Ale bylo by to pro všechny "zdarma", a ochránilo by nás to (nedobrovolně, formou daní) před vysokými cenami mobilních dat u operátorů (kde se přitom každý může dobrovolně rozhodnout, jestli mu za to ten internet stojí nebo ne, a nemusí jim platit nic). A to se vyplatí :-).
Prostě teď už jen čekám, kdy se objeví první komentář, že není nutné AP za dva tisíce, že Franta odvedle stihne zapojit a nakonfigurovat APčko i za 10 minut, atd. ...
Proč ne? WiFi je analogie silnice. Je také ve veřejném prostoru a také je placena z daní nás všech, jako veřejný statek. Taky mě na ní mohou přepadnout, mohu na ní dokonce zemřít a nikoho to netrápí. Proč to nejde u tele-komunikace? Nevidím v tom žádný problém. Nebo se i u cest vrátíme k mýtům, a hradům, které nás před dávnými dobami chránily před loupežníky?
Okruh 30 metrů máte leda tak v zástavbě, na volném prostranství je to mnohem víc. Jednou se mi podařilo zcela bezproblémově připojit v parku (v Praze) na wi-fi hotelu, který byl ode mne půl kilometru (s přímou viditelností, pochopitelně). A ono těch lokalit, kde na 10 km² najdete jen 100 mobilů, už taky u nás bude poskrovnu.
Jsou technologie pro osobní sítě (PAN, Personal Area Network - třeba Bluetooth), jsou technologie pro lokální sítě (LAN - Local Area Network, třeba WiFi nebo ZigBee) a jiý pro sítě většího rozsahu (WAN - Wide Area Network - LTE, EDGE, LoRa WAN, ...). Každá se hodí jinam. Jak vlastnostma, tak i cenou.
No a na každou aplikaci je potřeba zvolit vhodný řešení. Když potřebuju dostat na vzdálenost 50km 50 lidí, je levnější zaplatit si autobus, než jet deseti autama. Naopak pokud chci takovou skupinu dostat na 2k vzálený místo, může být výhodnější to prostě dojít pěšky... Stejně tak pokud mám BTSku schopnou odšéfovat 100 mobilů na ploše 10km^2, je lepší použít ji, než 13500 potvor s okruhem 30m, ze kterých bude 13400 čekat, jestli v jejich dosahuu někdo zapne nějaký zařízení.
Ok. Mějme WiFi, který pokryje 50% ČR.
Rozloha ČR je 78 866 km^2.
WiFi odbaví v průměru řekněme kruh o průměru 30m. Takže nějakých 707m^2 = 0,0007607km2.
Na pokrytí je potřeba 55 786 284 APček
Při ceně profi APčka 2 litry je to jenom za nákup AP cca 15 litrů na obyvatele, včetně kojenců (ok, řekněme, že by asi vyjednali nějakou slevu, ale i tak).
Pak to je potřeba instalovat. Kdyby byla připravená infrastruktura (jako že není) a jenom se to věšelo a konfigurovalo (30 minut na AP), tak by to 1000 lidí v 8h směnách věšelo 10 let.
Pokud si každý AP vezme 10W (RF výkon neošidíš), máš jenom v APčkách 550MW. To je 1,25 reaktoru v Dukovanech (440MW každý).
No a teď se podíváme na background (kabeláž, monitorovací servery, Radius servery,...). A pracovníky pro dohled a údržbu. A ....
A nebo raděj ne, ještě by se zjistilo, že i s elektrárnou, rozoráním krajiny, budováním stožárů a datacenter by to znamenalo trojnásobný daně... Tohle je věc, kterou ze svých daní platit nechci a doufám, že ani nebudu.
Hele, já nechci WiFi nikde mimo soukromých sítí v soukromých prostorech za soukromý prachy pod 100%ní kontrolou majitele zařízení. Jenom ukazuju na modelové situaci, jak je takový požadavek na plošný pokrytí pitomý nápad. Od toho jsou totiž jiný technologie, než bezdrátová LAN (LOCAL Area Network).
Někteří by ale evidentně byli rádi za 100% pokrytí WiFi. Houbař má přece právo, když najde metrový hříbek, ho hned nafotit a nasdílet na Inatagram na účet ostatních! A co takový traktorista, co nebude mít v práci spojení s manželkou na Messangeru! Přece po nich nemůže nikdo chtít, aby zrovna oni platili za LTE, když všude jinde WiFi mají! A to nemluvím o sdílení selfie třeba na Kraličáku, Venušiných miskách, na raftu v něakým 100m hlubokým horským údolí, ve sklepě zříceniny hradu,...
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.