Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Windows XP -- inovovaná kultura primitivů od mira - Poznamky a otazky k porovnani nakladu - case...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 10. 2001 9:01

    mira (neregistrovaný)
    Poznamky a otazky k porovnani nakladu - case 1 studentsky system
    1) opravdu dell s celeronem 900/128MB a monitorem stál 1200$ - nedalo by se to poridit levneji
    2) nedalo by se usetrit dost penez za multilicence, nebo jeste vice za "academic" licence
    3) opravdu 500 studentu obslouzi 1 server Sun se 2mi 750MHz procesory?
    4) opravdu Sun nechce žádné peníze za nové verze OS?
  • 30. 10. 2001 10:37

    Jerry III (neregistrovaný)
    Ja jeste pridam par veci:

    5) Nechapu proc podpora Windows uzivatelu potrebuje 5x tolik lidi co podpora Linux uzivatelu. Zvlaste uzivatele ve firme ktera s pocitacema nema nic spolecnyho nebudou rozlisovat mezi systemy. Nemluve o tom ze spis budou umet pouzivat to co maji doma.

    6) Proc proboha musim upgradovat kazde dva nebo tri roky? Pokud mam reseni co funguje tak zasadne neupgraduju. Kdyz uz to Linux bojovnici pochopi? Podivejte se treba na objednavani letenek, to jede na mainframech ze sedesatych let a nikdo se to nesnazi upgradovat. Nebo treba Hilton tu ve statech jede na systemu co je v DOSu, protoze funguje a proste potreba upgradovat neexistuje. Nevim proc vsichni tvrdi ze pokud pouzivam system M$ tak musim kazdych par let kupovat novy verze.

    7) Evidentne upgrade Linux site s 5000 stanicemi me nestoji vubec nic. Ty lidi co to budou delat nebudou brat plat a nezpusobi zadny (ani kratkodoby) vypadky stanic ktery me budou stat praci tech co na tech stanicich pracujou.

    8) Sun vydava bezpecnostni opravy jeste pomaleji nez M$ (ano, i to je mozne) a jeho taktika zamlcovani informaci je podstatne rozvinutejsi nez M$. Nemluve o tom ze pomer cena / vykon je u Sunu a Solarisu jeden z nejhorsich.
  • 31. 10. 2001 11:52

    Martin Doule (neregistrovaný)
    RAdy bych se pokusil odpovedet na par zde polozenych otazek:

    1) Take mi trochu vadi ta nesrovnalost v HW. Ale aby clovek mohl provozovat XP a OfficeXP tak uz opravdu potrebuje nadupany stroj. A v soucasnosti tech 900MHz je tak ta nejlepsi nabidka co se cena/vykon tyce.

    3) Ano, navrhovany SUN v pohode obslouzi 500 studentu. Problem je v tom, ze nebylo specifikovano, co ti studenti budou pouzivat za programy. Pro napr. CAD by to mozna bylo malo, ale pro programovani, databaze a klasicke desktopy/officy je to az prilis dobra konfigurace.

    4) Solaris je zdarma pro skoly a studijni ucely, takze skola by opravdu nic neplatila.

    5) 5x vice lidi se mi take zda hodne, ale na druhou stranu z vlastni zkusenosti vim, ze pokud se venuje navrhovani linuxove instalace dostatecne dlouha doba, tak je maitanence nepomerne mensi nez u windows, nehlede na moznost pohodlne spravovat uzivatelsky desktop vzdalene. Na druhou stranu u Windows 2000, i pres nastroje jako je Computer Managment stale musite spoustu veci delat rucne u uzivatele nebo za pomoci programu typu VNC, ktere ale produkuji celkem velky a zbytecny Network load.

    6) Ano, pokud jste nepodlehl mode novych operacni systemu od M$, tak skutecne nepotrebujete upgradovat moc rychle. Ale od Windows 9x je upgrade obcas velice nutny uz jenom z toho hlediska, abyste byli schopni zprovoznit nejakou aplikaci ci technologii, kterou se MS rozhodl podporovat az od dalsi verze OS. A take standartni politikou MS je, ze supportuje pouze posledni dve verze produktu - vim moc dobre jak rychle zastarala napriklad MS Exchange 5.0.

    7) V tomhle s vami castecne souhlasim. V zavislosti na zpusobu vyuziti linuxovych stanic bude cas od casu nutne updatovat stanice (pokud uzivatele pouzivaji pouze text/databazi, tak toho moc nepotrebuji, ale napr. vyvojari neustale potrebuji update kernelu), ale pokud se budete drzet pri nakupu novych compu jednoho ci dvou modelu, tak neni problem si vytvorit modelove instalace a pomoci jednoduchych skriptu pak pocitace vzdalene updatovat. Update bude zcela automaticky a pak staci vhodne zvolena policy ktera zajisti, aby v dobe updatu uzivatel nepracoval a admin se nemusi starat o nic jineho nez o modelove instalace.

    8) Ano, SUN vydava patche pomaleji ale vydavani patchu predchazi celkem intenzivni testovani. Na druhou stranu je pravda, ze i tak je hodne patchu, ktere vam zlikviduji Solaris :) Stejne jako u MS je treba se rozhodovat co je treba instalovat a co ne. A co se toho pomeru vykon/cena tyce - musel byste byt specifictejsi co mate na mysli tim vykonem. Solaris pravda neni z nejsvizneji behajicich systemu, ale on je take od zacatku staven spise na robustnost a spolehlivost.
  • 31. 10. 2001 12:36

    Jerry III (neregistrovaný)
    Par kratkych poznamek:

    4) Vcetne podpory? 24/7? Jestli ano tak dobre pro Sun.

    5) Pokud stravim dostatek casu s navrhovanim Windows instalace (a tady pocitejme Win2k nebo XP aby se daly pouzit NTFS s pravy - BTW Linux ma co se tyce prav sakra co dohanet) tak taky nebudu mit problemy. Zvlast s beznymi uzivateli kteri nemusi (a vice mene nesmi) instalovat zadny aplikace nez ty co jim dame. Navic tech veci neni spousta ;) Zvlast kdyz mam ten system dobre nastaveny ze mi to uzivatele rozvrtat nemuzou.

    6) Linux komunita mi taky nepodporuje stary verze kernelu a to vydava novy podstatne casteji nez M$ jakykoli jejich produkt. Spoustu veci si v 2.2 kernelu uz nepustim, nemluve o kernelu z 1995 (kde na Win95 se jeste da pracovat, drtiva vetsina aplikaci funguje). Neni vsechno tak hezky cernobily jak by se mohlo zdat.

    7) I s Windows se daji vytvorit identicke instalace. U nas v praci bezna vec, instalace probiha nakopirovanim image ktery obsahuje system a zakladni aplikace. Samozrejme imagi existuje vic, pro ruzne typy zamestnancu. IT nejsou silenci aby instalovali kazdou stanici zvlast.

    IMHO pokud lidi co to instalujou vedi co delaji a rozumi tomu tak je uplne jedno jakej OS se pouzije. Zalezi na aplikacich, kde bude dostupny to co chci pouzivat. No a samozrejme pokud mam tezce limitovany finance tak na vyber moc nemam, jenze to plati ve vsem, ne jen v pocitacich.

    Nemluve o tom, ze kazda situace je jina, neda se rict ze jeden nebo druhy system je lepsi, zvlast kdyz sou totalne rozdilny jako Win/Linux/Solaris. Jediny kde se to da nejak srovnavat sou ruzny verze Win mezi sebou a ruzny distribuce Linuxu mezi sebou. Jinak je to srovnavani jablek s hruskama.
  • 31. 10. 2001 15:04

    Radek (neregistrovaný)
    6) Linux komunita mi taky nepodporuje stary verze kernelu a to vydava novy podstatne casteji nez M$ jakykoli jejich produkt. Spoustu veci si v 2.2 kernelu uz nepustim, nemluve

    mohl by jste byt podrobnejsi, tohle nejak nechapu. co si na 2.2.x nespustite?

  • 31. 10. 2001 15:44

    Martin Doule (neregistrovaný)
    odpoved na odpoved na odpoved na otazky :)


    ad 4 - rec bylo o OS ne o supportu. MS take nedava 24/7 support... Support se navic vztahuje k HW a soucasti je i support OS pro ten HW.

    ad 5 a 7) Souhlasim. Image pouzivam take a znacne to ulehcuje praci. Jenze je velice tezke ohlidat vsechna vratka u windows vzhledem k tomu, jak rychle se pro windows vytvareji nove viry, wormy atd. A u windows je preci jen vetsi pocet potencionalnich problemu ktere budou vyzadovat zasah na miste. Nehlede na to, ze obejit prava nemusi byt az tak tezke. Ale souhlasim s tim, ze Linux take musis jeste lecos dodelat.

    ad 6 - Ano, ale nejvetsi devizou Linuxu je, ze vam umoznuje prechod na verzi kterou chcete ci potrebujete kdy chcete ci potrebujete. U MS si musite nejprve obstarat licenci a to uz je navyseni nakladu. A u novych smluv, ktere napr. se skolami MS uzavira, je pry klauzule ktera rika, ze za software se, zjednodusene receno, musi pravidelne platit a upgradovat. A pokud skola nechce platit, tak nemuze software pouzivat. (Tuto informaci jsem nekde cetl, nemohu ji vsak potvrdit). Takze ano, pri dobre navrzenem systemu nemusite u MS produktu v zasade upgradovat delsi dobu, politika MS je vsak takova, ze se vas bude snazit k tomu dotlacit.

    Souhlasim ze pokud lide, co pripravuji instalace vedi co delaji, tak je pak skutecne mozne provozovat libovolny OS dlouhou dobu bez zasahu. Jenom mam pocit, ze zvlaste us starsich MS produktu (ME, 9x) je daleko tezsi tohoto stavu dosahnout.

    A co se srovnavani OS tyce - souhlasim s vami, ze srovnavat linux a windows 9x/ME je skutecne o nicem. Nicmene W2K bych uz s ostatnimi OS klidne srovnavat zacal, protoze jsou navzeny s ohledem na pouziti v siti, coz je IMHO hlavni naplni Linuxu. Nezasitovany Linux je totiz tak nejak divnej ;)
  • 1. 11. 2001 0:22

    Jerry III (neregistrovaný)
    Treba moduly pro maskaradu (ip_masq_*.o). Musej bejt prepsany. Prechod z 2.0 na 2.2 taky zmenil sitovou vrstvu (ipchains a spol). Proste zpetna podpora je mizerna, diky spatnym navrhum v minulosti. Dale treba PPPoE v 2.2 neni (je pouze jen jako user space program). A to sou jen veci co se me konkretne dotykaj.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).