Hlavní navigace

Asociace UX – o 6 měsíců později

Je tomu přibližně půl roku, co se SIGCHI komunita transformovala na Asociaci UX. Je tedy čas nejen na krátké ohlédnutí, ale také na výhled do budoucna.
5. 6. 2013

Sdílet

Co se povedlo

Slovo povedlo se, myslím, dobře vystihuje aktivity sdružení za posledních 6 měsíců. Pokusím se shrnout hlavní úspěchy:

 • Výrazně vzrostl počet členů – Asociace aktuálně čítá 3× více členů, než tomu bylo před 6 měsíci.
 • 3 velké konference na téma UX – listopadový World Usability Day, lednový UXCamp a Asociací podporovanou dubnovou UX konferenci navštívilo několik stovek účastníků a za feedback od nich se Asociace rozhodně stydět nemusí.
 • Lidé, kteří jsou ochotni přiložit ruku k dílu – nelze zapomínat na to, že všichni, kdo se podílejí na aktivitách Asociace, to dělají ve svém volném čase. O to více si ceníme, že těchto lidí přibylo – díky za podporu určitě patří Jirkovi Sekerovi, Vláďovi Kalinayovi, Davidu Šmehlíkovi, Míše Brodecké a v neposlední řadě Anničce Filkukové.
 • Job Hall konečně existuje místo, kde se střetává nabídka s poptávkou UX pozic.
 • Získání finanční podpory – podařilo se získat silné partnery v podobě společnosti AVG, která přispěla na aktivity sdružení částkou 100 000 Kč, společnosti Seznam.cz, která poskytla finanční podporu ve výši 50 000 Kč a agentury ExperienceU, která poskytuje hodnotné ceny pro akce v podobě UX školení či pronájmu usability labu zdarma. Děkujeme!

Co nás čeká

Práce v rámci Asociace je jako na kostele, takže jaká jsou místa, do kterých nyní Asociace napíná své síly?

 • Opravit kostel – nebojte se, kostelem je v našem případě myšlen web Asociace, který samozřejmě pořádnou renovaci zasluhuje. Ve velmi pokročilé stádiu jsou jednání s potenciálním technologickým partnerem, který by přestavbu naší svatyně zajistil. V nejbližších týdnech se pustíme do práce!
 • Pondělky – aneb každoměsíční odborné setkání UX Monday, jehož první díl odstartuje 10. 6. na téma Modely uživatelských dat.
 • World Usability Day – ani letos nebude samozřejmě chybět tradiční World Usability Day. Termín, který je třeba si poznamenat do kalendáře je: 14. 11. 2013.
 • Více podpory a odborných informací pro členy – mezi členy Asociace proběhl výzkum, jaké benefity by chtěli, aby jim členství přinášelo. Poptávka je především po organizaci či informování o odborných akcích, slevy na školení a konference nejen v ČR, častější doručování odborných informací. Nepochybuji o tom, že za půl roku budu moci napsat, že se to děje!

Po čem toužíme

Cíle, které si Asociace pro svou činnost vytyčila, nejsou rozhodně malé:

 • Směřovat, rozvíjet a formovat lokální UX trh s ohledem na zahraniční trendy a zkušenosti – jedním z kroků jsou právě setkání UX Monday, či připravovaný World Usability Day.
 • Zvyšovat povědomí veřejnosti o problematice HCI, UX – první autoři dokončují odborné články spojené s tématy okolo UX, které budou publikovány na serveru Lupa.cz, který je mediálním partnerem Asociace UX.
 • Poskytovat podporu (zázemí, networking, know-how, vzdělávání, mediální komunikace…) v rámci UX trhu – Job Hall a aktivní získávání dalších benefitů pro členy Asociace ukazují cestu právě tímto směrem.

K tomu, aby Asociace byla schopna tyto cíle dlouhodobě naplňovat, jsou potřeba především další lidé, kteří přidají ve svém volném čase ruce k aktivitám Asociace v rámci některé z pracovních skupin. Pokud k takovým patříte, neváhejte se ozvat vedoucím pracovních skupin.

Na závěr musím jedině poděkovat všem, kteří se podílí na tom, že mohu po půl roce napsat tento pozitivní článek – tedy členům a partnerům sdružení. Za Asociaci patří vám všem velký dík! 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).