Hlavní navigace

Studentka se nechce nechat sledovat, hrozí jí proto vyloučení

23. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Studentce střední školy v San Antoniu v Texasu hrozí nucený přechod na jinou školu, protože odmítá nosit kartičku s čipem RFID, který by sledoval její pohyb po škole. Rozhodnutí školního obvodu prozatím pozastavil okresní soud předběžným opatřením. Školní obvod Northside Independent School District zavedl letos na podzim povinnost nosit v některých školách na krku kartičku nejen s podobenkou a s číslem sociálního pojištění v čárovém kódu, ale také s čipem, který rádiově sleduje studentův pohyb…

Studentce střední školy v San Antoniu v Texasu hrozí nucený přechod na jinou školu, protože odmítá nosit kartičku s čipem RFID, který by sledoval její pohyb po škole. Rozhodnutí školního obvodu prozatím pozastavil okresní soud předběžným opatřením.

Školní obvod Northside Independent School District zavedl letos na podzim povinnost nosit v některých školách na krku kartičku nejen s podobenkou a s číslem sociálního pojištění v čárovém kódu, ale také s čipem, který rádiově sleduje studentův pohyb po škole. Pohnutkou je snaha získat více peněz, protože školy jsou placeny i za úroveň docházky.

Bez kartičky není například možné využít knihovny nebo jídelny, a studentka tvrdí, že v některých případech ani jít na záchod.

Andrea Hernandez ji nosit odmítá jednak proto, že to považuje za narušení soukromí, jednak uvádí i důvody náboženské — kartičku považuje za implementaci biblického cejchu šelmy.

Škola nabídla rodičům dohodu, že Andrea dostane v tichosti kartičku bez RFID, pod podmínkou, že ji bude nosit stejně jako ostatní, a že proti systému přestanou vystupovat, nýbrž že ho podpoří. Dohodu odmítli.

ebf - tip do článku - debata

The Verge připomíná pokusy se sledováním studentů již z roku 2004 z Japonska a z roku 2005 z Kalifornie.

Čerpáno z TNW a z The Verge

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).