Hlavní navigace

Jak nenaletět nepoctivému brokerovi

Zjistěte jak vybrat nejlepšího brokera pro obchodování na finančních trzích
7. 1. 2019

Sdílet

Obchodování na finančních trzích se v ČR stalo normální záležitostí. Nejde už o nic exotického a když někdo řekne, že obchoduje na forexu, nebo s akciemi, tak to nikoho moc nepřekvapí. S tím jak bohatne populace v naší zemi, stále větší množství lidí hledá alternativy, jak zhodnocovat svůj volný kapitál.

Pro investování a obchodování na finančních trzích je potřeba mít obchodní účet, na kterém může jednotlivec i firma zadávat příkazy pro nákup a prodej finančních nástrojů. Tento účet lze zřídit u společnosti, která se nazývá broker, nebo česky také makléř. Bez obchodního účtu u brokera nelze na finančních trzích obchodovat ani investovat.

S tím jak roste zájem lidí o finanční trhy, logicky roste i počet brokerských společností, které obchodování zprostředkovávají. Internet je plný informací, avšak pro nově příchozího jedince je velmi složité se v množství informací zorientovat a vyfiltrovat, co je pravda a co ne. Otevírá se tak prostor pro nekalé praktiky brokerských společností.

V tomto článku vám popíšeme co je broker a co pro vás dělá. Především se ale zaměříme na kritéria, která by měl každý zájemce o obchodování na finančních trzích pečlivě zvážit předtím, než si vybere toho nejlepšího brokera a především se vyhnul tomu, aby nenaletěl nepoctivé brokerské společnosti.

Co je to broker

Broker je společnost, která umožňuje jednotlivcům nebo firmám přístup na finanční trhy. Po podpisu smluvních dokumentů vám broker otevře obchodní účet. Na tento obchodní účet si převedete finanční prostředky a budete jimi ručit za obchody na finančních trzích.

Broker vám dá k dispozici obchodní platformu. To je software pro zadávání objednávek na nákup a prodej finančních nástrojů. Obchodní platforma může být vyvinutá přímo brokerem. Většina brokerů ale dnes využívá platformy MetaTrader 4 nebo MetaTrader 5. Jedná se prakticky o nejrozšířenější platformy na světě. Jejich použití je z mnoha důvodů výhodné jak pro brokery samotné, tak pro koncové uživatele.

V rámci obchodní platformy získáte přehled o kompletní nabídce finančních instrumentů, se kterými můžete u daného brokera obchodovat. A kromě zadávání obchodních příkazů máte k dispozici data všech finančních instrumentů včetně grafů a širokou paletu analytických nástrojů, které vám pomáhají dělat správná obchodní rozhodnutí.

Obchodní platforma dále nabízí funkce sledování vašeho obchodního účtu, včetně majetku, otevřených a uzavřených obchodů, zisků a ztrát.

Broker vám tedy poskytne obchodní účet, skrze který můžete obchodovat na finančních trzích. Dále vám poskytne obchodní platformu, skrze kterou můžete finanční trhy analyzovat a zadávat obchodní příkazy. K tomu všemu vám slouží broker jako podpora v případě, že vám něco nefunguje, nebo si s něčím nevíte rady.

 

Hlavním posláním brokera však je posílat vaše objednávky na trh a dělat to za podmínek, které budou pro vás cenově výhodné. V dnešní době má kvalitní, férový broker poměrně málo prostoru, kde tvořit zisk, takže informovaný člověk dokáže velmi dobře najít brokera s nejlepšími podmínkami.

Proto se v další části tohoto článku zaměříme na to, jak poznáte kvalitního, férového brokera. A poté uvedeme kritéria, která byste měli u jednotlivých brokerů porovnat, abyste zjistili, který je pro vás ten nejlepší.

Důležitá kritéria pro výběr brokera

V první řadě se musíte vyhnout tomu, abyste nenaletěli pofidérním a neférovým brokerským společnostem. Předtím, než se rozhodnete zařadit brokera do vašeho listu k porovnání podmínek pro obchodování, tak si prověřte následující:

 

 • Regulace – broker by měl být v každém případě regulovaný. Ideálně některá z licencí FCA, ASIC, CFTC, SEC. Jako hraniční minimum je licence CySEC.
 • Banka – v žádném případě daňové ráje. Ideálně banka v ČR (případně EU).
 • Web – Veřejné kontaktní údaje včetně telefonu. Možnost mluvit s reálnými lidmi. Podezřele působí webové kontaktní formuláře a emailové adresy @gmail.com apod.
 • Pobočka – Kamenná pobočka je znakem serióznosti.

Jakmile vyfiltrujete brokerské společnosti, které splňují minimálně výše uvedené parametry, tak je na čase srovnat jejich nabídky podmínek pro obchodování mezi sebou. Srovnání bude vycházet z vašich potřeb (především co a jak často chcete obchodovat). Obecně byste měli srovnávat:

 • Instrumenty – jak širokou paletu finančních nástrojů k obchodování broker nabízí. Velká nabídka nástrojů značí kvalitní společnost (vyjednat podmínky s hodně bankami a burzami není pro každého).

Tři níže uvedené parametry představují hlavní prostor pro brokera, kde může tvořit zisk. Zde byste tedy měli odhalit, který broker vám přináší tu nejlepší nabídku a kdo se jen snaží maximalizovat svůj zisk.

 

 • Spread – porovnejte rozdíly mezi nákupní cenou a prodejní cenou finančních nástrojů, které budete chtít obchodovat. Čím vyšší rozdíl mezi cenami, tím více vás bude reálně stát udělat obchod.
 • Komise – někteří brokeři vám nebudou komisi za obchod účtovat. V tom případě ale očekávejte vyšší spread.
  Pokud broker nabízí možnost účtování komise, tak by s tím měl jít ruku v ruce nižší spread. Pokud budete chtít srovnat mezi sebou brokera, který účtuje pouze spread a brokera, který účtuje spread a komisi, tak vás čeká malé matematické cvičení. Musíte spočítat, kolik představuje komise + (nižší) spread a to srovnat s (vyšším) spreadem.
 • Swap – toto je velmi opomíjená složka nákladů na obchod ze strany nezkušených obchodníků.
  Když držíte obchod přes noc bude vám účtován pozitivní nebo negativní swap (v závislosti na finančním nástroji, který držíte). Vyžádejte si od brokera ceník swapů pro instrumenty, které hodláte obchodovat a porovnejte je mezi sebou.
  Ideálně chcete brokera, který má největší pozitivní swapy a nejmenší negativní swapy.

Jakmile porovnáním vyberete nejlepšího brokera pro vás, stačí si jen otevřít obchodní účet a můžete začít zhodnocovat své finance samostatně na finančních trzích.