Hlavní navigace

Chytré parkování zajímavé pro řidiče i majitele parkovišť

Koncept Smart City se začíná prosazovat i v České republice a ČD – Telematika se do něj aktivně zapojila.
15. 3. 2017

Sdílet

Společnost ČD – Telematika dodala systém chytrého parkování statutárnímu městu Liberec. Jde právě o jeden z prvků konceptu Smart City. Systém umožňuje dispečerské řízení parkovacích ploch, optimalizaci jejich využívání a poskytuje statistické údaje o využití parkovacích míst. Může pomoci zvýšit efektivitu výběru poplatků za parkovné nebo naopak hlásit překročení maximální povolené doby parkování. Stačí k tomu vybavit každé parkovací místo malým senzorem, který reaguje na obsazenost a o aktuálním stavu informuje řídicí centrum. V rámci pilotního projektu bylo v Liberci osazeno 240 parkovacích míst v šesti různých lokalitách. Na některých z nich mají za sebou již více než půl roku provozu. ČD – Telematika se po namontování senzorů stará o jejich správné fungování a správci systému předává informace z jednotlivých senzorů prostřednictvím API rozhraní. 

Komunikační schéma parkovacích senzorů; Zdroj: ČD – Telematika

Nenáročná investice

Základem systému je kompaktní programovatelná autonomní jednotka s elektromagnetickým senzorem. Jednotka je zapuštěná do vozovky, přičemž její zabudování – zavrtání do vozovky – je záležitostí na zhruba 20 minut. Každé parkovací místo je osazeno svou jednotkou – parkovacím senzorem s integrovanou bezúdržbovou baterií o garantované výdrži nejméně 5 let provozu. Senzor je programovatelný a díky tomu může hlásit nejen základní stav volno či obsazeno, ale také například stav dostupné kapacity baterie. Detektor zaznamená příjezd nebo odjezd vozidla na základě změny magnetického pole. Systém dokáže přesně detekovat, že jde skutečně o vozidlo. Speciální algoritmus změnu vyhodnotí a následně dojde k odeslání hodnoty Volno nebo Obsazeno do centrální aplikace, kde se online zobrazí stav a například se může zobrazit i do mapového podkladu. Problémem není ani eventuální sněhová pokrývka, která nemá vliv na funkčnost nebo na spolehlivost systému. Řešení lze využít i k zajištění kritických míst zákazu parkování, kde auta nesmějí stát kvůli bezpečnosti.  Systém je možné využít také pro informace o obsazenosti vyhrazených míst například pro invalidy či vozy taxi. Škála využití systému chytrého parkování se odvíjí od množství aplikací, které mohou být veřejné (bezplatné či placené) nebo neveřejné. Konkrétní implementace záleží na samotném zákazníkovi.

Umístění senzoru na parkovacím místě; Foto: ČD – Telematika

Chytrost pro veřejnost

U chytrého parkování obecně bude jednou z nejpopulárnějších veřejných služeb jistě aplikace, která bude navigovat k nejbližšímu volnému místu u zvoleného cíle. To ušetří čas a nervy řidičů a sníží i dopravní zátěž a množství emisí produkovaných při hledání volného místa. Další komfort přinese propojení s možností platby parkovného prostřednictvím jiné aplikace. Architektura systému umožňuje vytvářet webové aplikace podle přání zákazníka.

Systém může účinně a hlavně levněji nahradit řešení, která potřebují napájení či fungují na GSM síti a potřebují SIM. Pracuje v bezlicenčním pásmu rádiových vln o frekvenci 868 MHz. Jde o nadnárodní IoT síť, která připojuje již přes 7 miliónů zařízení, pokrývá celou Českou republiku a umožňuje energeticky úsporný přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti.

Služba chytrého parkování představuje investičně nenáročné řešení vhodné i pro menší obce či firmy nebo rozsáhlá parkoviště nákupních center. Potenciálním zákazníkem je každý, kdo chce zlepšit služby v oblasti parkování či potřebuje vyřešit akutní problémy v této oblasti.

Více informací naleznete na http://www.cdt.cz/iot/