Hlavní navigace

Češi umělou inteligencí umí. Důkazem jsou i jejich výsledky ve světě

Umělá inteligence v posledních letech prodělává bouřlivější rozvoj než kdy dříve. A Češi se rozhodně neztratí.
30. 1. 2018

Sdílet

Češi umělou inteligencí a nové technologie umí. Důkazem je porovnání s vyspělejšími a bohatšími státy. Existuje cela řada příkladů úspěšných projektů a hlavně vývojářů, kteří se mohou bez pochyby měřit se světem.

S řadou odborníků budete mít příležitost se setkat na konferenci New Media Inspiration, která se letos zaměřila právě na umělou inteligenci.

Koho konkrétně si můžete přijít poslechnout?

Tomáš Mikolov působil jako vědec ve skupině Google Brain v Mountain View necelé 2 roky. V roce 2014 ale přijal nabídku od Marka Zuckerberga a začal pracovat ve vývojovém centru AI Facebooku v New Yorku, kde vede projekty zaměřené na zpracování jazyka a obecnou umělou inteligenci. Algoritmy, se kterými přišel český odborník na umělou inteligenci z brněnského VUT, používají nejen Google a Facebook, ale i firmy jako IBM či Twitter. Na konferenci Tomáš Mikolov vysvětlí nedávné úspěchy ale i neúspěchy v oblasti AI, hlavně se zaměřením na aplikace pracující s přirozeným jazykem.

Dalším řečníkem bude Jiří Materna, specialista na strojové učení s více než deseti lety zkušeností s jeho aplikacemi v průmyslu. Dlouhou dobu pracoval ve společnosti Seznam.cz, kde mimo jiné působil jako vedoucí výzkumu vyhledávání. Nyní pracuje na volné noze a nabízí vývoj machine learning řešení na míru. Na základě bohatých zkušeností se na konferenci zaměří na praktické problémy, které současná umělá inteligence umí řešit dobře, na úskalí, která nastávají při snaze používat umělou inteligenci v praxi, i na to, co průmysl opravdu potřebuje.

Martin Vejmelka vystudoval Technickou kybernetiku na ČVUT. Pracoval na AV ČR, kde dva roky strávil v USA na grantu NASA. Po deseti letech v akademické sféře se rozhodl přejít do Avastu, kde bojoval s kybernetickými hrozbami v čele bezpečnostního oddělení Threat labs. Nyní vede tým v CEAI, který vytváří startupy založené na použití umělé inteligence v oblastech, kam je těžké zavést strojové učení, jako je zdravotnický, bankovní, pojišťovací či bezpečnostní sektor. Firmy zakládají podle jednotného startupového scénáře ze Silicon Valley. Martin Vejmelka na konferenci vysvětlí, jak vypadá takový startupový scénář a představí firmy, které již mají za sebou první úspěchy i ty, které jsou stále na cestě.

A to není vše. V GoodAI pracují na vytvoření obecné umělé inteligence, která by měla výrazně zlepšit práci například v medicíně, vědě a technologiích. O tom jak, řeší praktické problémy zákazníků použitím umělé inteligence, bude mluvit Jiří Dobeš. O rozpoznávání obličejů pomocí AI bude mluvit Martin Urban z Eyedea Recognition, o pomoci strojového učení při prodávání letenek řekne více Ondřej Veselý z Kiwi.com a do jaké míry může být AI pro člověka nebezpečná rozebere Patrick Zandl z CZ.NIC.

Sedmý ročník konference se koná v sobotu 3. března na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Pokud chcete zažít unikátní platformu pro setkání studentů, akademiků, vědců ale i lidí z praxe, stačí se registrovat na webu konference New Media Inspiration. Při registraci do 22. února můžete využít výhodnější cenu za vstupné.

Konferenci podporují Fakulta informačních technologií ČVUT, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Mediálními partnery jsou iList.cz, Lupa.cz, Marketing Journal, Root.cz a Tyinternety.cz. Konferenci organizují Studia nových médií Filozofické fakulty UK a TUESDAY Business Network. Produkčně akci zajišťuje společnost Internet Info.