Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Terestrický set-top-box je na ústupu ve prospěch satelitu od Pamětník - Problém se správně voleným titulkem nemají jen redaktoří,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 10. 2009 14:04

  Pamětník
  Problém se správně voleným titulkem nemají jen redaktoří, ale jak je vidět i externí přispěvatelé. Jak ale zhustit název, aby to bylo co nejvýstižnější, správně a přitom krátké?
  Pokud by titulek zněl : "V mém obchodě v Domažlicích v současnosti prodávám více satelitních kompletů než STB pro DVB-T", byla by to asi holá pravda a celkem pochopitelné tvrzení.
  A důvody by si mohla většina diskutujících, i těch jen oponujících, odvodit sama. Jistý stupeň pozemní digitalizace byl na Domažlicku už ukončen. MUX 3 a 4 se sem totiž nehrnou. Proto, kdo chtěl, nebo musel, už si příjem MUXů 1 a 2 z DVB-T vyřešil a důvody pro zakoupení dalšího STB pochopitelně klesají, také proto, že všechny nově pořízené TV už digitální tuner mají integrovaný. Pokud ale někomu nestačí tato nabídka a nebo má smůlu a nemá z objektivních příčin kvalitní příjem, začne se ohlížet po jiné alternativě = DVB-S. Po vstupní investici, kterou si asi může dovolit většina takových domácností, mají opravdu širší nabídku a mohou mít i spolehlivější příjem. Je to přece tak prosté.
  Poněkud jiná je otázka další perspektivy DVB-S v domácnostech na Domažlicku. To si opravdu většina z nich pořídila hned napoprvé přijímač pro HDTV (DVB-S2) a mají k tomu i patřičný zobrazovač (FullHDTV)? Pokud ne, potom jeden z argumentů příznivců satelitního příjmu = existující a stále se rozrůstající možnost příjmu HDTV, se stává zatím zbytečným. Co si asi budou říkat majitelé SD satelitních kompletů, až při ZOH zjistí, že by mohli sledovat olympiádu ve vysokém rozlišení, ale podlehli lákání na minimální náklady pro příjem DVB-S. Levné satelitní komplety jim i znepříjemní dřívější samozřejmou možnost v analogu, jednoduše si nahrávat na videu cokoliv, nezávisle na ostatních přístrojích. K tomu můžeme ještě připočítat příjem na více TV v domácnosti, popřípadě souběžné sledování různých pořadů. Ono není ani v DVB-S vše tak zlaté, jak si možná někdo myslel a nyní může být zklamán.
  Popravdě, ani DVB-T není bez chyby a nějakého omezení. Ale já to vnímám jako daleko bližší technologii tomu, na co jsou zvyklí diváci ještě z analogu. Možná se pan Rácz, po naplnění satelitního trhu na Domažlicku, bude živit tím, že bude objíždět klienty, bude jim přelaďovat a nastavovat satelitní přijímače po významné programové změně, obracet paraboly na atraktivnější pozice, nebo vyměňovat zastaralé satelitní přijímače za modernější?
 • 23. 10. 2009 19:28

  Pamětník
  To otočení, jen směrem na Domažlicko, já naopak považuji za jedině správné. Pan Rácz má svůj obchůdek právě v Domažlicích, moc velkou konkurenci v okolí nemá a tak jeho poznatky platí právě a jen pro tento region. Že by měl další provozovny na Moravě se nikde nezmínil, jen má nějakou filiálku v Jižních Čechách. Proto si myslet, pro které další regiony platí stejné zkušenosti, je pouhá fabulace. Tím ale nechci říci, že podobná situace nemůže být i někde jinde, o tom ale komentovaná informace pana Rácze není.
 • 23. 10. 2009 23:08

  bez přezdívky
  Taky jsem se zasmál, asi jsem z jiného Liberce. Jistě, paraboly přibývají, ale že by 80 % obyvatel mělo sat. příjem?
 • 23. 10. 2009 15:20

  Pamětník
  On ani není jeden venkov jako druhý. Domažlicko jistě snese označení venkov, ale stav pozemní digitalizace je tam zcela nesrovnatelný s třeba některými venkovskými oblastmi Moravy. Proto nemůže pan Rácz vědět, jaké mají a budou mít složení obratu prodejci stejných technologií na Moravě. On sám uznává, že to jsou jeho osobní zkušenosti a zjištění, proto doplnění jen o "venkov" by pravdivost titulku moc nenapravilo.
 • 23. 10. 2009 16:11

  bez přezdívky
  No, správně zmiňujete Moravu. Dobré pro DVB-T to bude asi na Ostravsku, ale z jiných částí Moravy, dle příspěvků, zde napsaných, lidmi, tam žijícími, lze velmi oprávněně usuzovat, že je v nich ještě podstatně horší situace, nežli na Domažlicku, tedy pro DVB-T. A ještě daleko jednoznačnější pro DVB-S nežli na Domažlicku nebo Liberecku. Některé ty příspěvky jsou velmi jednoznačné, právě z Moravy. Takže pravda slovíčko ,,venkov" by to možná nespravilo. Ale rozhodně to zase nelze otáčet, tím způsobem, že jde pouze o Domažlicko, protože o to jde nejméně. Tedy jinak. Škrtněme velká města Praha, Brno, Ostrava a vezměte si zbytek ČR a řekněte mi pro kolik z toho si myslíte, že článek platí a pro kolik z toho si myslíte, že neplatí ? Já se osobně, tak od oka, jedna paní povídala a co jsem, kde na netu viděl, domnívám, že tak pro 70% platí.
 • 23. 10. 2009 16:53

  bez přezdívky
  Jistěže. Také do počtu např. názvů vesnic by to bylo zajímavé, u nás. Na Sahaře už asi ne. Nic méně i vysílačům DVB-T jde o výkon ne, tedy o ty značky na mapě, kam až dolezou. Pravda Sky Link si to zase počítá na počty karet i když jich někdo má třeba 5 a je furt jen jeden. Ale o tom se hádat nehodlám, spíše je smutné, že jim, tedy zavaděčům DVB-T stačilo se postarat o Prahu aby byli tak říkajíc na svém. Takže to, že nasrali většinu ostatních v republice už nehraje roli, protože jim to uživatelé v Praze vykompenzují.
 • 23. 10. 2009 19:33

  David Kříž
  DigiZone je celostátní e-zin. Nikde v článku není ani naznačeno, že by ty vyslovené názory měly mít lokální charakter domažlicka. Pokud to tam není, je logický přepoklad celostátního trendu nastíněného v článku.
 • 23. 10. 2009 16:27

  bez přezdívky
  Ještě to maličko doplním, tak, takto lze uvažovat z hlediska plochy, to si myslím v souladu s článkem, že je DVB-S jasným vítězem. Trochu jinak, tedy podstatně lépe to pro DVB-T samozřejmě dopadá ohledně lidnatosti, tedy uživatelů samotných. A to jednoduše proto, že Liberec má 100 000 obyvatel. Praha jich má trochu více, že. Takže samozřejmě nějaká ta velká města o dost zlepší DVB-T skóre. Takže i když to na venkově a na vesnicích právem, zcela prohraje, tak několik velkých měst, stačí k tomu aby celkově za republiku, to byla i plichta nebo DVB-T zvítězilo. Ale to nic nemění na tom, že na plochu, prostě na něj rezignovalo, mnoho uživatelů, na venkově, doslova celé vesnice. Jen počet jejich obyvatel, nesloží dohromady, jednu Prahu.
 • 23. 10. 2009 16:48

  bez přezdívky
  Lidé žijící v městě Liberci konkrétně. Mluvím pouze o Liberci, jak z příspěvku jednoznačně vyplývá. Mám ve zvyku se při projíždění autem dívat po parabolách. Před 2 lety, tu a tam nějaká sporadicky visela. Na začátku roku mohly být tak u třetiny balkónů. Asi tak před dvěma nebo třemi měsíci asi u poloviny balkónů. Dnes jsem konstatoval, že je již velmi obtížné, najít balkón bez paraboly a že na rodiných domcích, kde byla jedna nebo žádná, jsou tak obvykle tři. Z tohoto stavu a pohledu z ulic a silnic, na paneláky, činžovní domy a rodinné domky, v městě Liberci, lze usuzovat, že cca 80%-90% obyvatel města Liberce přešlo na satelitní příjem.
 • 23. 10. 2009 19:05

  Horal (neregistrovaný) ---.lam.cz
  Bezproblémově zpracovatelný signál 3 multiplexů není aní zdaleka jen v Praze, jak se mylně domníváte (nebo to alespoň špatně předstíráte), ale ve většině Středních, Západních, Severních a Jižních Čech, dál pak v Brně a okolí a na Ostravsku. Že jsou to nejobydlenější oblasti ČR samozřejmě není náhoda. O počet vesnic nejde, jde o diváky.
 • 23. 10. 2009 22:27

  bez přezdívky
  No, dobře, ale to stále posuzujeme pouze tu věc, kam se jim tedy nějak podařilo to DVB-T dosatat. Ale ještě je tu otázka dvě o kterých článek pojednává a to o HDTV a o lepší nabídce v DVB-S, tedy větším počtu kanálů. A nyní zase jde o to, kdo v oněch oblastech, kde tedy ono DVB-T je, je s ním spokojen. A kdo s ním spokojen není. Řekněme, že zase v Praze, kde je vyšší možnost všelijakých klubů, větší počřet kin, větší počet divadel a různé jiné zábavy může být potřeba televizních stanic nižší, nežli na venkově, kde v některých oblastech nemusí být až taková možnost použít nějakou live zábavu. Takže v Praze třeba mohou stanice v DVB-T stačit, protože na to stejně nikdo nekouká a jde se někam bavit. Jinde naopak může být potřeba kanálů vyšší, protože nemusí mít až takovou možnost, jít se někam slušně bavit. Takže paradoxně někde v zapadlé vesnici může být potřeba více kanálů několika násobně vyšší nežli v Praze. To je hledisko, které musíte také vzít do úvahy. Takže i když v takových oblastech DVB-T je zacvedeno. Je tam dost jiné zábavy aby stačilo ? Nebo není a je třeba více stanic ?
 • 23. 10. 2009 15:05

  bez přezdívky
  cituji: ,, Možná se pan Rácz, po naplnění satelitního trhu na Domažlicku, bude živit tím, že bude objíždět klienty, bude jim přelaďovat a nastavovat satelitní přijímače po významné programové změně, obracet paraboly na atraktivnější pozice, nebo vyměňovat zastaralé satelitní přijímače za modernější? "

  Ano. Přesně tímhle se patrně živit bude a patrně úspěšně. Je tam totiž neustálý vývoj a pohyb, je tam zdravé konkurenční prostředí a tak se mění pozice z méně lukrativních na lukrativnější a naopak, jak u koho atd. mění se ,,s" na ,,S2". Mění se programové nabídky. Zatím, co v zatuchlém bordelu DVB-T, plném mafiánských praktik, toho, či onoho účastníka, které tuhne, už i při jeho samotném závádění. Tam se asi nějakého pokroku, hned tak nedožijeme. Plně souhlasím s článkem. Jen snad v nadpisu: ,,Terestrický set-top-box je na ústupu ve prospěch satelitu.." Mohlo být uvedeno kde. Např. v ČR na venkově. Protože víme, že ve Španělsku DVB-T uspělo a víme, že uspělo i v Praze. Ale vím a denně vidím, že např. už nikdy neuspěje na Liberecku, protože, prostě už nemůže uspět. Není to prakticky možné. Tak dlouho na ně všichni nasraně čekali, až se na ně vykašlali, protože, co jeden bude čekat a soused se vesele koukat ? Ono, když se to rozjede, tak potom už to jde rychle. (Nakupování STB pro DVB-S.) A když se DVB-T vleče, tak sice neuteče, ale diváci mu dávno utekli. Takže pro český venkov je článek zcela přesný.
 • 23. 10. 2009 16:42

  Horal (neregistrovaný) ---.median.cz
  Brát spotřebitelský zájem na jednotku plochy, to je opravdu originální :-). Ještě že nemáme Saharu nebo poušť Gobi. Pak by byl zájem o satelitní příjem možná i 99% z celkové "plochy" :-))).
 • 23. 10. 2009 23:49

  bez přezdívky
  No tak si zajdi vyfotit paneláky v těch velkých sídliští jako Rochllice, Doubí atd. A to nepočítám že tam mají kabelovky UPC a Kelly. Těch antén už tam vísí o třetinu více, nežli před dvěma měsíci a už tehdy to bylo zhruba půl na půl, tedy balkón bez sat antény a balkón se sat anténou. Osobně jsem si říkal, že už to růst dál nemůže a že je to strop. Prd, je jich tam o třetinu více. Těch bez antény, je tak třetina, čtvrtina. tj. nějakých 30% nebo 25% nebo tak nějak. Když odečtu ještě ty s kabelovkou, tak už tam na terrestriku defakto nejede nikdo. Nebo když pojedeš po Horákové, Hodkovické atd. Podívej se po domcích u cesty. Vážně anténa na sat na každém. A to jsi měl před tím tak jednu za 2 km nebo 4 km. Teď ji máš co barák vlevo, v pravo, kam se podíváš. Nebo se podívej z Fugnerky po středu města, jak se množí na těch činžácích kolem směrem k Jablonci, na panelácích Na bídě. Nevím jak to vypadá třeba na Kunratické apod. Ale nejspíše podobně. Dobře tak jsem to přehnal 80% DVB-S+DVB-C. Prostě DVB-T odhaduji tak na 20% více lidí už to nepotřebuje. Zbytek má sat nebo kabel. A to nepočítám, že někdo i IPTV.
 • 24. 10. 2009 7:57

  bez přezdívky
  Když se tak budeš procházet Libercem, tak můžeš zajít na sídliště ve Vesci, také nádherně přeparabolizováno. Nenajdeš je třeba na panalácích na Františkově, ale, když se podíváš pozorněji, najdeš tam na každém paneláku centrální na střeše. Na rodiných domcích je tam najdeš na každém a můžeš pokračovat směrem na Hanychov. Jak je to směrem dolů od bazénu, to nevím. Mohou být oblasti, kde je penetrace nižžší, ale to se počítám ještě do vánoc dorovná, mux 2 z Ještědu hned tak nebude, že.