Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Televizní tipy na středu: Světský, Pavarotti, hlas pro věčnost nebo Sedm životů od Michal Kubeček - Na mne to celé působí tak, že Lynch...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2017 22:22

  Michal Kubeček

  Na mne to celé působí tak, že Lynch prostě dostal 18 hodin televizního vysílání s tím, že stanici je úplně jedno, co s nimi udělá, jestli se to bude lidem líbit, jestli je budou nenávidět, jestli zruší předplatné nebo jestli jim třeba nepošlou bombu, prostě ať si dělá co chce. A to také udělal.

  Takže i když pominu dvě naprosto úletové epizody (8 a 18), i zbytek je pořád neskutečně nafouklý a plný WtF momentů, ať už jsou to kulturní vložky, do úmoru natahovaná linka Dougie Jonese, scény bez jakékoli návaznosti na zbytek seriálu (a to nemluvím o nějakých desetisekundových záběrech, sem patří třeba i celá linie s Audrey) a tak by se dalo ještě dlouho pokračovat.

  Už nejsem tak naivní jako před 25 lety, abych si myslel, že Lynch v poslední epizodě uzavře dějové linie nebo zodpoví otázky, které se nahromadily, ale i tak jsem z finálové epizody zklamaný. Jak už jsem psal jinde, smyslu dávala asi tolik jako finále druhé epizody a coby závěr působila asi tak dobře jako finále první (k čemuž musím dodat, že si nejsem moc jistý, která epizoda to vlastně byla, protože tehdy i teď jsem první dvě série sledoval jako jeden celek).

  Nic naplat, Lynch je holt mistrem Cimrmanovy frustrační kompozice založené na střídání prvků očekávání a zklamání. Optimistický výklad je, že počítá s další sérií, pesimistický (a obávám se, že i realistický) že si z nás dělá legraci. A možná se i baví čtením nadšených hodnocení od těch, kdo chtějí vypadat umělecky na výši, jak je to dokonalé a jak ti, kteří nepíší oslavné ódy, jsou nekulturní barbaři neschopní pochopit Opravdové Umění.

 • 6. 9. 2017 23:26

  Honza Brychta, DigiZone

  Jo a teď mě tak napadlo, co vlastně ta krabice, co jí na začátku hlídal ten študent? Ten začátek mě hrozně štval, od tý osmý epizody mě to tak nějak začalo bavit a ten konec mě zas otrávil (že doppelgängera sejme ta slepice Lucy považuji dokonce za vyloženou urážku). Asi to tady nevyřešíme, ale ta skleněná krabice mi teď vyloženě leží v hlavě...
  Případně, pokud tu je více zájemců, můžeme topic o TP 2017 založit v rámci diskusního fóra. Ale nechci se vnucovat s vlastní obsesí :-D

 • 6. 9. 2017 22:51

  Hodný Davča

  Dík za komentář. Zejména za názor na knihu, kterou jsem nečetl, ale těsně před začátkem Returnu jsem si našel "tiskovku" Marka Frosta, kde o knize hovořil. Prequel ke starému seriálu jsem též neviděl (možná štěstí). Takže je jasné, že jsi se s "návratem" TP doslova pral. Jinak mám totožný pocit z kolísavé tendence jednotlivých epizod. Už jsem to nedávno zmiňoval, ale myslím, že za tím zklamáním (nejen v případě pokračování TP) bývá vždy to očekávání, kdy člověk v nitru od pokračování vyžaduje spíše kopii původního díla. A když jsme u té filmové hudby - neodpustím si tip na zajímavou americkou stanici.
  http://kexp.org/
  Představují tu zajímavé nemainstreamové desky, včetně filmové hudby. Z mého pohledu lepší než Radio 1.

 • 6. 9. 2017 23:18

  Hodný Davča

  "Už nejsem tak naivní jako před 25 lety, abych si myslel, že Lynch v poslední epizodě uzavře dějové linie nebo zodpoví otázky, které se nahromadily"
  To snad neočekával nikdo, kdo se "nesetkal" s Lynchem poprvé, což jsem vlastně už zmínil výš.
  Já tedy ze závěru zklamán rozhodně nejsem, ale tu rozpolcenost u některých epizod jsem vnímal též. Atmosféry, včetně postav, jsem si užíval, takže zřejmě si chvíli budu užívat, co je to být kulturní atašé, i když jsem ve skutečnosti jen obyčejný magor. :-) Často si poslední dobou říkám, že ten chtíč vypadat umělecky na výši je naopak prezentován protiproudem. Ve skutečnosti jsou tato podezření (oboustranná) často nesmyslná. Ale vážně - Twin Peaks Return mi byl skutečně po chuti. Pokud bych na závěr mohl vypíchnout jedno osobních (zásadní) zklamání z pokračování, tak to rozhodně bude Wayward Pines, kdy jsem skončil u druhého dílu. Nejvíc se ale bojím o Stranger Things, na které se těším nejvíc.

 • 6. 9. 2017 23:20

  Honza Brychta, DigiZone

  P.S. poslední epizoda první řady je ten raid v casinu, jak je vyseká Hawk hozeným nožem, pak zatknou u čističky prostředního Renaulta a na ouplnej závěr postřelí zakuklená Jossie Coopera. Druhá řada pak začíná tou epizodou, jak Cooper leží postřelenej na zemi svýho 315 pokoje a stařík mu slibuje horký mlíko. Pak dorazí obr, dá tři nápovědy a pak konečně přijdou i twinpeakští četnici a dr. Hayward může začít vyndavat kulku, co zabila to klíště... (já jen, že jsem jako ten domácí úkol dělal fakt poctivě ;-) )
  Hezký večer!

 • 6. 9. 2017 20:36

  Honza Brychta, DigiZone

  U mě tedy nové Twin Peaks spíše nic moc. Těšil jsem se, poctivě každý týden koukal (s pocitem, že zažívám, to co původní fanoušci v 90. roce, já to viděl až v kuse zgrablý z ČT o pár let později) a nakonec ani nemám chuť, si to znovu pustit a hledat skryté souvislosti, páč se obávám, že ani podruhé to prostě dobré nebude.

  Nová řada mi primárně evokovala filmový prequel FWWM, který je podle mě prostě opravdu špatnej. Dal jsem si v rámci hypeu před premiérou Returnu maraton starýho TP a asi u dvacátýho dílu si říkám, že je čas na pauzu, a že si pustim ten film, jestli je fakt tak hroznej, jak si pamatuju. A ono jo. U letošní série vycházela podle mě celá estetika právě z tohoto filmu (žádný dřevěný interiéry, jinej barák Palmerů a tak).

  Btw taky jsem si koupil český vydání Tajný historie TP od Marka Frosta a to je jako taky slušná tahačka peněz. O vraždě homecoming queen Laury, která je nejen dead, ale navíc i wrapped in plastic, je tam závěrečnějch asi třicet stránek.

  Jediný relevantní info z knihy je, že Audrey přežila výbuch a je v komatu, a že major Briggs zmizel dva dny po Cooperově návratu z blacklodge, potom co ještě do hlášení uvedl, že je Cooper "nějakej divnej". Zbytek knížky je o mýtech americkejch indiánů a přeletech UFO nad USA po WWII. Přečetl jsem ji za večer a jako taky nic moc.

  Ono to tak samozřejmě bývá, kdo se moc těší, bývá nejvíc zklamán, ale prostě kouzlo starýho TP se už asi nikdy nevrátí a jak se mi líbil osmej díl aktuální série, tak ten osmnáctej mě vyloženě sr.l. A čajová konvice místo Bowieho (když třeba také zesnulý major Briggs, resp Don S. Davis se objevuje jako vystřižený vajíčko z původního seroše), laciný digitální SFX, absence hudby a gagů (takřka) mě dokonce vyloženě iritovala...

  Každý ať si samozřejmě udělá názor sám a určitě se na to podívá, za mě ale spíš zklamání (za který si asi z části můžu sám, kvůli nadšenému očekávání totální pecky ;-) ).

  Hezký večer!

 • 6. 9. 2017 17:39

  Hodný Davča

  Tak nám skončil Twin Peaks, a myslím, že každý kdo si chrochtá v tvorbě Davida Lynche nemohl být koncem překvapen. S koncem seriálu u mne ještě stoupl Twin Peaks v ceně, takže se budu těšit na pokračování. The Good Fight je jeden z těch kousků, na které nečekám, ale nechám se ze zvědavosti pozvat.

  Světský na ČT2 rozhodně. Docu reality ze zákulisí je pro mne vždy lákavá.
  Jinak, premiérová Vůně Athén jest pořadem spojujícím cestování a gastronomii, což je naprosto v poho, ale Proboha, proč zase Donutil ?