Lupa slaví
25 let

Server Lupa.cz slaví 25. narozeniny. Spatřil světlo světa 2. dubna 1998 a už 25 let sleduje, jak se internet vyvíjí. Testovali jsme první poskytovatele připojení, psali o vzniku (či zániku) online služeb, proměnách byznys modelů nebo sporech o míru regulace, která ještě prospívá, ale už neškodí.

K našemu výročí jsme se pro vás rozhodli vydat sérií textů, podcastů a offline diskusí k současnému fenoménu – k dopadům umělé inteligence na podobu internetu. Ten ostatně za uplynulé čtvrtstoletí už zásadně proměnily dva milníky: prvním byl příchod chytrých mobilních telefonů, díky kterým jsme dnes online pořád a všude, druhým pak bezpochyby bylo masové rozšíření sociálních sítí, které od základu změnily způsob, jak internet využíváme, a na kritickou mez dovedly reklamní model, který sloužil k financování většiny internetových služeb. Třetí internetovou revolucí, na jejímž počátku stojíme, je právě explozivní nástup umělé inteligence. Ať už nakonec dopadne jakkoli, bezpochyby zanechá na internetu hluboké stopy. Je proto dobré změny sledovat a v tom vám pomůže i tento speciál.

AI rozevře nůžky mezi dobrými a špatnými vývojáři. V Netclubu debatovali Michal Pěchouček, Honza Sládek a Jan Macek

Nahradí AI vývojáře? Jak může zlepšit nebo zautomatizovat vývoj aplikací a softwaru? Bude možné, aby si s pomocí velkých jazykových modelů napsal kód v podstatě kdokoli? Uvnitř: AUDIO a VIDEO.

Největší riziko AI? Evropa si technologii nechala utéct a teď na ní vydělají Google a Microsoft

Chystaná pravidla pro AI povedou jen ke zbytečnému papírování. Evropa přitom neřeší ty nejdůležitější problémy spojené s umělou inteligencí, řekl na diskusním setkání Netclub český vědec Tomáš Mikolov. Uvnitř: AUDIO a VIDEO.

Umělá inteligence a smrt fotografie? Na pohřbívání jen tak nedojde

Způsobí umělá inteligence smrt fotografie? Ke změnám zcela jistě dojde, otázka je, jak budou výrazné. Možná dopad nebude takový, jak by se dalo předpokládat. V podobné situaci jsme totiž částečně už byli po roce 1839.

Jak z generativních AI dostat to nejlepší? Persony, funkce v Excelu i prompty pro obrázkové AI

S GPT modely se učíme pracovat za pochodu. Tady jsou praktické tipy, jak z nich dostat co nekvalitnější výsledky.

Poradí umělá inteligence se závětí? První pokusy o nahrazení právníků AI jsou spíše rozpačité

Kvalita odpovědí z aplikace postavené na vektorových databázích a jazykovém modelu GPT závisí na formulaci otázky. Použití synonym dává lepší výsledky než originální termíny.

Nástup AI připomíná první fázi průmyslové revoluce. Jak generátory změní novinařinu?

Umělá inteligence v nejbližší době nenahradí novináře, shodli se v diskuzi Lupy technologičtí publicisté Petr Koubský a Pavel Kasík. Debata, kterou moderoval šéfredaktor Lupy David Slížek, se konala při příležitosti 25. narozenin serveru.

Jan Cibulka (iRozhlas): AI už v redakci testujeme. Články psát neumí, ale pomáhá s rutinou

Generátory textu či obrazu nemají v redakcích médií nahrazovat lidi. Mohou jim ale pomoci s rutinními úkoly a uvolnit ruce pro smysluplnější práci, říká datový novinář Českého rozhlasu, který s AI nástroji experimentuje.

Není všechno zlato, co se AI. Jak mohou konverzační modely změnit média?

Vydavatelé a novináři by měli přestat prázdně spekulovat o tom, které žurnalistické profese AI vymaže ze světa, a víc se zaměřit na skutečné problémy a příležitosti, které technologie nabízí.

Umělá inteligence jako krádež za bílého dne

Pokud jste někdy na internetu napsali článek, nahráli fotografii, přispěli do otevřeného zdrojového kódu nebo třeba vložili komentář do diskuse, odvedli jste bezplatnou práci pro nadnárodní technologické společnosti, které stahováním veškerého obsahu z webu učí své umělé inteligence o světě.

Dušan Janovský: Vyhledávače bude do budoucna nejvíc používat AI

Jak konverzační jazykové modely změní vyhledávače? Budou důvěryhodným zdrojem informací? A jak funguje učení a dotrénovávání neuronových sítí?

Jak si pokecat (a programovat) s neuronkou ChatGPT, aby to stálo za ten čas

Pracovat s různými „AI“ generátory bude zanedlouho zásadní schopností v řadě kreativních oborů, říká blogger Martin Jurica. Jak z konverzačních modelů dostat co nejlepší výsledky?

Česko předkládá ke schválení regulaci umělé inteligence v EU. Kritici se bojí zničení celého oboru

Nařízení AI Act by pod českým předsednictvím Rady Evropské unie mělo přejít do další fáze. Ne každý je s ním spokojený.

AI s vědomím a prožíváním? Nejspíš ne, ale víme vůbec, co to vědomí je?

Jazykový model LaMDA od Googlu nejspíš dokáže vnímat sám sebe, prohlásil vývojář Blake Lemoine. Co na kauzu říkají čeští experti na strojové učení a zpracovávání jazyka? UVNITŘ: Podcasty.

Alžběta Krausová (Ústav státu a práva): Nad AI technologií musíme mít navrch, nesmíme se stát jejím nástrojem

Kdo má být odpovědný za škodu způsobenou systémem s prvky AI? Třeba za škodu při nehodě autonomního auta nebo za dopady systémů doporučujících obsah?

Radim Polčák (MUNI): Evropská komise říká, že každé použití AI je problém. To je chyba

Práva, která nás brání například před sociálním profilováním, máme už dnes. Návrh nové regulace používání systémů s umělou inteligencí přidává zbytečná další pravidla, která se nebudou dát vymáhat, říká vedoucí Ústavu práva a technologií na Masarykově univerzitě.