Hlavní navigace

Agilní ICT a trendy na Data Center & Business World 2016

Datová centra, jejich provoz a efektivita, decentralizace IT, mobilita, řízení hybridní cloudové infrastruktury, nastupující Internet věcí, kybernetická bezpečnost, aplikace.
11. 5. 2016

Sdílet

To vše a ještě mnohem víc je součástí dnešních trendů, které ovlivňují nové i stávající ICT firemních zákazníků nejen v České republice, ale po celém světě. Svět informačních technologií prochází trvalou změnou, která způsobuje nepředvídatelnost vývoje a firmy se proto musí přizpůsobit a umět reagovat na aktuální situaci trhu a včas zvolit vhodnou strategii, která podpoří jejich další podnikání. Zajímá vás, jak se k těmto trendům staví významní technologičtí hráči a zákazníci? Pak není nic jednoduššího, stačí se přihlásit na letošní Data Center & Business World 2016, který se koná již 26. května v pražské La Fabrice.

Klíčová je flexibilita datových center a IT

Nedílnou součástí požadavků na ICT je dnes často individualizace, která pomáhá uzpůsobit konkrétní projekt datového centra nebo IT systému přesně podle požadavků. Poskytovatelé služeb musí umět na takové požadavky reagovat a pomáhat koncovým uživatelům i firmám v návrhu optimální varianty řešení. V souvislosti s přizpůsobivostí jde ruku v ruce flexibilita, která umožňuje, aby IT a podpůrné technologie podporovaly podnikání bez dodatečných vysokých investic a provozních nákladů. Typickým příkladem jsou trendy v oblasti datových center. Datové centrum je investice na poměrně dlouhé období a dnes se ukazuje, že s rostoucími požadavky na výkon IT se jen minimálně mění nároky na podpůrné technologie datových center. V jednoduchosti to znamená, že stále výkonnější servery spotřebovávají stejně nebo méně energie a k dosažení vyššího výkonu často stačí stále stejná skříň, chlazení i napájení. Datová centra bývají dimenzovaná na nárůst kapacity, která se nemusí konat. Dochází pak k jevům jako například na americkém trhu, kdy i velcí hráči na trhu kolokačních služeb omezují své aktivity, anebo se dokonce i datových center zbavují. Tento trend také podporuje rozvoj nových technologií, jako jsou mobilní modulární datová centra (MMDC) nebo mikrodatová centra (uDC), která při nižší ceně umožňují větší diverzifikaci IT i podpůrných technologií. K potřebné dostupnosti IT systémů tak nemusí být nezbytně nutné jedno předimenzované datové centrum, ale jednodušší řešení, které je však geograficky oddělené, ale řízené jedním systémem. Opomenout nelze ani služby a péče o kritickou infrastrukturu, která je v případě datových center poměrně náročná na obsluhu a často se vyplatí ji svěřit specialistům, kteří s provozem pomohou.

DCSO nastupuje

Řada větších firem, ale i malých zákazníků dnes disponuje různými technologiemi, které spolu vzájemně nekomunikují nebo jen omezeně. To pak vyžaduje vyšší nároky na znalosti podpůrných týmů, servis i provoz. Řešení, které umožňuje tento problém efektivně řešit, se dnes často nazývá DCSO – Data Center Services Operations (dle Research 451). Tento přístup zahrnuje jednotné řízení heterogenní infrastruktury od samotného IT železa a podpůrných technologií, přes systémy monitoringu, řízení aktiv, virtuální prostředí až po kybernetickou bezpečnost a nejrůznější portálová řešení a rozhraní. Správa „kamenných“ i OpenSource systémů, infrastruktury a aplikací je pak snadnější a méně náročná na provozní zdroje jak poskytovatelů služeb datových center, tak pro koncové zákazníky.

Čidla všude kolem nás

Často skloňovaný pojem „Internet věcí (IoT)“ se dnes dostal na výsluní nejednoho oboru. Čidla jsou dnes i díky nízké ceně v jízdních kolech, automobilech, na polích, v chytrých městech a dalších místech. Stačí jen jednoduché zařízení, internet a hned je k dispozici ohromné množství dat. Problémem, který v případě IoT přetrvává je vzájemná kompatibility a standardy jednotlivých technologií. K tomu se přidává i často nevyjasněné zabezpečení přenášených dat.  K tomu, aby bylo možné celý tento nový svět drobných elektronických pomocníků spravovat, je vhodné využívat nástroje, které zajistí přehled nad celou sítí a umožní správné a včasné zpracování a vyhodnocení sesbíraných dat, která pak slouží k ovládání nebo sledování prakticky čehokoliv od topení v domácnosti až po zemědělskou výrobu.

Současných trendů v technologiích a IT je nepřeberné množství a výše uvedené příklady jen popisují některé z nich. Co je však důležité a co zapadne v běhu času? Co čeká firemní IT a poskytovatele služeb? Na tyto a další otázky bude diskutovat a hledat odpověď řada řečníků v rámci Data Center & Business Center 2016. Registrace na kongres je zdarma.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).