Hlavní navigace

Jak rozběhnout cloud ve vlastním datacentru

Vytvořit privátní cloud může být snadnější, než si myslíte. Jaké to má ale dopady na byznys a IT?
4. 1. 2017

Sdílet

Rostoucí požadavky byznysu i vývojářů a nutnost IT oddělení reagovat co nejrychleji a nejpružněji vedou k celosvětovému zvyšování poptávky po cloudových službách. Studie společnosti ForresterResearch odhaduje letos 21procentní růst výdajů na veřejné cloudové služby na 106 miliard dolarů.  Ale nejde jen o veřejný cloud, podle ComputerWorldForecast Study 2015 jsou cloudové projekty obecně pro většinu IT oddělení nyní nejdůležitější.

Důvodů je řada. Kromě samotného škálování kapacity a výkonu podle aktuálních potřeb organizace a s tím spojeného účtování cloud usnadňuje vzdálený přístup ke službám z různých zařízení, a navíc dovoluje vybudovat nákladově efektivní vzdálenou lokalitu pro zálohování.

Jako tvůrce serverového operačního systému a jeden z největších poskytovatelů veřejných cloudových služeb na to Microsoft reagoval uvedením nového operačního systému Windows Server 2016, který vyvinul na základě zkušeností a principů své cloudové platformy Azure. Nový systém je díky tomu od základu připravený na budování privátního cloudu (provozovaného v datacentru organizace) a na hybridní model, který umožňuje podle potřeby přenášet aplikace mezi on-premise nasazením a veřejným cloudem Microsoft Azure.

Proč a jak se rozhodnout pro změnu

Důvody bránící přechodu organizací do veřejného cloudu mohou být různé – složitá vlastní IT infrastruktura, zastaralé nebo specifické aplikace, nedostatečná konektivita, nebo ve výjimečných případech regulace neumožňující vynést informace za hranice státu. Přesto si může výhod cloudového provozu užívat alespoň část IT prostředí organizace. Řešením je hybridní model.

Také proto se Microsoft ve Windows Server 2016 zaměřil na vylepšení v oblasti virtualizace, která zefektivňuje využití hardwaru, a hlavně na zavedení kontejnerů. Do nich lze virtualizovanou aplikaci „zabalit“, čímž se usnadňuje její přesouvání mezi vlastní infrastrukturou a cloudem. Kontejnery využívající technologii Docker běží na tzv. Nano Serveru, což je výrazně odlehčená verze Windows Server 2016 bez grafického rozhraní. Nano Server je optimalizovaný pro privátní cloud a datacentra a v porovnání s plnohodnotným Windows Serverem vyžaduje podstatně méně paměti, updatů, restartů a je výrazně rychlejší.

Mimo to pamatuje Microsoft i na zabezpečení virtuálních serverů proti nepovolenému přesunutí. Server je od momentu zapnutí chráněný šifrováním a bez přístupu k dešifrovacím klíčům s ním nelze pracovat.

Windows Server 2016 tak umožňuje vytvořit vlastní privátní cloud a současně využívat výhod externího napojení do platformy Azure. Tento hybridní model dovoluje bezpečně přesouvat aplikace mezi prostředími podle požadavků na jejich dostupnost a veřejný cloud může organizaci posloužit také pro zálohování, nebo vytvoření řešení vysoké dostupnosti bez nutnosti rozsáhlých investic do hardwaru a výstavby vzdálené lokality.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).