Hlavní navigace

Diety hitem internetu: Influenceři doporučují zdravý životní styl

Influenceři vládnou českému internetu. Doporučují diety, ale i zdravý životní styl.
8. 4. 2021

Sdílet

Velkou část obsahu českého internetu v dnešní době tvoří influenceři. Masy lidí jsou ovlivněny tím, co jíst, jak se oblékat, kam cestovat i jak cvičit. Dobrou zprávou je, že právě na zdravé stravování a pravidelný pohyb se během lockdownu začala většina českých influencerů soustředit. Na všech sociálních sítích nabádají sledující k pohybu a sdílí recepty na sladkosti bez cukru.

Ať už otevřete instagram, facebook nebo jinou sociální síť, po nějaké době určitě narazíte na zprávu, že sacharidy jsou nepřátelé číslo jedna a na hubnutí je nejlepší Keto dieta. To, že influenceři využívají svůj vliv k nabádání fanoušků ke zdravému stravování, je samozřejmě správně. Někdy ale platí, že méně je více. Některým uživatelům sociálních sítí by se mohlo zdát, že všichni influenceři konzumují stejné doplňky stravy a striktně dodržují přísnou dietu. Taková myšlenka ale může mít od pravdy daleko. Faktem však je, že influenceři ovládli český internet.

Keto dieta do všech domácností, reklam i na sociální sítě

Snad každý uživatel internetu a sociálních sítí zaznamenal boom takzvané keto diety. Jedná se o způsob stravování založený na omezení sacharidů, a naopak zahrnutí většího množství bílkovin do jídelníčku. Keto dieta se stala hitem v hubnutí a produkty vhodné pro tento typ stravování jsou nabízeny hned několika prodejci. Právě tito prodejci velmi často k propagaci svých výrobků využívají influencery.

O tom, že má keto dieta výsledky, není pochyb. Uživatelé internetu se mohou přesvědčit v reklamách na Youtube, na sociálních sítích i v televizi. Reklamy na ketonovou dietu provází televizní seriály, přerušují videa, zkrátka vyskakují na uživatele úplně všude. Většina těchto reklam však informuje pouze o výsledcích. Je nutné si uvědomit, že influencer je také pouze “reklamní prostředek” a může předat omezené množství informací. Z toho důvodu už se většinou spotřebitel nedozví například to, že dietu je po roce dobré přerušit. Vždy je proto nutné zjišťovat si o všech inzerovaných produktech dodatečné informace a udělat si o nich kompletní obrázek.

Když ne keto, tak paleo

Pokud jste během brouzdání internetem nenarazili na keto dietu, možná jste byli seznámeni alespoň s paleo dietou. Paleo dieta je založena na principu stravování lidí v době kamenné. Součástí paleo jídelníčku je proto především maso, zelenina a ovoce. Podle odborníků specializujících se na tento způsob stravování by se mělo jednat o příjem potravin, které jsou pro lidské tělo už po staletí přirozené.

Příznivci a propagátoři paleo diety nekonzumují průmyslově upravené potraviny, pouze přírodní stravu. Jedí především maso a ryby, vejce, ovoce, zeleninu, pijí čaje a čistou vodu. Velmi často je paleo dieta spojována také s odmítáním sacharidů. Tím se tělo dostává (stejně jako u keto diety) do stavu tzv. ketózy, kdy si bere energii z tuků. V důsledku toho dochází k úbytkům na váze.

Trendy, které se objevily během lockdownu

Obsah mnohých influencerů se během lockdownu velmi zásadně změnil. Většina z nich dříve ve velké míře cestovala a účastnila se různých akcí, což momentálně není možné. Někteří se proto obrátili ke zdravějšímu životnímu stylu. Začali s pravidelným pohybem, procházkami do přírody, vařením a pečením zdravých forem pokrmů a ke stejným činnostem nabádají své sledující.

Všechny tyto změny v době karantény vyplynuly poměrně přirozeně, a to nejen u influencerů, ale obecně. Věčně zaměstnaní lidé si začali uvědomovat, že vitamín D, který jim chybí, u počítače či na sociálních sítích nenajdou. Ti, kteří k takovému závěru nedospěli sami, se možná nechali inspirovat právě oblíbenými influencery. V každém případě je pozitivní, že se čeští influenceři nezaměřují pouze na propagaci nejnovějších módních trendů a elektronických vychytávek, ale ovlivňují své sledující také v oblasti zdravého životního stylu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).