Hlavní navigace

V západních Čechách se chystá další datacentrum. DC6 dotace nechce

20. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Pražské datové centrum DC6 od Greendata se chce rozrůst i do západních Čech. Oslovit tak chce také zákazníky z Německa.

Po Rondelu v Ústí nad Labem by v západních Čechách mohlo vyrůst další menší datové centrum. Už přes pět let je připravuje stará pražská společnost Greendata. „Máme v lokalitě západních Čech vytipovány čtyři objekty. Letos o projektu a případném přebudování zvolených prostor rozhodneme,“ říká pro Lupu šéf Greendata Zdeněk Maršál.

Firma počítá, že by do spuštění nového datacentra investovala řádově desítky milionů korun. V rámci zvolené lokality by dosáhla i na evropské dotace, ty ale z přesvědčení brát nechce. „Spíše bychom se domluvili s investorem. Peníze nám například nabízí náš švýcarský partner,“ navazuje Maršál.

Greendata už od loňského roku jedno datové centrum provozuje. V současné době jsou v chodu dva datové sály v objektu bývalého podniku Aritma v Praze Vokovicích, kde se dříve vyráběly děrnoštítkové stroje a kde má dnes sklady třeba Huawei. Datacentrum má název DC6 a v Praze je jediné na druhém břehu Vltavy.

Podvozek pro další expanzi

Greendata si současné prostory pronajímá a investuje do jejich přebudování. V současné době má DC6 k dispozici 22 serverových racků s tím, že je možné se rozrůst také do další volné místnosti. Další část infrastruktury Greendata provozuje také ze sousedící výškové budovy Shiran Tower, kde spolupracuje s providerem FreeTel.

Pražský Shiran Tower.
Autor: Jan Sedlák

Pražský Shiran Tower.

Greendata své housingové služby nabízí pod značkou Greenhousing. Díky postupným investicím do datacenter a infrastruktury si buduje geograficky rozdělený „podvozek“, na jehož základě chce v budoucnu postavit vlastní cloudové a další služby. S případným objektem v západních Čechách chce také oslovit zákazníky z Německa.

Mladá firma už zahraniční byznys dělá. Spolupracuje s britskou housingovou a hostingovou společností Advice Forge, která díky Greendata získává zázemí v Česku a Greendata naopak přístup na západní trhy. Češi mají aktuálně desítky zahraničních zákazníků a během dalších dvou let se chtějí dostat na stovky.

BRAND23 Workshop

Greendata zkouší i zajímavou aktivitu. Společně s prodejcem serverů Czech Server, který sídlí ve stejné budově, nabízí možnost pořídit si fyzické železo a to si pak rovnou nechat umístit právě do DC6. Zákazníci tak vlastní server, ale nemusí ho instalovat, spravovat a fyzicky se o něj starat. „Podobné spolupráci s někým dalším se nebráníme, ale DC6 má tu výhodu, že je nám blízko,“ říká pro Lupu šéf Czech Serveru Miroslav Holeček.

Greendata zároveň s expanzí prostor začíná nabízet geograficky oddělené služby. Zde chce do budoucna nabízet zajímavou cenu. Mimo jiné i proto, že ušetří díky zelenému provozu či díky splaceným investicím do současné infrastruktury.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).