Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Zpravodaj (3): Ve znamení zasedání IETF a IPv6 od Jan Hobza - Dobrý večer, letos v únoru byl schválen ETSI TS...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 3. 2002 20:46

  Jan Hobza (neregistrovaný)
  Dobrý večer,
  letos v únoru byl schválen ETSI TS 101903, který definuje požadavky na XML formáty pro dlouhodobé "zaručené" elektronické podpisy. Autoři vycházeli z původního znění připravovaného RFC 3275 ze srpna 2001. Vzhledem k tomu, že ETSI TS mají pro elektronický podpis v EU zásadní význam, chtěl bych se Vás zeptat (poku samozřejmě máte takové info), zda se nové RFC v průběhu posledních měsíců nějak zásadně upravovalo.
  Přeji pěkný večer a děkuji
  JH
 • 20. 3. 2002 0:45

  Rita Pužmanová (neregistrovaný)
  Podle info v ETSI TS 101 903 (2/02) se vychazelo z W3C 08-2001(W3C/IETF Proposed Recommendation, August 2001): "XML-Signature Syntax and Processing", tj. navrhu RFC 3275. Specifikace by se tedy nemely podstatne lisit. Formalne vzato byl pro RFC 3275 nakonec prijat draft-ietf-xmldsig-core-2-03.txt, takze treti verze (z ledna 2002). Dohledat vsak informace o zmenach v navrhu mezi srpnem a koncem roku je prakticky nemozne. V archivu je pouze tato posledni verze I-D.

  Doporucuji bud prohledat archiv http://www1.ietf.org/mail-archive/ietf-announce/Current/maillist.html, kde by se daly dohledat data jednotlivych I-D i informace o konecnych upravach RFC (ale je to temer nadlidska prace - pokousela jsem se).

  Nebo snazsi cesta: oslovit zodpovednou WG, XML Digital Signatures (xmldsig), http://www1.ietf.org/html.charters/xmldsig-charter.html. Ti jiste radi a zodpovedne zodpovedi stav veci.

  Nicmene protoze se jedna o obecne zavazne specifikace, tak predpokladam, ze ETSI a IETF/W3C spolupracovali hodne uzce, aby se vysledek nelisil. Konkretni detaily ale zodpovi skutecne jen autori. Dejte vedet, jak pochodite.

 • 20. 3. 2002 9:16

  Jan Hobza (neregistrovaný)
  Dobrý den,
  ETSI TS 101903 vychází z XMLDSIG verze 2.01. Souhlasím, že porovnávání obou verzí je práce nelidská. Proto se omezím na to, zda případné změny mohou být fatální. Pravděpodobně ne. ETSI TS 101903 v zásadě staví na definici Objektů, Podpisů (běžných) a Transformací z 2.01. Účelem TS je definovat požadavky na tři drumy XAdES a na jejich zpracování. Jelikož výše zmíněné definice jsou stavebním kamenem XMLDSIG, myslím že k zásadním změnám zde nedošlo. TS zároveň prezentuje kódy objektů citací a ne odkazem, čímž se vyhýbá neblahým důsledkům případných změn.
  Myslím tedy, že můžeme v klidu spát :-)
  Děkuji za Vaši reakci a přeji hodně sil do práce
  JH