Rok 2017 byl přelomovým rokem v oblasti kyberbezpečnosti. Přinesl ničivé ransomwarové útoky, IoT botnety, úniky dat a mobilní malware a sofistikované multivektorové hrozby. Dostali jsme se do dalšího bodu zlomu a sledovali jsme nástup kybernetických hrozeb 5. generace.
Světové ekonomické fórum dokonce označilo kybernetické útoky jako jedno ze tří největších celosvětových rizik pro rok 2018. Vidíme, jak útočníci efektivně využívají ransomware pro ochromení organizací i celých států a neubývají ani velké až šokující kauzy s úniky a narušením bezpečnosti dat, od Uberu po Equifax.
Zranitelnosti v mobilních zařízeních a bezpečnostní chyby v obchodech s mobilními aplikacemi přispěly k rozšíření nových variant mobilního malwaru. Miliony mobilních zařízení po celém světě byly nakaženy škodlivými aplikacemi, které generovaly útočníkům vysoké příjmy.
Navíc raketovým tempem roste popularita malwarů těžících kryptoměny a útočníci se neustále snaží vylepšovat své techniky a způsoby zpeněžení.
Aby toho nebylo málo, došlo k úniku útočných kybernástrojů CIA, kvůli čemuž se sofistikované hrozby dostaly do rukou i amatérským útočníkům. Stránky novin plnily analýzy možných útoků na volby, byli jsme svědky útoků na kritické infrastruktury a objevovaly se i důkazy o technologiích podporovaných národními státy, které byly použity ke globálním kyberútokům.
Pohled zpět nám pomáhá pochopit vývoj, jakým kybernetické hrozby v minulém roce prošly. A kdy jsme mimo jiné vstoupili do nové etapy, která přinesla 5. generaci kyberhrozeb, globálních, multivekrotových útoků využívajících technologie sponzorované státy. Je proto velmi alarmující, že 97 % organizací není připraveno na takovýto typ útoků. Většina společností má zabezpečení, která chrání před druhou, maximálně třetí generací hrozeb. Aby bylo možné úspěšně čelit útokům, jako je WannaCry, je potřeba v organizacích nasadit proaktivní preventivní kyberzabezpečení, které konsoliduje bezpečnostní komponenty a chrání na všech úrovních, od sítí a koncových bodů až po mobilní zařízení a cloud.
Příkladem je architektura Check Point Infinity. Nyní je k dispozici nový model Infinity Total Protection, což je jednoduchá nabídka s veškerými bezpečnostními technologiemi na bázi předplatného za uživatele Infinity Total Protection je první řešení s předplatným, které zahrnuje hardwarové i softwarové zabezpečení sítě s plně integrovanou prevencí hrozeb nultého dne a ochranou koncových bodů, cloudu a mobilních zařízení spolu s jednotnou správou a prémiovou podporou 24×7.