Hlavní navigace

Zadejte číslo platební karty

5. 9. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V pondělí na webu probleskla zpráva, že platební portál Platba.cz umožňuje platit embosovanými platebními kartami. Při bližším pohledu na serveru ale zjistíte, že zákazník je při platbě přesměrován na stránky slovenské Tatrabanky. Právě tohle, zdá se, může v praxi přinést konečně nabytým možnostem univerzálních online plateb velké potíže.

Pokud opět čekáte článek, kde bych se zabýval překážkami, jež brání přijímání plateb od držitelů platebních karet, musím vás zklamat — přijímání plateb provedených platební kartou už nebrání nic. Alespoň to vyplývá z tiskové zprávy, kterou v podělí rozeslal Globe Internet (GI):

Platit je možno jakoukoliv kartou (kreditní nebo debetní) typu EuroCard/MasterCard nebo VISA, vydanou libovolnou bankou na světě. Jedná se o karty s profilovým písmem, tzv. embossované karty — karty typu VISA Electron se použít nedají. Všechny údaje při platbě kartou se samozřejmě přenášejí zabezpečeny šifrováním." (kráceno)

Tisková zpráva se týká platebního portálu Platba.cz, jehož prostřednictvím GI umožňuje internetovým obchodům realizovat i jiné bezhotovostní platby za zboží a platba embosovanou platební kartou jen doplňuje již dříve zavedené způsoby placení. V každé takové příjemné zprávě se ovšem ukrývá nějaké ale, výjimkou nebyla ani tato. Kromě toho, že si musíte u GI pořídit přístup k platební bráně, musíte si pořídit ještě také účet u banky, která je ochotná z této platební brány platby inkasovat — jedinou takovou bankou na portálu Platba.cz je Tatrabanka.

Ano, hádáte správně, Tatrabanka není českým bankovním domem, a musíte si zřídit účet na Slovensku. Od letošního roku to není problém; fyzické i právnické osoby si mohou zřizovat účty i bez povolení České národní banky. Pro vedení účtů u zahraničních bank platí pouze zákonná oznamovací povinnost — tu jsou fyzické osoby povinny splnit do 20. ledna každého roku za předcházející běžný rok a právnické osoby oznámení činí čtvrtletně vždy 20. dne následujícího měsíce po skončení čtvrtletí.

Dejme tomu, že si v Tatrabance zřídíte běžný účet vedený (třeba) v českých korunách a pro své pohodlí si necháte (zdarma) zřídit a provozovat internet banking. Pokud nemusíte peníze převádět do České republiky příliš často po malých částkách, nemusí vás vedení účtu v zahraniční bance, notabene slovenské, přijít vůbec draho. Navíc klienti pražské Reifeisenbanky mají převody z Tatrabanky za 50 slovenských korun, to je stejné, jako byste převáděli na koruny Q. Dvojí zdanění příjmu vzhledem k mezistátním dohodám nehrozí.

Můžete namítnout, že placení kartami není ani v České republice žádnou novinkou. Hlavní rozdíl oproti dosavadním praktikám je absolutní nenáročnost platebního systému pro zákazníka. Dosud, když jste platili kartou na webu, museli jste si vytisknout účtenku, podepsat ji a poslat faxem prodejci. To už nyní nemusíte — Tatrabanka akceptuje platby online.

459

Ze schématu převzatého od Tatrabanky vyplývá, že platba je autorizována a na účtě zákazníka předblokována okamžitě — nevyžaduje se podpis, není třeba, aby zákazník vedl účet u určité banky, neomezuje se na klienty určitého mobilního operátora, nemusíte peníze složitě převádět do virtuální měny… Prostě zaplatíte kartou, a je to. Není mi však příliš jasné, proč bych se měl jako obchodník stát uživatelem platebního portálu GI, když platbu samotnou zpracovává Tatrabanka a portál mně ani mým zákazníkům nic navíc nenabízí:

  1. Zákazník si z nabídky Platebního centra vybere platební metodu: CardPay
  2. Je přesměrován na server TatraBanky, kde doplní údaje o své kartě (číslo, datum ukončení platnosti, ochranný kód).
  3. Banka následně platbu zrealizuje v autorizačním centru.
  4. Výsledek transakce oznámí zákazníkovi do několika sekund na svých WWW stránkách, obchodníkovi zašle tuto informaci emailem nebo v jiném dohodnutém formátu. Platba bude obchodníkovi připsána na účet do 10 pracovních dní.
  5. Zákazník je přesměrován zpět na stránky internetového obchodu.

/zdroj/

Očekával bych, že GI uzavřel pro svůj portál Platba.cz s Tatrabankou nějakou smlouvu, podle které by třeba mohl implementovat její platební rozhraní v české mutaci, ale pokud server Platba.cz vlastně k provedení platby platební kartou vůbec nepotřebujete, ztrácí podle mě zmiňovaná tisková zpráva trochu svůj smysl (ledaže by GI získal provizi z každého účtu zřízeného českým obchodníkům).

BRAND23 Workshop

Takto v podstatě přetrvává stejný problém, na který už tu bylo upozorňováno v jiných článcích — svěříte číslo své embosované karty a k ní náležející PIN platebnímu systému, který na vás nemluví česky a je provozován někde na Východě, mimo jurisdikci českých soudů a policie? Zvláště když se pro provedení platby nepožaduje váš podpis? My, Češi, jsme v tomto ohledu vůči cizincům velmi nepřátelští a platební rozhraní CardPay Tatrabanky je vyvedeno pouze ve slovenštině a angličtině.

Nevím nevím, ale mě by ani ikonka Thawte a přenos dat přes HTTPS (HTTP plus Secure Sockets Layer) neuklidnila, pokud bych zjistil, že peníze z mého účtu vybere banka v jiném státě, než sídlí obchod, v němž kupuji zboží. Jde jen o důvěru, takže se domnívám, že se brzy dočkáme buď českého překladu platební brány Tatrabanky, nebo se konečně z letargie probere její česká konkurence. Na každý pád je to pro český internetový obchod pozitivní zpráva.

Využijete možnosti přijímat platby provedené kartou?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).