Hlavní navigace

Společnost General Registry spouští nový informační portál Czechweb

K datu 1.8.2010 byl zahájen provoz informačního portálu Czechweb. Jeho cílem je poskytovat statisitky webhostingu v doméně CZ, monitorovat přírůstky a úbytky služeb za určité období.
5. 8. 2010

Sdílet

K datu 1.8.2010 byl zahájen provoz informačního portálu Czechweb. Jeho cílem je poskytovat statisitky webhostingu v doméně CZ, monitorovat přírůstky a úbytky služeb za určité období, informovat o novinkách na trhu domén a hostingů a v neposlední řadě také poskytnout prostor k diskusi o aktuálních tématech.

Co vedlo společnost General Registry, která se specializuje na registraci domén, provozovat portál, mapující trh českého webhostingu a .cz domén?

Na tuto myšlenku nás přivedli naši partneři, jimiž jsou ve velké většině webhostingové společnosti. Někteří z nich se zajímali o přírůstky domén v jejich správě za určité období, jiné zajímalo, jak si stojí ve srovnání s konkurencí. Vzhledem k tomu, že naše mateřská společnost již v minulosti podobný portál provozovala, rozhodli jsme se na tento projekt navázat a vytvořit portál, který by na jednom místě poskytoval statistiky webhostingů a domén v zóně CZ a ještě něco navíc.

V oblasti registrace .cz domén je situace poměrně jednoduchá, existuje konečný počet subjektů s akreditací k poskytování služby registrace a správy .cz domén a CZ.NIC poskytuje statistiky. V čem tedy tkví přínos portálu czechweb?

K absolutním počtům služeb k určitému datu uvádíme i přírůstky a úbytky služeb za poslední týden, včetně zasílání těchto dat e-mailem. Hned na úvodní straně návštěvník najde články o aktuálních tématech a může se připojit k diskusi. V záložce „Nástroje“ nabízíme možnost použití užitečných funkcí ke zjišťování dostupnosti, případně cesty k webové stránce, ke zjišťování údajů o doménách a dns. Tímto chceme motivovat uživatele k pravidelným návštěvám a používání portálu.

Jakou metodiku používáte při generování statistik?

Postupujeme tak, že jednou v týdnu se stáhne zónový soubor domény CZ.. Tento seznam domén se prochází a u každé z .cz domén se zjišťuje na jakou IP adresu je nasměrován A záznam pro doménu případně www.doména. Údaje se ukládají do databáze a pak se porovnávají s databází IP adres a seskupují se dle tzv. „netnames“. Na závěr se vypočte celkový počet domén pro jednotlivé „netnames“.

Pokud má někdo z webhosterů přiděleno více rozsahů IP adres a tedy více „netnames“, je možné aby zjistil celkový počet jím hostovaných domén, aniž by musel načítat počty domén podle jednotlivých „netnames“?

Toto lze zařídit, stačí když nás poskytovatel kontaktuje a my zajistíme sloučení jeho netnames do jednoho. Samozřejmě je možné také vyjmout určitý blok IP adres z „netname“ např. z důvodu když poskytovatel (webhoster) nemá vlastní autonomní systém a využívá IP adresy jiného poskytovatele. Tento blok IP adres lze pak přiřadit pod virtuální „netname“.

Co říci na závěr?

Těšíme se na návštěvníky nového portálu a na jejich příspěvky do diskusí k článkům. Rádi bychom také poděkovali společnosti CZ.NIC, která umožnila získávání dat z centrálního registru a také společnosti Internet CZ zajišťující funkčnost portálu po technické stránce.

O provozovateli portálu, společnosti GENERAL REGISTRY, s.r.o.
General Registry se specializuje na registraci a správu domén. Na trhu působí od roku 2003. Zaujímá pátou příčku v počtu registrovaných .CZ domén, což znamená téměř 10% tržní podíl, jde o více než 60 tisíc .cz domén. Celkově však spravuje více než 75 tisíc domén. Koncem roku 2008 společnost změnila majitele a stejně jako INTERNET CZ, a.s. se stala členem skupiny ARUBA s.p.a., která jim poskytuje zázemí. Více o společnosti najdete na stránkách http://www.ge­neralregistry­.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).