Hlavní navigace

Dell EMC představuje první otevřenou SD-WAN platformu na světě

Moderní technologie přináší uživatelům dříve netušené možnosti.
23. 4. 2018

Sdílet

Softwarově definované WAN sítě (SD-WAN), jako jedna z těchto technologií nabízí firemním zákazníkům finanční úspory díky optimalizaci konektivity vzdálených poboček. Na druhou stranu SD-WAN umožňuje internetovým providerům zachovat příjem ze služeb a rozšířit portfolio služeb.

SD-WAN na rozdíl od morálně zastaralých technologií umožňuje inteligentně kombinovat datový provoz přes technologie jako MPLS, internetovou přípojku (DSL, symetrický Ethernet), LTE či jejich kombinaci a to i pro mezinárodní lokality. Samozřejmostí SD-WAN je jednotný management (v podobě cloudového či on premise kontroléru) a možnost automatizovaného připojení nových poboček díky tzv. zero touch provisioning (ZTP).

Navzdory svojí modernosti, je drtivá většina stávajících SD-WAN řešení svázána s jedním specifickým výrobcem. Toto v konečném důsledku znamená zamčení na jedno konkrétní řešení a výrobce. Nemožnost změny poskytovatele řešení ze strany zákazníka je v tomto případě emblematická.

Dell EMC jako první výrobce v roce 2018 uvedl na trh otevřenou SD-WAN platformu, která tyto nedostatky překonává. V souladu s Dell EMC strategií otevřených sítí (Open Networking),Virtual Edge Platform (VEP) poskytuje otevřenou platformu na které lze provozovat SD-WAN řešení od různých výrobců.

Samotná VEP platforma byla od základu vyvinuta specificky pro účely SD-WAN. Jejím středobodem je nový Intel Xeon D-2100 procesor, který oproti předchozím verzím nabízí hardwarovou podporu pro akceleraci kryptografických funkcí (Intel Quick Assist Technology – QAT) a zpracování paketů přímo v tzv. ‘user space’ (Data Plane Development Kit – DPDK) pro dosažení výkonu a propustnosti srovnatelné s FPGA kartami a ASIC čipy.

Tyto funkce spolu s vysoce výkonným procesorem zajistí dostatek výpočetních jader a výkonu nejen pro samotné SD-WAN aplikace, ale i pro další virtuální síťové funkce (VNF) v podobě firewallů, WAN optimizace, routingu, wifi kontrolérů atd. Zmíněné virtuální funkce lze také řetězit pro dosažení funkcionalit požadovaných konkrétním zákazníkem.

Samozřejmostí je možnost provozování ‘bare metal’ či virtualizovaných VEP variant (podporovány jsou Linux KVM, OpenStack/KVM a VMWARE ESXi hypervisory), což v konečném důsledku zajišťuje možnost volby z mnoha dostupných virtuálních funkcí.

Dell EMC ve formě VEP platformy kombinuje to nejlepší ze svého globálního distribučního kanálu a služeb podpory s tím nejlepším na poli výpočetní a síťové virtualizace. To činí VEP platformu finančně zajímavou pro zákazníky z řad podniků a internetových poskytovatelů.

Autor článku Zbyněk Houska, Consultant Networking & Security společnosti DNS a.s., která je distributorem s přidanou hodnotou řešení Dell EMC. Kontaktujte nás pro více informací nebo nezávaznou konzultaci

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).