Hlavní navigace

E-mail na vlastní doméně je pro podnikání nezbytný

 Autor: Adobe Stock
E-mail zůstává v obchodním světě hlavním a nepostradatelným nástrojem elektronické komunikace.
30. 11. 2022

Sdílet

Řada uživatelů, byť vlastní svoji doménu a využívají ji k provozu svého webu, přesto stále používá pro komunikaci se zákazníkem e-mail na freemailu. Jaké jsou hlavní nedostatky freemailů, a které benefity přináší mail pod vlastní doménou vám osvětlí právě tento článek.

Není e-mail jako e-mail

Není nic horšího, než když vaši obchodní nabídku či schůzku zhatí tak malicherná věc, jako je nedoručený e-mail, který skončí u adresáta ve SPAMu. Případně dojde na horší variantu a váš e-mail napadne útočník, který k němu změní přístupové údaje. Navíc, pokud používáte bezplatný e-mail pro přihlašování k více službám, riskujete, že s prolomením přístupu do e-mailu může dojít k zneužítí přístupů k těmto dalším službám.
 

U freemailu je v takovém případě vysoce pravděpodobné, že se k vašim datům již nedostanete. Vaše data jsou nedostupná, váš e-mail je nefunkční. V bussinnesovém světě to znamená fátální problém.

Pokud naopak využíváte e-mail na vlastní doméně, který provozuje odborný poskytovatel, máte ve výše zmíněných situacích k dispozici specializovaný tým konzultantů, kteří vám pomohou nastavit autentizační metody typu SPF, DKIM a DMARK, jež ovlivňují bezchybné doručení pošty a její ochranu. V případě nedostupnosti vaší pošty a rovněž při ztrátě dat, zde máte možnost svá data obnovit.

Už jen tento jediný příklad ukazuje, že je vaše společnost s bezplatným e-mailem ve značné nevýhodě vůči konkurenci, která provozuje svoji poštu na vlastní doméně.

Proč nevyužívat freemail a mít poštu pod vlastní doménou?

Odliš se nebo zemři. To platí i pro e-mailovou adresu. Adresa typu @gmail nebo @seznam.cz se ztratí v davu dalších těchto adres. S freemailem působíte neprofesionálně a podezřele. Většina podvodníků a spamerů totiž využívá právě bezplatné mailové služby.

V praxi se můžete často setkat se situací, kdy z webové adresy vasdobryprodejce.cz si objednáte zboží, nicméně výzva k platbě vám přijde z freemailu typu vas-prodejce199good@gmail.com. Tato nekonzistence samozřejmě snižuje důvěryhodnost takového obchodu a může vést nejen k nedoručení pošty, jelikož je ve SPAMu, ale také ke zrušení celé této obchodní transakce.

Dalším palčivým problémem free služeb bývá kapacita. Ta je omezená. Například u Gmailu je to 15 GB. Pokud tuto hranici překročíte, musíte si za prostor navíc připlatit. V krajním případě vám může sám Google náhodně odstranit data, aby objem snížil pod vaši bezplatnou kvótu.

E-mailové služby CZECHIA.com od společnosti ZONER a.s. nabízí nepřetržitou kontrolu kvóty mailboxů a její automatické navyšování. Nemůže tedy dojít ke kritické situaci, kdy má uživatel zaplněnou schránku a nemůže tak přijmout další zprávy, které se odesílateli vrací jako nedoručené.

Vlastní doména umožňuje vytvoření celé firemní mailové struktury, která kopíruje skladbu vaší organizace. Pro marketingové oddělení, dotazy zákazníků nebo pravidelné mailingy si založíte samostatnou, specifickou adresu – cokoliv@vasedomena. Všechny vaše firemní e-maily tak vždy ponesou vaši značku a budete díky tomu působit organizovaně a profesionálně.

Služba CloudMail od ZONERu poskytuje v rámci jedné služby hostování a vytváření neomezeného počtu domén, uživatelů a velikosti schránek. Z toho plyne, že můžete vytvářet strukturu i několika firem.

Důležitá je i kontrola zaměstnavatele nad e-maily své firmy. Zatímco mailbox vytvořený pod firemní doménou zůstává dané společnosti, u freemailů to tak není. Adresa vytvořena fyzickou osobou na freemailu zůstává v jejím držení. Zaměstnanec, který vaši firmu opustí, má tím pádem nadále přístup k citlivým informacím ve schránce, kterou při své práci využíval. 

Freemaily nejsou kompatibilní s VMC certifikáty. S vlastní doménou máte vrstvu zabezpečení své domény plně pod kontrolou. Můžete si v DNS aktivovat potřebný DMARK skrze TXT záznam a využít certifikát s logem své společnosti. VMC certifikáty provozované pod vlastní doménou můžete získat u SSLmarketu. Je to největší prodejce digitálních certifikátů ve střední Evropě. VMC certifikáty dodává k e-mailům například pro Českou spořitelnu.

Ideálním řešením pro firemní komunikaci je tedy jednoznačně e-mail na vlastní doméně. Opatřit si doménu na CZECHIA.COM můžete už od několika desítek korun. Tato drobná investice má pro vaši elektronickou komunikaci velmi vysoké přínosy. Mimo bezplatného zřízení mailu na vlastní doméně od CZECHIA.COM získáte zdarma SSL/TLS certifikát od DigiCertu, základní webové stránky a nonstop zákaznickou podporu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).