Hlavní navigace

Internet Explorer se změnil. K lepšímu. Posuďte sami.

Časy se mění. Od první verze Internet Exploreru proteklo vodami internetu již spousty dat a prohlížeč za dobu své existence prošel velkými, někdy bouřlivými, změnami.
5. 4. 2013

Sdílet

Ty přinesly opravdu řadu inovací. Jakých?

Jeden úvodní příklad za všechny: v roce 2009 byl představen Internet Explorer 9, který jako první prohlížeč na světě začal podporovat plnou hardwarovou akceleraci a konkurence ho rychle následovala. Webové aplikace díky tomu mohou naplno využít výkon celého počítače. Pro vývojáře se tak otevřely nové možnosti, jak vytvářet uživatelsky příjemnější, moderní web.

Internet Explorer je prozatím jediný prohlížeč, který si naplno rozumí s dotyky – třeba i s 10 naráz. Ve Windows 8 je kromě IE10 ve formě klasické aplikace plochy i kompletně přepracovaný prohlížeč optimalizovaný pro ovládání prsty. Stránky se zobrazují v celoobrazovkovém režimu, ovládací prvky se zobrazují jen tehdy, když jsou potřeba. Zároveň však stále můžete využívat multitasking, kdy je možné přichytit dvě aplikace vedle sebe a například chatovat a zároveň si v prohlížeči plánovat na mapě cestu. 

Navštivte tyto moderní weby a hry v HTML5 a přesvědčte se sami:

Atari Arcade, Contre Jour, Cut the rope, Explore Touch a Beauty of the web 

Mezi další významné novinky v posledních verzích Internet Exploreru patří:

Bezpečnost

Internet Explorer je na špičce i v oblasti bezpečnosti. Filtr SmartScreen poskytuje ochranu před webovými hrozbami a útoky využívajícími sociální inženýrství. Zabudovaná je ochrana před phishingem a škodlivým softwarem, včetně funkce, která se zabývá reputací aplikací a umožňuje vyloučit zbytečná upozornění pro známé soubory. Funkce InPrivate pomáhá chránit soukromí při surfování.

Připínání webů

Své oblíbené weby můžete připnout na hlavní panel ve Windows 7 a Windows 8. Ve Windows 8 navíc můžete oblíbené weby připnout na úvodní obrazovku Start a mít k nim přístup na jedno kliknutí. Připnout lze jakýkoli web, vývojáři můžou navíc optimalizovat ikony svých webů, aby při připnutí co nejlépe vynikly.

O tom, jak funguje akcelerovaná grafika, se můžete přesvědčit sami

Na webu www.ietestdrive.com najdete ukázky, které v praxi využívají hardwarovou akceleraci, HTML5 či ovládání více dotyky. Při této příležitosti si můžete vyzkoušet Internet Explorer 10, který je k dispozici pro Windows 8 a Windows 7.

Pomoc pro webové vývojáře v podobě portálu Modern.ie 

Cílem Microsoftu je vylepšovat nástroje, aby weboví vývojáři mohli trávit méně času testováním a laděním svých webů. Web modern.ie přináší možnost otestovat si kompatibilitu svého webu a získat informace, jak případné problémy vyřešit. Součástí je také služba BrowserStack pro testování napříč různými platformami na 3 měsíce zdarma.

Časy se mění. Internet Explorer se změnil. A co vy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).