Hlavní navigace

I malé a střední firmy mohou uspět v souboji s většími konkurenty

Firma Neeco integruje informační systémy a hledá optimální řešení pro široké portfolio svých klientů.
17. 5. 2017

Sdílet

Velmi úspěšně působí po celém světě. V některých oblastech svého podnikání úzce spolupracuje s Vodafonem. Využívá především jeho unikátní globální IoT platformy, která nabízí jednotné řešení mobilní konektivity postavené nad jednotlivými zeměmi a jejich národními operátory. Díky Vodafone Globální SIM Neeco na dálku spravuje svá zařízení po celém světě, a to jednoduše, z Čech. Více nám v rozhovoru přiblížil majitel skupiny Neeco David Pátek.

Váš podnik je ryze českou firmou a je velice úspěšný v zahraničí. O takový profil jistě usiluje řada podnikatelů. Můžete prosím krátce představit Neeco a jeho začátky?

Společnost Neeco byla založena v Čechách zhruba před sedmi lety. Již od počátku jsme měli velké plány a soustředili se na globální byznys. Sídlíme v Praze, ale máme pobočky a provozovny po celém světě, jak říkáte. Dnes dodáváme služby ve více než 160 zemích světa. V Česku máme zhruba 100 zaměstnanců, další ale například v Indii a dalších zemích.

Jaké služby nabízíte například firmám v zahraničí? Proč oslovují zrovna Neeco?

Nabízíme jim jeden kontaktní bod, který zajistí kompletní a kvalitní péči o jejich požadavky kdekoliv na světě. Téměř každá firma se dokáže rozrůst do dalších zemí, ale po čase přijde problém, jak vyřešit komunikaci s mnoha subdodavateli a partnery na dlouhé vzdálenosti.

Co tedy přesně Neeco dělá? Jaký je váš „core business“?

Základ našeho podnikání tvoří poskytování služeb a řešení v oblasti informačních technologií a telekomunikací, našimi zákazníky je celá řada nadnárodních společností jako například banky, obchodní řetězce, výrobní závody nebo státní organizace. Pro ně dnes poskytujeme podporu od návrhu řešení, přes realizaci, po provoz, údržbu a inovace stávajících řešení.

Zmínil jste, že flexibilita středně velké IT firmy, jako je ta vaše, se výborně doplňuje s velkými nadnárodními společnostmi. Můžete uvést nějaký příklad?

Například projekt Globální SIM, který vznikl ve spolupráci s Vodafonem. Výhodou této SIM je, že není geograficky alokována a je vždy v roamingu. Pokud by nebyla k dispozici síť Vodafonu, SIM karta se automaticky připojí do jiné dostupné sítě, což vede k vysoké dostupnosti služeb. Všechno můžete monitorovat z jednoho bodu a máte jednotnou podporu u Vodafonu. Druhé řešení se využívá pro takzvanou Machine-to-machine (M2M) komunikaci.

Můžete prosím popsat, jak funguje M2M komunikace pomocí Globální SIM?

Využíváme ji na přenášení dat mezi zařízeními. Zejména za účelem monitoringu a správy zařízení, což jsou malé objemy dat. Každý problém totiž musíme rychle zjistit i vyřešit. Představte si, že spadne systém v nějaké bance. Taková situace se musí vyřešit opravdu neprodleně. Nemůžete k tomu využít datové připojení zákazníka, ale musíte zavést vlastní datové připojení a k tomu se právě hodí Globální SIM v rámci IoT platformy. Tím spíš, když máte zákazníky rozeseté po celém světě. SIM kartu vložíme do zařízení MachineLink od Vodafonu, který pak může přijímat informace a monitorovat zařízení v jiné zemi. Toto řešení vlastně není tak úplně IoT ani M2M, ale nazýváme ho „out of band“.

Co Vám spolupráce s Vodafonem přinesla?

Pro mě osobně je spolupráce s Vodafonem naprosto ukázkovým partnerstvím, které je v dnešní době nezbytné pro úspěch na globálním trhu. Dohromady jsme dokázali spojit silné stránky obou společností a díky těsné spolupráci kvalitních lidí v rámci této asociace vytvořit produkt, který je v celosvětovém měřítku jedinečný a zároveň pro Neeco a naše zákazníky klíčový vzhledem k důležitosti zajištění nepřetržité datové konektivity.

Myslím si, že tento příklad může pomoci i dalším malým a středním podnikům. Měly by využívat svých nápadů a flexibility. Pokud toho nevyužijí, ztratí velkou příležitost na trhu. Zákazníci jsou obecně dost citliví na to, když někdo něco neumí. Identifikace takových příležitostí je právě na menší firmě.


David Pátek, majitel skupiny Neeco
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).