Hlavní navigace

Internet věcí potřebuje nápady – pro chytrá města, zeleň i dopravu

Soutěž Czech Iot Summer Jam hledá nápady na využití internetu věcí. Vítězný projekt získá 40.000,– Kč.
17. 10. 2017

Sdílet

Druhý ročník softwarově zaměřené soutěže Czech IoT Summer Jam, kterou organizuje společnost České Radiokomunikace (CRA), má za cíl najít nápady na využití internetu věcí (IoT) a sítě LoRa. Je určena nejen pro studenty technických oborů, absolventy, startupy, ale i zavedené firmy z oboru, které mají možnost prezentovat vlastní řešení. Zájemci mohou své projekty přihlásit do konce října na webu Pripoj.me.

Pro tvorbu svých aplikací mohou soutěžící využít data ze senzorů umístěných v rámci provozů CRA a partnerů soutěže. V současné době mají k dispozici řadu zajímavých prostředí. Například v Ústí nad Labem jsou osazena čidla na sledování kvality ovzduší a hladiny hluku v okolí a uvnitř základních škol. V Praze jsou umístěna hned dvě čidla, která se věnují oblasti zeleně – v Botanické zahradě hlavního města Prahy jde o měření půdní vlhkosti, městská část Praha 7 zase řeší náklon a stabilitu vzrostlých a památných stromů. Konkrétně byl prototyp čidla náklonu umístěn na vzrostlý javor blízko stanice metra Vltavská.

Společnost AVAST v rámci prostor firemní kantýny umístila čidla na měření oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého a prachových částic. Soukromý včelař v Praze Ďáblicích využil speciální čidlo pro sledování včelstva, čidlo monitoruje váhu úlu, jeho teplotu a vlhkost. Soutěžící také mohou pro svůj projekt využít údaje ze třech vybraných kontejnerů, které se nacházejí v Roudnici nad Labem. MEVA kontejnery jsou vybaveny senzory Sensoneo, které pravidelně měří výšku odpadu v kontejnerech.  

V rámci provozů CRA jsou osazena meteočidla, která detekují podmínky na vysílači na Strahově – konkrétně teplotu, vlhkost, rychlost a směr větru, dále chytré elektroměry, nebo parkovací čidla od firmy GOSPACE Tech.

Ve všech případech senzory komunikují strukturovaná, zašifrovaná data, která mohou soutěžící využít pro vlastní návrhy projektů a aplikací.

Soutěžící se mohou inspirovat z minulého ročníku, ve kterém zvítězil projekt LoRaWAN  GEO Tracker od Jana Stejskala, který se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM. Do finále se dostal také projekt, jehož účelem je monitoring osob/věcí v určitém prostoru (např. vězňů, zaměstnanců apod.), tzv. geofencing a projekt hlukové mapy- sledování hlukové zátěže.

Z projektů zaslaných do 31. října 2017 odborná porota složená ze zástupců CRA a partnerů soutěže vybere tři nejlepší. Vítězný projekt získá 40.000,– Kč a na náklady organizátora soutěže bude uveden do praxe.

Informace k soutěži a dalším akcím CRA v oblasti IoT naleznete na webu Pripoj.me a facebookové stránce Czech IoT Summer Jam.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).