Hlavní navigace

Internet věcí potřebuje nápady – pro chytrá města, zeleň i dopravu

Soutěž Czech Iot Summer Jam hledá nápady na využití internetu věcí. Vítězný projekt získá 40.000,– Kč.

Doba čtení: 2 minuty

Druhý ročník softwarově zaměřené soutěže Czech IoT Summer Jam, kterou organizuje společnost České Radiokomunikace (CRA), má za cíl najít nápady na využití internetu věcí (IoT) a sítě LoRa. Je určena nejen pro studenty technických oborů, absolventy, startupy, ale i zavedené firmy z oboru, které mají možnost prezentovat vlastní řešení. Zájemci mohou své projekty přihlásit do konce října na webu Pripoj.me.

Pro tvorbu svých aplikací mohou soutěžící využít data ze senzorů umístěných v rámci provozů CRA a partnerů soutěže. V současné době mají k dispozici řadu zajímavých prostředí. Například v Ústí nad Labem jsou osazena čidla na sledování kvality ovzduší a hladiny hluku v okolí a uvnitř základních škol. V Praze jsou umístěna hned dvě čidla, která se věnují oblasti zeleně – v Botanické zahradě hlavního města Prahy jde o měření půdní vlhkosti, městská část Praha 7 zase řeší náklon a stabilitu vzrostlých a památných stromů. Konkrétně byl prototyp čidla náklonu umístěn na vzrostlý javor blízko stanice metra Vltavská.

Společnost AVAST v rámci prostor firemní kantýny umístila čidla na měření oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého a prachových částic. Soukromý včelař v Praze Ďáblicích využil speciální čidlo pro sledování včelstva, čidlo monitoruje váhu úlu, jeho teplotu a vlhkost. Soutěžící také mohou pro svůj projekt využít údaje ze třech vybraných kontejnerů, které se nacházejí v Roudnici nad Labem. MEVA kontejnery jsou vybaveny senzory Sensoneo, které pravidelně měří výšku odpadu v kontejnerech.  

V rámci provozů CRA jsou osazena meteočidla, která detekují podmínky na vysílači na Strahově – konkrétně teplotu, vlhkost, rychlost a směr větru, dále chytré elektroměry, nebo parkovací čidla od firmy GOSPACE Tech.

Ve všech případech senzory komunikují strukturovaná, zašifrovaná data, která mohou soutěžící využít pro vlastní návrhy projektů a aplikací.

Soutěžící se mohou inspirovat z minulého ročníku, ve kterém zvítězil projekt LoRaWAN  GEO Tracker od Jana Stejskala, který se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM. Do finále se dostal také projekt, jehož účelem je monitoring osob/věcí v určitém prostoru (např. vězňů, zaměstnanců apod.), tzv. geofencing a projekt hlukové mapy- sledování hlukové zátěže.

Z projektů zaslaných do 31. října 2017 odborná porota složená ze zástupců CRA a partnerů soutěže vybere tři nejlepší. Vítězný projekt získá 40.000,– Kč a na náklady organizátora soutěže bude uveden do praxe.

Informace k soutěži a dalším akcím CRA v oblasti IoT naleznete na webu Pripoj.me a facebookové stránce Czech IoT Summer Jam.