Hlavní navigace

Broche Ghostwriter 1.0 – osvědčí se next-gen program pro automatické psaní redakčních materiálů?

Kdo z nás se nedostal do situace, kdy potřeboval napsat v krátkém termínu text o určitém rozsahu? Kdo nepoznal, že se z několika odstavců může pod tlakem stát nepřekonatelný problém? S tím se pokusili vypořádat vývojáři ze zatím ne příliš známého studia Broche. A slovo 'zatím' je skutečně na místě.
24. 3. 2009

Sdílet

Jistě si všichni dobře pamatujete na mediální ruch kolem programu ruských vývojářů s názvem PCWriter – programu, který údajně dokázal napsat román Opravdová láska. Rok nato se odborná i laická veřejnost zabývala projektem Philip M. Parkera, který dokázal z databází a s pomocí informací, získaných vyhledávači, zkompilovat odborný titul na téma, které si zvolil sám zákazník. O další rok později přichází Ghostwriter.

Otázka, která se nabízí hned na začátku, zní: Jak se studiu Broche podařilo s nelehkým úkolem vypořádat? Dokázali vytvořit hodnotný produkt anebo pouze kuriozitu pro jednorázové pobavení? Pojďme se na Ghostwritera podívat zevrubněji.

O co tedy jde?

Jak jsme již zmínili v perexu, tvůrcům šlo především o ulehčení práce redaktorům, kteří jsou často nuceni dopisovat větší množství textu v šibeničních termínech. Ostatně, jak říká sám manažer projektu: „Většina textů je v současné době založena na agregaci již dostupných informací. Hlavní pracovní činností redaktorů tak nebývá hledání nových skutečností, ale pouze třídění stávajících fakt a jejich řazení do nových kontextových vazeb.“ A právě na takovouto systematickou činnost se pomalu lépe hodí naprogramovaný algoritmus než člověk.

Zdarma a pro každého

Jak je zjevné, program používá podobný systém, jako ten Parkerův. V čem je tedy unikátní? Odpověď je jednoznačná – poprvé se setkáváme s tím, že program je šířen jako freeware (pozor – ne jako PD). Vývojáři sami konstatují, že jen takto je možné získat dostatek ohlasů a podnětů, které by uzavřený okruh betatesterů nedokázal zprostředkovat. Ostatně, zkusit to, podle našeho jednoduchého návodu můžete sami.

Recenze pokračuje na stránkách www.m-journal.cz.