Hlavní navigace

UHD už nestačí, technologická revoluce pokračuje. Nastupuje SUHD

 Autor: Samsung, podle licence: Rights Managed
Zatímco televizory s klasickou skleněnou obrazovkou používaly koncept starý přes 80 roků, digitální technologie je úplně proměnily během několika let. Aktuálním trendem je SUHD.
15. 10. 2015
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Analogové technologie se používaly nejen k šíření a příjmu signálu televizních stanic, ale i ke zpracování signálu v televizoru samotném. I když zde došlo k technologickým úpravám, které dokázaly barevný obraz vyladit na samotnou hranu možností a obrazovky nabízely skvělý obraz, postupně se zjistilo, že další cesta tudy nepovede. Diváci chtěli rozlišení, na které byli zvyklí z kin, se zvukem, který neměl chybu a diváka dokázal obklopit. Toto analogově šířený signál nedokázal poskytnout.

Ploché televizory – začátek moderní doby

U prvních plochých televizorů nebyl obraz příliš kvalitní, i když satelitní přijímače a kabelová televize dokázaly dodat kvalitní signál. Situace se zlepšila s příchodem pozemního digitálního vysílání DVB-T, satelitního DVB-S a kabelového DVB-C. Zlom však nastal až s příchodem podsvícení pomocí LED diod. LCD panely byly ale zprvu v nevýhodě oproti plazmovým obrazovkám, protože jednotlivé body panelů se nedokázaly plně uzavřít prostupu světla z podsvětlovacího LED panelu, a tak především černé barvy byly spíše šedé.

Se zdokonalováním technologií výroby zobrazovacích panelů a s možností dynamické aktivní regulace podsvícení se ale kontrast u těchto panelů podařilo postupně zvyšovat, takže časem se staly srovnatelnými s plazmovými. Náhle jsme se ocitli u rozlišení HD Ready (720p) a Full HD (1080p, 1920 × 1080 obrazových bodů) s možností mít i v domácím prostředí obraz ve 3D.

Divák byl však stále náročnější. Jedinou cestou bylo nabídnout lidem kvalitu, kterou znají z multikin, takže se celé odvětví mohlo vrhnout na čtyřnásobné rozlišení, označované jako 4K nebo UHD. Výsledek byl famózní: zatímco 3D oslovilo jen někoho, UHD si našlo řadu příznivců, protože rozdíl mezi Full HD a UHD je vidět na první pohled. Na vrchol těchto technologií se právem dostaly televizory Samsung se zobrazovací technologií SUHD.

Díky novému způsobu podsvícení a technologii Nano Crystal Color nabízejí ve srovnání s běžnými televizory nevídané spektrum barev a až desetinásobně vyšší kontrast. Díky použitým nanokrystalovým polovodičům, jež přenášejí různé barvy světla v závislosti na své velikosti, je výsledkem produkce barev s na trhu nejvyšší světelnou účinností.

Vývoj nanokrystalové technologie

Výzkumná centra Samsungu zahájila vývoj nanokrystalové technologie již v roce 2002. Nanokrystaly, které jsou stotisíckrát menší než šířka lidského vlasu, totiž vyzařují po osvětlení různé barvy, a mohou tak být klíčem k bohatému a přesnému barevnému spektru televizních obrazovek. Problém však byla jejich vysoká citlivost na kyslík, vodu i teplo. Více než dva roky trvalo, než výzkumníci našli způsob, jak nanokrystaly ochránit v běžném prostředí a zajistit tak stálou kvalitu obrazu SUHD. Výsledkem je celistvý film nanokrystalů s velmi přesnou tloušťkou a velikostí odpovídající úhlopříčce TV. S tím souvisí i technologicky vysoce náročný proces potahování obrazovky.

Co znamená SUHD?
Písmenem „S“ jsou označeny prémiové UHD televizory Samsung, které vynikají zejména nanokrystalovou technologií. Nanokrystaly dokáží zobrazit 64× více barev než běžné televizory. Výsledný obraz proto dosahuje špičkové kvality díky naprosto přesným a přirozeným barvám ve všech detailech. Kromě toho je v řadě SUHD využita patentovaná technologie Remastering Engine nebo nový BLU algoritmus.

Modely televizorů SUHD jsou tři – JS9500, JS9000 a JS8500 – ve velikostech obrazovek od 48 do 88 palců. Nejdražší model stojí 549 990 Kč, nejlevnější pak 59 990 Kč.

To, co dělá ze Samsung SUHD aktuálně nejlepšími televizory na trhu, však není jen nanokrystalová technologie. Unikátní je například i patentovaná technologie Remastering Engine, která zobrazuje obsah přesně tak, jak tvůrci filmu plánovali, a která umí převést obraz v nižší kvalitě na rozlišení UHD. Obrazovka Samsung SUHD TV vyzařuje jasné světlo, díky kterému si vychutnáte syté barvy s širokou škálou odstínů od nejtemnější černé až po zářivě bílou. Divákům poskytuje 64krát více barev než konvenční televizory. Tmavá místa obrazu jsou proto mnohem tmavší a světlé části jsou 2,5krát jasnější. Při vytváření přesných kontrastů televizor navíc automaticky analyzuje jasnost obrazu, aby předešel dodatečné spotřebě energie.

Televizory připravené na budoucnost

Pro sledování videí z telefonu stačí stisk jediného tlačítka. Na telefonu lze sledovat televizní pořady bez speciální aplikace či nastavování. A naopak, multimediální obsah se z přenosného zařízení snadno objeví na obrazovce SUHD TV.

Prohnutá obrazovka SUHD TV má optimální úhel prohnutí, aby byl divák vtažen do sledovaného děje. Špičkový obraz je navíc viditelný z libovolného úhlu, zážitek si tak vychutnají i ti, jež nesedí přímo proti obrazovce. Televizory SUHD vyniknou v každém prostoru díky povrchu s řasením dodávajícím mu elegantní nádech a jehož design působí z obou stran luxusním dojmem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).