Hlavní navigace

Cesta ke 100 000 zákazníků aneb jak stál ACTIVE 24 u vzniku internetu v ČR

Internet změnil životy nás všech a tato transformace pokračuje i nadále.
14. 3. 2017

Sdílet

Jak vnímal vývoj přední hostingový poskytovatel a jak se měnily jeho služby v čase? 

Bylo by hříchem tvrdit, že 13. únor roku 1992 byl den jako každý jiný. Stalo se tehdy totiž něco speciálního, co změnilo životy nás všech – do České republiky, resp. do tehdejší ČSR, byl oficiálně zaveden internet.

Počátky však bývají složité, a tak u nás až do roku 1995 věděl o jeho možnostech jen málokdo. To se začalo měnit kolem roku 1996, kdy se do neprobádané oblasti vrhly první komerční subjekty a začaly vznikat sdružení, jako je Globe Internet, za kterým stáli Ing. Karel Umlauf a Mgr. Jakub Ditrich.

30 000 domén byl tehdy rekord, dnes se stejný počet prodá za 3 měsíce

Ze sdružení postupem času vznikla společnost Globe Internet, s.r.o., která v roce 1997 držela první příčku v počtu prodaných .CZ domén. Tehdy se jednalo o 30 000 registrovaných domén u daného registrátora celkem. Pro srovnání, v roce 2010 už přibývalo přes 10 000 registrací všech registrátorů měsíčně.

Aktivity Globe Internet začaly dostávat ucelenější vizi a v roce 1998 tak vznikla freemailová služba Post.cz, kterou později koupil Seznam. Myšlenka bezplatné mailové schránky pro soukromé uživatele se udržela dodnes a stále platí, že většina z nás za osobní e-mail nechce platit.

Byly to časy, kdy se zdaleka nemluvilo jen o Seznamu (1996) a Google měl teprve vzniknout (1998). Roku 1999 byl založen vyhledávač Najdi.to a na přelomu tisíciletí se internetové připojení konečně začalo dostávat do většího počtu českých domácností.

Z Globe Internet se stal ACTIVE 24

Asi málokdo zapomene na zvuky vytáčeného spojení, které dnes v ČR poslouchá několik posledních stovek zákazníků. Důležitou změnou byl nástup ADSL v průběhu let 2003–2004, k čemuž přispěl i zásah regulátora ČTŮ. Pro Globe Internet s.r.o. byl rok 2004 klíčový. Změnil v něm totiž vlastníka a samotnou značku na ACTIVE 24, s.r.o., jak je tomu dodnes.

Důležitým krokem bylo pro ACTIVE 24 zavedení technologie DNSSEC v roce 2008, která je rozšířením systému doménových jmen (DNS) a zvyšuje jeho bezpečnost. Internet se stal pro návštěvníky bezpečnějším místem. DNSSEC totiž ověřuje, zda informace pochází ze správného DNS serveru a cestou nebyla narušena jejich integrita.

V červnu následujícího roku oslavila společnost milník 100 000 zaregistrovaných .CZ domén. Narůstající popularitu internetu v ČR potvrzuje fakt, že ve stejné době bylo ke globální síti připojeno přes 5 milionů obyvatel republiky.

Narůstající počet uživatelů a webů znamenal i nárůst počtu potřebných hostingů. Jako reakce na tento problém vzniká v roce 2010 služba multihosting, díky které lze na jednom prostoru provozovat vícero stránek. Vysoké kvality služeb si všímá i sdružení CZ.NIC, od kterého ACTIVE 24 získává certifikaci registrátora s hodnocením plných 5 hvězdiček.

Dnes máte vlastní web zdarma, a to během několika kliknutí

Další projekty na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned následujícího roku přichází služba Superstránka, která je zdarma ke každé registrované doméně. Uživatelé tak nemusí umět programovat, aby mohli provozovat vlastní web. Stačí si vybrat z předpřipravených šablon a během pár kliknutí může mít vlastní web každý.

V roce 2014 dochází k přesunu serverů ACTIVE 24 do moderního datacentra DC Tower, které splňuje nejvyšší bezpečnostní nároky a nachází se na páteřní síti. Jelikož mají navíc pevné disky stále větší kapacitu, není už v dalším roce nutné limitovat zákazníky velikostí úložiště. Webhosting od ACTIVE 24 tak získává neomezenou velikost.

Společnosti ACTIVE 24 důvěřuje přes 100 000 zákazníků napříč Evropou

Leden 2016 se nese ve znamení chytrých e-mailů. ACTIVE 24 E-mail je inteligentní emailové řešení, které nabízí dostatek prostoru pro elektronické zprávy i pro sdílení adresářů, dokumentů nebo kalendáře. V březnu 2016 již využívá služeb společnosti přes 100 000 zákazníků, a to nejen v České republice, ale i na holandském, španělském, německém a britském trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).