Hlavní navigace

Česká Open Data Challenge odstartovala

Komerční sdělení
Fórum pro otevřená data, které s partnery založil Fond Otakara Motejla, vyhlásilo první českou soutěž pro aplikace na otevřenými daty. Připraveno je 20 finančních i věcných cen.

Sdílet

Přestože se o otevřených datech v poslední době hodně mluví, počet uvolněných datasetů a tak i aplikací nad nimi není zvlášť ohromující (viz např. rozhovor na Lupě.cz). Nově vzniklé Fórum pro otevřená data, společný projekt Fondu Otakara Motejla, FIS VŠE a MFF UK, chce obojí podpořit právě vyhlášenou obdobou zahraničních Open Data Challenge. „Zkušenosti ze zahraničí, třeba ze http://opendatachallenge.org/, ukazují, že mobilní nebo webové aplikace fungují jako srozumitelný důkaz prospěšnosti otevřených dat pro společnost i byznys,” vysvětluje motivace pořadatelů Jakub Mráček, odborník na otevřená data z Fondu Otakara Motejla a člen poroty soutěže.

Podmínkou soutěže je buď aplikaci postavit na otevřených datech (z produkce veřejné správy jich ale není mnoho, např. výsledky voleb a hlasování ve sněmovně), anebo potřebná data zpracovat tak, aby byla opětovně využitelná i pro kohokoli dalšího (např. je nascrapovat, vyčistit, vytvořit API k vlastnímu klonu datasetu atd.). Může jít i o data, která sbírá nebo vytváří soukromý, neziskový nebo akademický sektor, nikoli pouze veřejné instituce. „Po soutěži by tedy Česko mělo mít více otevřených dat než před ní,” dodává Jakub Mráček.

Soutěž s názvem Společně otevíráme data má dvě kategorie – pro veřejnost a studenty středních a vysokých škol. Jejími partnery jsou společnost CZ.NIC a servery Lupa, Root a Slunečnice. Uzávěrka přihlášek je 25. října, lze vyplnit také předběžnou registraci. Vítězové budou vyhlášeni 28. listopadu. Pro 20 nejlepších aplikací jsou připraveny jak finanční, tak věcné ceny.

Pravidla soutěže jsou k dispozici na www.otevrenadata.cz.