanější inzerátů z května na YouTube najdete v The 10 Most Watched Ads on YouTube in May. Jen není jasné, proč se AdWeek vyžívá v tom, že používá Flash verzi přehrávače YouTube.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

V Indii blokují Street View od Googlu. Z bezpečnostních důvodů, samozřejmě. A nepřekvapivě, ve zdůvodnění je řeč o teroristech, tedy o tom, že pokud se Indie nechá zahrnout do Street View, bude to sloužit pro plánování útoků. Na druhou stranu, totožné natáčení desítek měst proběhlo, ale záznamy nejsou od Googlu, ale od jiné firmy. Vítejte do klasického světa politiků. Viz India temporarily blocks Google Street View for security reasons.

Google se neznámo proč rozhodl podpořit dohodu TPP. Viz Google turns evil and backs controversial Trans-Pacific Trade Partnership (TPP) a přímoGoogle v The Trans-Pacific Partnership: A Step Forward for the Internet. V názoru, že by snad TPP bylo „krokem vpřed pro internet“, je Google dost osamocený.

Jak byl hacknut e-mail a Twitter aktivisty DeRaye McKessona? Překvapivě tím, že se útočníkovi podařilo přesvědčit mobilního operátora k resetu SIM karty a tím získání přístupu k zprávám pro dvoufaktorové ověření. Viz How activist DeRay Mckesson’s Twitter account was hacked.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook odstraňuje chat z mobilní webové aplikace, za každou cenu chce uživatele v Messengeru. Věru inteligentní krok, který znemožní přístup ke zprávám na Facebooku lidem, kteří nemají mobil, na kterém se dá Messenger používat. Viz Facebook is disabling messaging in its mobile web app to push people to Messenger.

Klout žádá uživatele o nové připojení Instagramu. Což má, samozřejmě, souvislost s nasazením nové verze API u Instagramu, verze, která velmi výrazně omezila možnosti. Bude zajímavé sledovat, co s tím Klout udělá, protože zrovna pro Klout se některé zmizelé možnosti zdají poměrně dost důležité. Otázkou jenom zůstává: vzpomenete si, že vůbec máte nějaký Klout? A víte vůbec, jaké máte skóre? Můj osobní Klout je na 71,88 (s 74,96 maximem), byť stále nemám tucha, k čemu je to dobré. Tedy až na to, že je to e-peen.

Sociální média představují 30 % online tráveného času. V další třetině najdete rozdělení mezi online TV, online rádio a online tisk. Co se skrývá ve třetí třetině jménem „Ostatní“ v Social media captures 30% of online time, rozklíčované není. Denně na sociální média a posílání si zpráv v chatu připadnou skoro dvě hodiny.

Tinder bude nově přístupný od osmnácti let. Dost zásadní zásah do „seznamky“, která fungovala ve věku 13+, tedy samozřejmě, pokud to omezení budete brát vážně. Na druhou stranu, uživatelů Tinderu s věkem pod 18 let jsou prý méně než tři procenta. Viz Tinder discontinues service for users under 18.

Facebook umožňuje v odpovědích na příspěvky (v komentářích) použít video. Doposud bylo vedle textové reakce možné nahrát obrázek, nově je možné nahrát i video. Platí to jak pro osobní profily, tak pro stránky, skupiny i události. Funkční by to mělo být jak na desktopu, tak na iOSu a Androidu. Viz New: Videos in Comments!

Facebook doplnil 360stupňové fotografie (viz například Gear VR Ecosystem Expands to Include Facebook 360 Photos, Over 250 Apps, and New Video Content), ale moc nejásejte. Princip je obdobný jako původně u panoramatické fotografie, ale použitelnost je opět omezena tím, že buď musíte mít VR brýle, nebo se musíte na mobilu začít točit dokola (nejenom při focení, hlavně při snaze si je prohlédnout). Viz Introducing 360 Photos on Facebook.

 MOBILNÍ APLIKACE

Foursquare do Swarmu vrací Specials. Před dvěma roky došlo k nesmyslnému rozdělení na Foursquare a Swarm. V průběhu času se do Swarmu postupně vrací věci, které tam už předtím byly. Lepší příklad společnosti likvidující vlastní úspěšný produkt hned tak nenajdete. Viz Foursquare’s Swarm adds deals and prizes to spur check-ins.

Mobily máme plné aplikací a nové už moc nestahujeme. Až na výjimky jako Snapchat či Uber, říká čerstvá analýza společnosti Nomura. Jasně, že to není tak dramatické, meziroční pokles u TOP 15 vydavatelů je 20 % (v USA). V mezinárodním pohledu je naopak vidět 3% růst, ale žádná sláva to není. Viz The app boom is over.

Ledy se pohnuly, Instagram na iOSu povolil sdílecí funkčnost systému. Je dost nepochopitelné, že jim to trvalo prakticky skoro dva roky, ale celé je to tak nějak v souladu s tím, jak zoufale se Instagram snaží, aby byl totálně izolovaný a uzavřený. Viz You can now post to Instagram directly from Photos and other iOS apps. Teď ještě pár let, než Apple sdílecí funkčnost dotáhne do použitelné podoby. A nezapomeňte, aby to šlo, musíte mít aktuální aplikaci Instagramu a poté si Instagram povolit ve sdílecích rozšířeních.

Facebook nutí uživatele k instalaci Moments. Jde až tak daleko, že záměrně odstraňuje synchronizaci fotografií z mobilu na Facebook a chce, aby to všichni začali dělat přes Moments. Synchronizovaná alba se prý navíc po 7. červenci ztratí. Osobně mám pocit, že asi Facebook něco už několik let usilovně synchronizuje, ale ještě nikdy se mi nepodařilo najít důvod, proč ty fotky použít. A takhle asi nějak to bude s miliardami fotografií, které Facebook získal z telefonů, aniž by to vlastně uživatelé věděli. Viz Facebook pushes users to download its Moments app a mimochodem, až někde budete číst o „rekordním počtu stažení Moments aplikace“, tak aspoň víte proč.

STARTUPY A EKONOMIKA

New York Times zkouší nabízet předplatné bez reklamy. Což vlastně zní docela zábavně, protože když už platit za online noviny, platit v nich ještě jednou v podobě záplavy reklam? Tady je něco divného. Viz New York Times ‚Exploring‘ Ad-Free Digital Subscription, kde jsou ale zajímavější věci v tom, že když 40 % nepředplatitelů s AdBlockem ukázali neodstranitelnou žádost, vedlo to k vypnutí AdBlocku. U odstranitelné žádosti to zafungovalo v necelých 30 %.

Spotify má 30 milionů platících uživatelů, ale stále hledá cestu, jak vydělávat peníze. Představuje si, že toho dosáhne tvorbou vlastních videí, rozhovory s umělci a popupy „vysvětlujícími texty“. Na tohle prý přetáhli z YouTube nějakého „senior executive“. Potěš. Viz Spotify Still Searching For Profits.

V USA je více lidí zaměstnaných v internetových médiích než v klasických novinách. Na graf v There are now more Americans working for online-only outlets than newspapers se ale určitě podívejte důkladněji, mediálních kategorií je tam více. Případně lepší podobu najdete v Employment trends in newspaper publishing and other media, 1990–2016. Ta hodně roztřesená čára, která jediná ještě je nad internetovými vydavateli, je tvorba filmů a videa.

Kam se poděly všechny ty Multi-channel networks (MCNs) na YouTube? Zajímavé čtení ve Whatever happened to MCNs? vám připomene jména jako AwecomenessTV, Machinima či StyleHaul. A také dobu, kdy se neřešilo nic jiného než právě MCNs a vzduchem (i mezi bankami) létaly stovky milionů dolarů.

E-KNIHY

Kobo se na trhu prý chová nepatřičně dravě, čeká na e-knižní společnosti, co krachují, a poté pohltí jejich pozůstatky, ale hlavně uživatele. Které zahrne do vlastního e-knižního ekosystému. Nutno dodat, že Kobo se podařilo pohltit aktivity Sony, Blinkbox Books (americké Tesco), Flipkart či Waterstone. Viz Industry Experts Accuse Kobo of Being Predatory Vultures.

INFOGRAFIKY

6 drobností, které nás dělají méně produktivní (infografika). Viz 6 Small Things That Are Making You Less Productive.

INFOGRAPHIC: Google algorithm updates from 2003 to 2015 je, kdo by to byl řekl, prostě přehled aktualizací algoritmu Googlu od roku 2003 do roku 2015. A nebylo toho málo.

Odkud že pochází ten všechen obsah na YouTube? Viz Where Is All This YouTube Content Coming From? (Infographic)

Infographic: The ultimate guide to SEO-friendly URLs se věnuje tomu, jak tvořit URL, aby byly užitečné pro SEO. Ale tady je asi dobré připomenout, že doba, kdy něco takového bylo opravdu významné, je dávno pryč. Tedy s výjimkou Seznamu, kde to může mít zcela jiné důsledky i následky.

Content tip EARLY

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).