Unikátní platformu rozjel s týmem pěti lidí za pár měsíců, ale teď se chystá do ciziny. „Šéfová říká, že hledáme můj klon,“ směje se.
Co přesně znamená “můj klon”?
Hlavně musí mít smysl pro humor. Vždy, za každých okolností. Práce ve startupu je velmi náročná a smysl pro humor je tím, co udržuje motivaci a dobrou náladu týmu během dlouhých pracovních nocí.
Takže stačí smysl pro humor?
V podstatě ano. A k tomu už jen něco málo navíc. Musíte být něco, čemu v IBM začali říkat T-shaped professional. Musíte mít přesah mezi technickou znalostí a projektovým managementem. A taky umět řídit lidi, a to i na dálku, protože velká část mého týmu je v Brně.
Co je na té práci nejtěžší?
Myslet pořád dopředu. Dennodenně udržujete v chodu veškerou infrastrukturu, ale zároveň musíte pořád přemýšlet, jak to rozvíjet, jak to posouvat dál. Tedy potřebujete silné koncepční myšlení, ale taky schopnost ustát a obhájit si zvolenou cestu. Musíte zvládat každodenní nárůst provozu, a přitom zůstat inovátorem v oboru.
A co konkrétně je vaší každodenní prací?
Spolupráce na definování architektury systému, přebírání požadavků od byznys týmu, kontrola implementace a nasazování nových verzí systému do produkčního prostředí.
Jaké technologie používáte?
Kdekoliv to jde, využíváme open source technologie. Zonky je o sdílení, a open source technologie k našemu myšlení přirozeně patří. Snažíme se dělat věci co nejvíce automaticky, aby vývojáři měli co nejvíce času na svoji práci a systémy pracovaly za ně. V 5 lidech to ani jinak nejde. “Continuous integration” je samozřejmostí včetně statické analýzy kódu. Pomocí code review jednak předcházíme potenciálním chybám a zároveň udržujeme informovanost celého týmu o směru, kam se projekt posouvá. Pro komunikaci využíváme hodně populární komunikátor Slack, ve kterém máme nespočet automatizací. Díky tomu skoro vůbec nepoužíváme e-mail.
V čem programujete?
Na backendu v Javě a Springu. Na frontendu pak používáme Angular.js a zároveň Honza Bobisud má jako koníček ve volném čase přepisovat systém do jeho oblíbeného Ember.js. Přesně takové lidi do Zonky hledáme – nemusíme nikoho k práci nutit a sami přijdou se zlepšením. Vlastně takový je celý Zonky, nejen IT tým.
Na co kladete důraz?
Na bezpečnost. Znamená to pravidelné penetrační testy, ale i nestandardní spolupráce, které rovněž vítáme. Plánujeme zavést bounty program, což znamená, že pokud někdo zvenku najde problém, a nahlásí ho, dostane odměnu.
Jsou počítače vaše láska už odmala?
Svůj první počítač jsem dostal docela pozdě, asi v šesté třídě na základce. Nejdřív jsem jen hrál hry, ale brzy mě začalo ještě víc zajímat, co je v té krabici. Nejdřív jsme si vlastně počítače tak trochu skládali sami. Zkoušel jsem i napsat nějaké programy. Ale postupně jsem se dostal k tomu, co mě baví nejvíc – průnik byznysu, IT a práce s lidmi. Starat se o to, aby vydrželi tempo v Zonky, protože jsme holt startup, což je pro IT docela hardcore…
Co to znamená?
Update platforem děláme zhruba jednou měsíčně. To je v IT oddělení finanční instituce hrozný fofr. Běžné firmy mají tak tři updaty do roka. My pořád něco vylepšujeme. Pro obsluhu i pro zákazníky. Proto tak trvám na pečlivosti a pořádku. I malá funkcionalita může znamenat velký zásah a nejde udělat bez rozmyšlení. Postupnými úpravami si můžete během pár měsíců původně jednoduchý systém úplně zprasit.
Na čem teď děláte?
Pracujeme na úpravách, po kterých prahnou investoři. Nové funkcionalitě, která jim umožní rychlejší orientaci v informacích, které si pak budou moci lépe analyzovat, a tím pádem lépe službu využívat. Dostanou se k datům, která dřív neměli a podobně. Poslední týdny byly obecně dost náročné, Zonky roste jako z vody a v důsledku kampaně se doslova ze dne na den zvýšil počet návštěvníků na Zonky.cz z tisíců na desetitisíce.
Co je na vedení IT v Zonky nejlepší?
Rozmanitost práce. Mne zajímá nejenom IT, ale i právní, obchodní a ekonomická rovina věci. Ve startupu se můžete zapojit do businessové analýzy, převzít si zadání pro tým, a pak třeba i pomáhat vývojářům. Navíc je tu jeden zásadní aspekt, a to smysluplnost. Líbí se mi, že Zonky není zaměřen jen na zisk, ale že lidem opravdu pomáháme. Klientům k lepšímu úroku než jinde a investorům zase zhodnocovat jejich finance.
Když je to tak skvělá práce, proč teď hledáte klona?
V posledních dvou letech jsem v práci trávil tolik času, že jsem si pořídil dvě britská koťata, abych byl taky někdy doma. A taky moc rád cestuju, zajímám se o komunistickou architekturu, takže se často vydáváme s přítelkyní na výlety směr východ. Zatím nejdelší cesta byla tříměsíční – jeli jsme autem z Brna přes Írán a spoustu dalších zemí do Mongolska. A pak zpátky přes celou Sibiř. Teď plánuju něco podobného.
Troufnete si po Standovi osedlat Zonkyho technologie? Nebo máte zájem o jinou práci v Zonky týmu? Odpovězte na volnou pozici na www.zonky.cz/hlavy (www.zonky.cz) nebo přímo napište šéfce služby na lucie.tvaruzkova@zonky.cz.