Hlavní navigace

Domény .SK rok po „revoluci“

Uběhl více než rok od doby, kdy SK.NIC změnil pravidla pro registraci a správu .sk domén.
31. 10. 2018

Sdílet

Co se od té doby událo?

Podle očekávání vzrostl počet .sk domén a to zejména vlivem nových registrací. Od 1. 9. 2017 byla kromě změny pravidel v platnosti i akční cena. Někteří registrátoři nabízeli doménu .sk jen za 1 €. Díky snížené ceně a novým podmínkám se celkový počet .sk domén zvýšil za poslední čtvrtletí roku 2017 o více než 5500. Pokud porovnáme stav na konci srpna 2017 a 2018, zjistíme, že změna pravidel a cenové politiky za první rok přinesla nárůst celkového počtu .sk domén o 16 231.

Dalšími faktory, které ovlivnily nárůst počtu domén, byly zjednodušení pravidel a snížení administrativy. Doménu .sk může nyní zaregistrovat kdokoliv s doručovací adresou na území EHP. V současné době není již potřeba rámcových smluv a doménu lze registrovat až na 10 let dopředu. Je možné ji také kdykoliv prodloužit.

Nicméně cena je stále mocný nástroj, o tom jsme se mohli přesvědčit už před změnou pravidel. Již za prvních osm měsíců roku 2017, kdy registrátoři následovali promo SK.NICu, jsme mohli pozorovat nárůst celkového počtu zaregistrovaných doménových jmen .sk o více než 11 000.

Uvolnění pravidel i pro registrátory

Registrátorem se od 1. 9. 2017 může stát právnická osoba na území EHP. SK.NIC tím umožnil dalším subjektům stát se registrátory .sk domén a nabízet tak kvalitnější služby svým zákazníkům. Jednou z těchto společností je i General Registry.

Správa .sk domén dlouho byla pro většinu registrátorů poměrně komplikovaná. V General Registry je bylo možné registrovat pouze ručně, pomocí e-mailových požadavků a zdlouhavého vypisování údajů. Zjednodušení pravidel a zavedení možnosti automatizované správy umožnilo vytvořit systém tak, aby byl pro zákazníky pohodlnější a registrace domén rychlejší. General Registry nyní nově nabízí webové i automatické rozhraní pro správu .sk domén, které je jednoduché a intuitivní a poskytuje širokou škálu možností:

  • sk domény je možné platit z kreditu;
  • registraci kontaktu, domény i DNS  jde provést z webového rozhraní a je plně automatizovaná;
  • Master API, které ocení obzvlášť partneři spravující větší množství domén.

Zvýhodněná cena

Se spuštěním webového rozhraní pro správu .sk domén podpoří General Registry registrace také sníženou cenou.  Doménu .SK můžete momentálně pořídit u nás jen za 200,– Kč, partnerům spravujícím větší počet domén poskytujeme individuální cenové podmínky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).