Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Vypínání AM na obzoru. Udržovat střední a dlouhé vlny je pro Český rozhlas drahé od anonym - "Jsou něčím jiní posluchači v těch zemích, kde...

 • 15. 1. 2021 16:06

  bez přezdívky

  "Jsou něčím jiní posluchači v těch zemích, kde se FM omezuje a nakonec i zruší?"
  Jsou jen obětmi ještě horších úředníků, než jsou ti naši. Což už je co říct. Technický důvod k rušení FM není, je to jen politicko obchodní tlak. Paralelní existence DABu a FM ničemu nevadí a kdyby skutečně přinesl DAB nové posluchače, tak se tam ty stanice cpou samy a následně FM jako neefektivní opustí. Jak už jsem říkal, k zavedení mobilů taky nebylo potřeba úředně rušit pevné linky.

 • 13. 1. 2021 20:23

  Petr M

  Pokud jde o DV/SV, jasný. Ty jsem neposlouchal roky, mám zhýčkaný uši a energeticky je to fakt na pytel. Jo, nostalgie ze začátků s elektronikou, ale je čas jít dál.

  DAB pro mě osobně nemá význam a nějak jsem nepochopil, co to má celý za smysl. Investice do nové technologie se vyplatí ve chvíli, kdy za tu cenu dostanu nějakou novou killer featuru, podstaně lepší kvalitu nebo nižší provozní náklady.

  Rádio poslouchám v autě při řízení. Co by tam DAB přinesl? Informace navíc? Sorry, ale ty jsou vizuální a na to fakt při řízení není moc času. Víc stanic? Aktuálně používám v autě dvě předvolby ze šesti (dobře, občas tři, když je na jedné reklamní blok a na druhé blbý kecy, ale to je tak 5%). Lepší zvuk? Je to v autě, hučí motor, hučí vzduch kolem, o 20dB lepší SNR v tom kraválu nepoznám. Sorry. Co bych ale poznal je výměna rádia, ono je jako součást palubovky a šlo by to i s motorem, sedadlama a kastlí. Takže tam bych byl přechodem na DAB sám proti sobě.

  Pak poslouchám v práci, nasadím sluchátka a poslechnu na Radiožurnálu, co je novýho ve světě. To je tak na hodinu a pak stejně přejdu na streamování po WiFi (z placené služby - podle nálady a bez reklam). Pokud je blbý příjem, stejně to tahám po netu (a DAB proti internetovýmu streamu nebude tak velký rozdíl). A v práci taky není čas se koukat na displej na nějakou obdobu teletextu, takže ani tohle není přínos...

  Takže pokud si to takhle posoudíte, dává někomu reálně smysl zahodit fungující rádio / mobil / auto a koupit nový jenom kvůli DABu? A proč?

 • 14. 1. 2021 9:16

  Pamětník

  Možná se na situaci díváte jen z pohledu posluchače. Kromě pár korun, kterými si platíte poslech ČRo, vše ostatní máte zdarma. Každé vysílání něco stojí, i zde funguje konkurence mezi komerčními rádii. Mnozí si stěžují, že jsou v dosahu několika vysílačů v FM stejné stanice. Že oblíbená rádia zanikají, nebo jsou spolknuta silnějšími. DAB+ je schopen nabídnout další prostor pro nové stanice, ovšem náklady na start v DABu mohou být nad jejich možnostmi. Nežijeme na ostrově a tak nemůžeme ignorovat změny v éteru a důsledky digitalizace kolem nás. Jsou něčím jiní posluchači v těch zemích, kde se FM omezuje a nakonec i zruší?

  Popsal jste Vaše posluchačské zvyklosti. Já za sebe mohu říci, že mi DAB+ třeba přinesl informace o tom co poslouchám a kdo je interpretem. Příjem v autě jsem elegantně vyřešil pomocí DAB+ tuneru a ani to nevyžadovalo nějaké složité specifické úpravy interiéru.

  Co je ale pro mnohé zklamáním z DAB+ - minimalistické datové toky, dokonce i monofonní režim. Za tím jsou ale jen peníze stanic a není to chyba technologie.

 • 15. 1. 2021 19:04

  Petr M

  Dívám se na to z pohledu zákazníka firem, co vyrábí DAB přijímače a z pohledu posluchače. Sorry, ale nikdo nemůže chtít, abych měnil za svoje penze funkční techniku, když to nepřinese zlepšení, který by kompenzovalo tu investici.

  A z pohledu posluchače. V práci naladím 15 stanic, poslouchám dvě. Po změně bude v éteru místo třeba pro 100 stanic, ale začne boj o posluchače a o inzerenty. Na inzertním trhu nebude dost peněz, aby tolik stanic uživil a přibude jich pět nebo šest... Navíc tématicky zaměřený a stanice, který vysílají co poslouchám, naladím už teď.

  A ani vypnutí FM by nebyla tragédie, která by se musela řešit DABem. Platím si audio stereaming. Staší kliknout na "nový playlist", naházet tam, na co mám náladu, kliknout na "stáhnout do mobilu" a v autě se připojit přes BT. A je to bez vyflákaných dat, bez keců, bez reklam a bez nákupu dalších zbytečných krámů... A jestli stanice vysílají s minimálním datovým tokem v monu, o to menší motivaci do investice do jejich poslechu mám.