Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Velký zlom - Napster konečně implementuje zvukové otisky od networ - Ale skladby s otiskem se daji dale kopirovat? Jestli...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 4. 2001 19:17

  networ (neregistrovaný)
  Ale skladby s otiskem se daji dale kopirovat?
  Jestli ano, tak nechapu, jaky to ma vyznam krome toho, ze skladba pujde identifikovat a ze bude mit v sobe resp. v nejake navazujici databazi pridavne udaje (jako mp3 tag), coz usnadni jeji vyhledavani. Rekl bych, ze i kdyz se to ujme, tak to nebude mit ten efekt, ktery od toho ocekavaji zucastnene strany.

  ntw
 • 23. 4. 2001 21:03

  Ladislav Zajicek (neregistrovaný)
  Nejde o zabraneni kopirovani. Jde o umozneni plateb. Podle ruznych pruzkumu by bylo 60% lidi ochotno nejak (mikro)platit za hudbu, pokud bude system placeni jednoduchy, neobtezujici.

  Pro hudbu je existence bootlegu odjakziva nezbytna, protoze plni i reklamni funkci. Pokud se pomer placenych a neplacenych (bootlegovych) NESIFROVANYCH skladeb ustali na fifty-fifty, bude to parada pro hudbu obecne. Smytec s copyrightem (nikoli s autorskym pravem!), vsechny informace v databazich otisku. Mikroplaceni za hudbu silne eliminuje skutecne piratstvi, protoze se nevyplati.

  Opet a znova zduraznuju, ze rada je ted na domysleni a realizaci KONCEPCI sdileni vseho v sitich peer-to-peer. Uz jsou vymyslene cetne koncepce, ktere kompenzuji autory i uzivatele. Jejich popis by byl dlouhy (a pro vetsinu lidi je dnes stale jeste zcela nepochopitelny - jde o koncepce sdileni, pro ktere vubec neexistuji analogie z praktickeho zivota). Znova a opet doporucuju k prohlednuti sit peer-to-peer Mojo Nation (http://www.mojonation.org/), ktera jako prvni prisla s ukazkou perfektni koncepce zcela automaticky probihajici uhrady technickych zdroju neustalym mikroplatebnim pretekanim pseudofinanci (se vstupem a vystupem platnych men).

  S pravnim pozadim neni problem, pokud jde (mensi) vklad do, resp. vyber ze systemu systemu s pseudofinancemi z kreditni karty, resp. na ni. Mozny je i vklad z anonymnich "telefonnich" karet s nizkou castkou. Mikroplatby nejsou zrovna moc efektivni pro nejake prani spinavych penez. A vyuctovani? To je jen vec provedeni a spravy stavu uctu jakehokoli systemu (prikladem budiz telefonni, aneb vypis urcitym zpusobem vytvareneho logu).
 • 24. 4. 2001 10:55

  -drb- (neregistrovaný)
  v tomhle s Vámi naplno souhlasím. nejde o zabránění pirátství, ale o jeho nevyplácení se. tenhle princip je plně funkční ve většině oblastí - poměr vynaložené riziko (příp. nepohodlí)/možný zisk musí být pokud možno co nejvyšší, aby se určitá činnost minimalizovala. Mikroplatby nejsou rozhodně nijak úžasnou spásou, ale jsou rozhodně velmi dobrým řešením. V tomto případě by byla velmi dobrá situace, kde platby za stažení budou skutečně "mikro" a já pak půjdu velmi rád někam, kde si budu moci hudbu vybrat podle žánrů a s klidným srdcem za to zaplatím. Nakonec mne to často vyjde levněji, než prolézat warez servery, poptávat se po konferencích apod., jestli zrovna tuhle skladbu je možné získat... V současné době musím koupit celé CD a kdo ví, jestli ho vůbec seženu atd. Mikroplatby zkrátka smysl mají a navíc by skutečně mohly zasadit velmi těžkou ránu současným "kameníkům", kteří budou muset hodně měnit své myšlení...