Hlavní navigace

Na internetu sice není bezpečno, ale AVG Technologies má recept

Významné světové firmy z oboru IT Security potvrzují dosavadní trend zvyšování množství a složitosti škodlivého kódu. Počet útoků na počítačových sítích se nejen neustále zvyšuje, ale roste i jejich sofistikovanost. Jen společnost AVG Technologies každý den zpracovává na 40.000 unikátních vzorků malware.
11. 11. 2009

Sdílet

Útoky jsou kombinované a často velmi specificky zaměřené, například na určitou geografickou lokalitu. S trochou nadsázky lze říci, že největším nebezpečím je dnes v záplavě nejrůznějších škodlivostí web jako takový.

„Nejde totiž ani tak o množství útoků zachycených z různých zdrojů, ale především o jejich nebezpečnost,“ potvrzuje vedoucí oddělení virové analýzy AVG Technologies Petr Odehnal. A tady web podle něj vyhrává na celé čáře svou nenápadností. Jestliže uživatel dostane srdceryvný mail „Drahoušek zákazník, ty vyplnit číslo od tvá platební karta na tato stránka pro tvoje bezpečí“, tak zřejmě pozná, že něco není v pořádku. Obdobně asi nespustí program, který mu někdo poslal mailem a který se snaží (marně) předstírat, že je neškodným textovým dokumentem. „Pokud používám navíc internetový prohlížeč, naposled aktualizovaný před dávnými časy, tak jsou mé šance na bezpečné přežití menší, než má asfaltový holub na střelnici,“ vysvětluje Petr Odehnal s tím, že jednou z nejriskantnějších operací dnes je prosté vyhledání textu písničky.

Společným jmenovatelem všech útoků jsou pokusy o získání citlivých osobních informací, později dobře zpeněžitelných přístupových hesel do bankovních systémů, zejména však vzdálené ovládnutí napadených počítačů. Společnost AVG Technologies zařadila do nové verze 9.0 svých produktů technologii AVG Identity Protection, která nabízí ochranu počítače na základě aktivní analýzy. Systém detekce tedy neposuzuje škodlivý kód na základě statické databáze, ale reaguje podle chování spouštěných programů. Brání cíleným krádežím hesel, odcizení podkladů k internetovému bankovnictví, čísel kreditních karet a dalších cenných informací. Unikátní technologie Link Scanner pak chrání uživatele před novými hrozbami, skrývajícími se i na zdánlivě neškodných webových stránkách. Nejúplnější ochranu představuje produkt AVG Internet Security 9.0, slučující v jednotném uživatelském rozhraní funkce antiviru, antispyware, firewallu, antispamu, antirootkitu, ochrany webového provozu v reálném čase i ochrany identity.

Produkty se značkou AVG chrání před stále rostoucím objemem různých typů škodlivého kódu více než 80 milionů počítačů v domácnostech, ale i firmách celkem ve 167 zemích světa. Značka AVG je velmi úspěšná nejen v ČR a na Slovensku, ale i v USA, Velké Británii, Německu, Brazílii, Irsku, Francii či Austrálii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).