Hlavní navigace

Aukce s placeným příhozem na vzestupu, jde o podvod?

Před pár měsíci se do ČR dostal fenomén aukcí s placeným příhozem. Během této doby se vyprofiloval na tomto poli jasný lídr – Bonus.cz spadající pod portál Tiscali.cz.
4. 12. 2009

Sdílet

Bonus.cz

Na českém internetu se během tohoto roku objevila řada služeb spadajících do kategorie takzvaných aukcí s placeným příhozem. Většina z nich byla nicméně provozována malými neznámými firmami a mnoho z nich bylo, často zřejmě právem, označováno jako podvod. Situaci změnil až v srpnu tohoto roku projekt Bonus.cz, který odstartovala společnost Tiscali Media a. s. Jako dlouhodobě fungující portál s projekty jako Games.cz nebo Dokina.cz se Tiscali.cz postavilo za projekt, který má k principům těchto netradičních aukcí přidat seriózní jednání, férovou hru s jasnými pravidly a co nejotevřenější přístup k uživatelům. Bonus.cz od začátku na svých stránkách jasně upozorňuje na to, že v aukcích s placeným příhozem můžete také neuspět a srozumitelně a nevyhýbavě vysvětluje pravidla tohoto zajímavého a mezi uživateli stále oblíbenějšího způsobu nakupování zboží.

Bonus.cz expeduje denně zboží v průměrné hodnotě 350 000 korun, což je více, než leckterý e-shop. Od uvedení projektu tak bylo odesláno již přes 4300 kusů zboží, které si rozdělilo přes 2500 unikátních vítězů. Toto číslo mimochodem naznačuje, že navzdory předem nestanovenému konci aukce je možné ovlivnit svůj úspěch v aukcích a vyhrávat opakovaně. Nejde tedy jen o náhodu (i když štěstí je samozřejmě nutné), ale i o správně odhadnutý přístup k rozdělování příhozů. Fotografie mnoha takto úspěšných dražitelů jsou s jejich souhlasem zveřejňovány na oficiálním blogu Bonus.cz.

Bonus.cz je již po čtyřech měsících provozu jasnou jedničkou na poli aukcí se zpoplatněným příhozem a je jasným důkazem toho, že na tomto poli lze podnikat seriózně a otevřeně. Na Bonus.cz se neporušují pravidla, zaměstnanci provozovatele se nesmějí účastnit aukcí a v podmínkách provozu je jasně stanoven zákaz používání přihazovacích robotů. Dokázat dodržování těchto pravidel je samozřejmě obtížné a uživatelé musejí mít ke službě důvěru, nicméně provozovatel Bonus.cz se netají tím, že chce jít v tomto směru příkladem.

"Rozhodli jsme se o provedení nezávislého auditu, protože pro naše uživatele bude jasnou garancí férovosti probíhajících aukcí,“ vysvětluje Ondřej Průša, ředitel projektu Bonus.cz. Proto byl osloven tým počítačových odborníků pod vedením soudního znalce Prof. Ing. Vladimíra Smejkala, CSc s žádostí o souhrnný audit zejména z důvodu vzájemné anonymity uživatelů. Cílem auditu bude zhodnocení odolnosti technických prvků systému proti narušení jejich správné činnosti i z hlediska bezpečnosti informací vůči cíleným útokům. Audit bude proveden analýzou zdrojových kódů a procesních postupů, zapečetěním systému a prověřením záznamů o všech uživatelských aktivitách. Na základě výsledku budou provedena taková bezpečnostní opatření, která minimalizují riziko poškozování uživatelů.

Důležité odkazy:
Bonus.cz
Blog.bonus.cz
Tiscali.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).