Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Za zboží se má platit. Jsou ale skladby zbožím? od ondra.novacisko.cz - Je zajímavý, že dnes je k dispozici spoustu...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 8. 2009 10:41

  ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) ---.seznam.cz
  Je zajímavý, že dnes je k dispozici spoustu software zdarma, a přesto se stále najdou lidi, kteří platí za proprietární software nemalé peníze a dokonce se najdou i tací, kteří raději kradou placený software, než aby použili ten zadarmo. Proč? :-)
 • 25. 8. 2009 12:09

  anonymní ---.nextra.cz
  Protože častokrát je placený SW o generace lepší než zadarmo SW. Kdyby šla po technické stránce kopírovat auta (a bylo to nelegální), přijde mi to, jako byste se divil, že si lidi kopírujou Mercedesy, když Trabanty se rozdávají zdarma.

  Samozřejmě ne vždy to tak platí, jsou i zadarmo SW, které jsou na úrovni či dokonce lepší než komerční, ale IMHO jde spíš o výjimky.
 • 25. 8. 2009 14:43

  krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
  Protože pokud chtějí být plně kompatibilní s většinovým okolím, tak jim většinou nezbývá, než si propritální SW koupit (nebo upirátit), taky! Je to o tom, že specielně Mrkvosoft se svými Office vymýšlí vlastní protokoly, místo aby se přizpůsobil tomu, v čem jede většina alternativních (a bezplatných) SW. Navíc, kdo bude používat Linux a Open Office, když prakticky nemá možnost koupit počítač, bez předinstalovaných Windows a MS Office? I kdyby ten Mrkvosoftí shit vyhodil, nikdo mu zaplacené peníze nevrátí! (V určitých případech sice ano, ale je to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem). Já jsem ještě před třemi lety NB bez O. S. koupil, ale dalo mi to dost práce, nejprve najít dodavatele, který by byl ochoten mi ho prodat a potom vymyslet, jak to udělat, aby se Windows, které byly k produktu jaksi přiděleny, daly prodejcem použít jinde.
 • 26. 8. 2009 3:10

  Miloslav Ponkrác
  Při vší úctě, on ten soft zdarma je občas o pár tříd níže, než komerční. Tuhle větu píšu pro vyváženost.

  Používám spoustu programů zdarma, ale v řadě věcí jsem raději přešel.

  Zrovna ten MS Office. Pomíjím, že v OpenOffice nejsou věci jako MS Access (a kdo ho více používá, ví jak skvělý nástroj to je), sice je tam něco naprosto nepoužitelného zvaného Base.

  Pomíjím to, že když jsem se pokoušel využít pokročilé možnosti OO Writeru, raději jsem pro obrovské množství chyb ve Writeru přešel s prací do Wordu. Ale na dopis to stačí.

  Pomíjím to, že MS Office má možnost přes API spojit se s okolím a dá se dobře integrovat s jinými programy.

  Najděte mi ve free programech dobrý vektorový editor. Chcete-li vidět program s nejnedomyšlenějším uživatelským rozhraním jaké existuje, nainstalujte si free program Inkscape. Pokud jej zkusíte vážně používat pro jakoukoli větší práci, pak hravě zjistíte, že se efektivně používat nedá. Zvláště pokud jste v jakémkoli vektorovém editoru někdy dělali, u Inkscape nevydržíte.

  Windows na notebooku mě netrápí, daleko více mě trápí to, že dnes už nejde prakticky sehnat notebook s jiným, než lesklým displejem. Jsem rozhodnut se z mnohaletého používání notebooků vrátit ke stolním počítačům, protože lesklý displej už nikdy. Kupodivu sehnat notebook bez Windows nemám problém, ale bez lesklého displeje – to jde měsíc od měsíce hůř.
 • 26. 8. 2009 9:45

  anonymní ---.nextra.cz
  Tak to máme docela opačné zkušenosti. Zrovna MSO je příšerně nekvalitní záležistost. Manželka psala disertačku ve Wordu 2007. Neustále jí tam něco nešlo, blblo to, rozhazovalo formát apod., až mě přestalo bavit jí to pořád opravovat, nahodil tam OOo 3, převedl, upravil styly a dopsala to v tom bez jediného problému. Chytráky, kteří budou z principu hledat problémy mezi klávesnicí a židlí bych upozornil, že pokud soubor uložím, okamžitě na tom samém počítači znovu otevřu a on mi obrázek hodí na jinou stranu (a patřičně rozhodí text kolem) a dělá podobné vylomeniny, tak to se na uživatele svést opravdu nedá.
 • 26. 8. 2009 10:19

  Miloslav Ponkrác
  Moje zkušenosti jsou takové, že pokud používáte max. 1% možností Wordu, nebo OO Writeru, pak je lépe použít OO.

  Pokud ovšem chcete od toho trochu víc, pak OO tvrdě padne. Přitom jsou to věci, které teoreticky umí, jen je asi lidé málo používají, a mlo hlsí chyby, a tak jsou zachybované jako prase. Word je pak procházka rájem.

  Jinak jak MS Office, tak OO je třeba nejdřív pořádně nastavit, jinak se oba chovají blbě.

  MS Office má tendenci k různým automatikám s defaultním nastavením, což pak vede k tomu, že to „samo ničí“ formát, přepisuje slova, atd.

  OO pak zase na to jde fikaněji, například v jeho tabulkovém kalkulátoru všechno převádí na datum. Divili byste, z čeho všeho udělá OO datum a zmrví data tak, že jste to neviděli.

  Používat MS Office, nebo OO bez totálního přenastavení konfigurace je masochismus. Ale to jste si myslím zvykli u většiny větších programů, protože skoro nic defaultně nejde používat tak jak má.
 • 26. 8. 2009 10:41

  anonymní ---.nextra.cz
  Vidíte, moje zkušenost je opět úplně opačná. Ta disertačka byla formátovaná výhradně styly, plná obrázků, grafů apod. s číslováním a generováním seznamů a podobné vcelku pokročilé věci, které běžná sekretářka ani nezná, natož aby je uměla používat.

  Nepochybuji, že pokud by manželka psala všechno základním stylem a Arialem dvanáctkou, kapitoly si očíslovala ručně a TOC napsala sama a na obrázky by se vykašlala, že by Word odvedl skvělou práci.

  To ničení formátu, rozpadání číslování (máte kapitoly očíslované 1.1, 1.2 a 1.3, uložíte, HNED zase otevřete a najednou máte 1.1, 1.1 a 1.2) prostě NEJSOU automatické opravy. To jsou chyby v programu. To samé ty rozpady stránek apod. Automatická oprava formátu/textu se provede hned po napsání, automatické přizpůsobení stránky dle DPI tiskárny (dělá-li to ještě MSO) při načtení dokumentu. Ale pokud něco ULOŽÍTE a okamžitě (bez jakýchkoliv změn v nastavení systému) znovu OTEVŘETE, tak ten dokument musí být prostě na 100% shodný s tím, co jste uložil.
 • 26. 8. 2009 11:48

  anonymní ---.nextra.cz
  A jak se ta neláska k Office projevuje? Že jsem stejně Office musel používat, protože psát to v Texu je nad mé síly? Že po několikerém opravování zmíněných chyb jsem strávil poměrně dost času na převodu již několika desítek hotových stránek do OOo, aby korektně fungovaly všechny ty pokročilé vlastnosti apod.? Nebo že jsem si uvedené symptomy přiváděl naschvál, abych si tím přidělal práci a mohl si stěžovat?

  Ale připomněl jste mi, že s grafy ve Wordu byly také problémy. Prostě jak jsem psal, dělalo to psí kusy a eliminovat (=obcházet) chyby bylo už neúnosné.

  Samozřejmě, že i v OOo jsou chyby, ale zdaleka jich nebylo tolik. A to, že zrovna vy nebo spolužáci jste ve Wordu psali diplomku ještě nic neznamená, protože - jak jsem psal výše - pokud se vykašlete na styly a jakoukoliv pokročilou práci s dokumentem, tak se Word celkem použít dá. Třeba existuje i souhra okolností, kdy to číslování či kotvení obrázků a jiné věci fungují korektně. Nebo to prostě dělalo problém s grafy, tak jste tam místo grafu šoupli obrázek a podobné úlety a nazýváte to "zvládnout v tom napsat diplomku". Netuším, moje zkušenost je, že udělat a upravovat ve Wordu složitý dokument je peklo.
 • 26. 8. 2009 11:14

  Mablung (neregistrovaný) ---.75.broadband4.iol.cz
  Mě připadá že prostě nemáte rád Office.
  Já jsem psal diplomku stejně jako mnoho mých spolužáků ve Wordu a nebyly s tím problémy. Všichni to zvládli, i ta totální střeva :-)
  Word není bezchybný, vůbec ne. Já osobně byl třeba vzteky bez sebe, když mi v práci samovolně měnil barvy v grafu a zvětšoval mi jejich velikost na x násobek (a byly tam i další chuťovky), nicméně s trochou šikovnosti bylo možno tyto chyby eliminovat a mám silné pochybnosti, že na tom jiné produckty nejsou stejně ...