Hlavní navigace

Chytré řízení vytápění v domácnosti: připravte se na zimu

Chytrý termostat za vás sám reguluje teplotu v domě. Ušetří vám tak čas i náklady.
25. 9. 2018

Sdílet

Úspora a pohodlí – to jsou dva hlavní přínosy Chytrého termostatu tado°. Provoz kotle totiž reguluje zcela samostatně. Během noci a při nepřítomnosti členů domácnosti navíc teplotu snižuje, čímž může dosáhnout až 30% úspory na nákladech za vytápění.

Instalace a zprovoznění je otázka chvíle

Termostat tado° je kompatibilní s valnou většinou moderních automatických plynových a elektrických kotlů či tepelných čerpadel, a instalace je tak obdobná jako u standardního termostatu. U vybraných kotlů navíc dokáže regulovat i ohřev vody. Po zapojení se termostat pomocí síťového mostu připojí k internetu, aby bylo možné jej prostřednictvím mobilní aplikace či webového rozhraní ovládat na dálku.

Díky regulaci teploty ušetříte

Po prvním spuštění je třeba termostatu sdělit několik základních údajů. Například požadovanou teplotu a časové rozmezí, kdy se v domácnosti obvykle spí. Podle toho v noci snižuje teplotu pro dosažení úspory, opět ji ale zvyšuje dostatečně včas na to, abyste nevstávali do zimy. Dobu spánku si lze nastavit zvlášť pro pracovní týden a víkend.

Pokud mají všichni členové domácnosti s termostatem propojený smartphone, umí tado° také snížit teplotu při odchodu posledního z nich a opět ji zvýšit tehdy, kdy se první člen k domácnosti přiblíží na určitou vzdálenost. Velice užitečná je tato funkce především tehdy, když odjíždíte na delší dobu – nemusíte zbytečně vytápět prázdnou domácnost, zároveň ale první hodiny po návratu nebudete doma trávit v zimním kabátu. O bezpečnost vašich údajů v termostatu se bát nemusíte, zabezpečení odpovídá například aplikacím pro internetové bankovnictví.

Termostat je také samouk

Každá domácnost má svá specifika a v závislosti na tepelné ztrátě a výkonu kotle potřebuje různě dlouhou dobu k vytápění. Protože termostat tado° pracuje s regulací teploty poměrně často, během pár dní se sám naučí, jak dlouho trvá domácnost vytopit. Dalším kritériem, které zařízení bere v potaz, je předpověď počasí. Pokud je slunečný den a domácnost se přirozeně vyhřívá díky slunečnímu záření, přizpůsobí tomu zařízení výkon. A tado° také rozpozná otevřená okna, na něž reaguje snížením výkonu, aby se předešlo zbytečným tepelným ztrátám.

S chytrými hlavicemi nastavíte každou místnost podle potřeby

Na jeden síťový most připojíte kromě samotného termostatu tado° také až sedm chytrých hlavic. Ty jednoduše zaměníte za běžnou radiátorovou hlavici a jednotlivé radiátory si systém řídí zcela sám. Domácnost díky tomu můžete podle denního využití rozdělit na více zón, což vám umožní dále ušetřit. Přes den tak nebudete vytápět ložnici a v noci zase obývací pokoj. V aplikaci si sami stanovíte časové údaje pro jednotlivé zóny a dále již systém funguje autonomně.

Mějte přehled o výdajích za vytápění

Aplikace a webové rozhraní tado° poskytují kromě možností ovládání také kompletní přehled. Zjistíte tak, kolik jste protopili a jaká byla v průběhu dní v domácnosti teplota. Aplikace sama vám tak napoví a poskytne rady, jak vytápět efektivněji.