Hlavní navigace

Firemní prostředí hraje prim při výběru práce

Většina českých i globálních firem se potýká s nedostatkem IT specialistů, klíčový je atraktivní zaměstnanecký balíček a technologie.
21. 8. 2019

Sdílet

Každé odvětví se vyvíjí, a i v oblasti náboru zaměstnanců tomu není jinak. Firmy, a to nejen ty technologické, během několika let změnily přístup k oslovování potenciálních zaměstnanců – primárně využívají osobní recruitment a do svých náborových kampaní zapojily sociální sítě. Jedním z klíčových nástrojů, jak získat, a především udržet kvalitní zaměstnance, je vedle tradičních motivátorů i pozitivní firemní kultura.  

Spolu s rostoucími investicemi zahraničních subjektů zaznamenává český technologický sektor v posledních letech znatelný růst, podle agentury CzechInvest plánovaly v roce 2017 zahraniční i domácí společnosti v České republice investovat více než 65 miliard korun. To vede i ke zvýšení konkurenčního prostředí v oblasti talentů, a hovoříme-li o oblasti IT, tak roste zejména poptávka po odbornících na správu dat, kteří očekávají atraktivní zaměstnanecké balíčky.

Jednou ze společností, která významně investuje v České republice, je Veeam® Software. Tato jedna z největších soukromých softwarových společností na světě provozuje v Praze své hlavní výzkumné a vývojové centrum (R&D centrum), do kterého v minulém roce oznámila investovat 150 milionů dolarů a vytvořit 500 nových pracovních míst. Jejím cílem je prostřednictvím náboru špičkových softwarových vývojářů a odborníků v oblastech řízení vývoje produktu, softwarového inženýrství a kontroly kvality získat vedoucí pozici v oblasti cloudové správy dat, a to nejenom na lokálních trzích, ale i globálně.  

Uvědomujeme si, že na poli náboru IT expertů panuje vysoce konkurenční prostředí, a my tak musíme přicházet s velmi atraktivní nabídkou, a to jak z hlediska platů a zaměstnaneckých benefitů, tak i práce, kterou nabízíme. Ukazuje se, že vedle tradičních zaměstnaneckých balíčků na důležitosti získávají především firemní prostředí a atraktivita technologií, se kterými nebo na jejichž vývoji bude uchazeč pracovat,“ říká Martin Štětka, regionální ředitel pro oblast CEE ve společnosti Veeam Software.

 

Většinu náborových aktivit Veeamu realizuje interní talentový tým, jehož aktivity mimo standardních náborových technik zahrnují především účast na veletrzích práce, spolupráci s univerzitami a nábor prostřednictvím sociálních sítí, zejména pak LinkedIn. I při současném nedostatku IT specialistů na trhu se mu daří do pražského R&D centra získávat cca 60 nových kolegů ročně, a to i díky důrazu na firemní kulturu a hodnoty společnosti, mezi které patří péče o zaměstnance a vývoj inovativních řešení.  

Kromě klasických benefitů, jako je například neomezená nabídka občerstvení či relaxační místnosti na pracovišti, podporujeme koncept work life balance. Díky zázemí globální firmy poskytujeme příležitosti a prostor pro osobní rozvoj i kariérní růst, nabízíme širokou škálu volnočasových klubů i projektů podporujících rozvoj našich špičkových technologických talentů,“ popisuje přístup k zaměstnancům Martin Štětka.

Veeam významně investuje do svých zaměstnanců a aktivit, které přispívají k pověsti Veeamu jako dobrého zaměstnavatele. Jedním z nejúspěšnějších profesních klubů společnosti je Veeam Intelektuální klub, který sdružuje zájemce o obecná intelektuální témata a rozvoj tvůrčího a kritického myšlení. Mezi nejatraktivnější volnočasové projekty sponzorované společností pak patří Veeam Engine, který sdružuje zaměstnanecké kluby s různým zaměřením. Například Veeam Music Club umožňuje zaměstnancům využívat pronajatou zkušebnu, zatímco Veeam Cycling Club sdružuje cyklistické nadšence, kteří soutěží v počtu najetých kilometrů prostřednictvím speciální aplikace, a to jak mezi sebou, tak i globálně v rámci všech poboček Veeamu. Pod hlavičkou Veeam Engine nalezneme i volejbalový, fotbalový, běžecký nebo pingpongový klub, kde spolu zaměstnanci Veeamu trénují i závodí.

Nejen pro zaměstnance, ale i širší IT komunitu je pak k dispozici tzv. Veeam Geek Hub, v rámci kterého Veeam zdarma organizuje technické meetupy a intelektuálně a sportovně zaměřené akce, kterých se mohou účastnit i IT experti z jiných společností.

Vzhledem k tomu, že Veeam je globální firmou a v pražském R&D centru tvoří procento cizinců zhruba 2/3 celkového počtu zaměstnanců, organizuje pro ně i jejich partnery bezplatné kurzy češtiny a angličtiny nebo pořádá tematické akce, kde se zaměstnanci mohou seznámit s kulturou svých kolegů. 

Ruku v ruce s podporou talentů jde Veeam svým zaměstnancům příkladem i v otázce společenské odpovědnosti. Firma tak například v minulém roce darovala 30 jízdních kol dětem v Klokáncích nebo její zaměstnanci pomohli s úklidem v kočičímu útulku.

Dobře se starat o vlastní zaměstnance je v dnešní době již nutností. Spolu se zaměstnaneckými balíčky a benefity, které byly možná dříve považovány za nadstandardní, se dobří zaměstnavatelé vyznačují především rozvinutou firemní kulturou podporující jak profesní, tak i osobní růst a zaměřenou na společensky zodpovědné chování. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).