Hlavní navigace

Jak snadno a rychle začít vydělávat díky affiliate marketingu

Využijte růstu provizního prodeje, zařaďte affiliate do svého marketingového mixu. Je to snadné a efektivní.
4. 8. 2020

Sdílet

Affiliate marketing se v současné době veze na růstové trajektorii. Tento trend je podporován tlakem na online nákupy během období, kdy celý svět trápí coronavirus. Absencí možnosti nákupů v kamenných prodejnách nastal velký rozmach online prodejů a firmy, které odsouvaly investice do on-line obchodování, se musely rychle přizpůsobit. E-shopy, kterým je e-commerce vlastní, situaci vytěžily na maximum a meziročně rostou o vysoké desítky procent. Všichni se však shodují v jednom – bedlivě sledují každou korunu investovanou do marketingu a affiliate jim vychází jako jeden z nejefektivnějších způsobů propagace.

Co je affiliate marketing a proč se do něj pustit

Affiliate marketing je propagace založená na provizním prodeji. Nejčastěji se o affiliate marketingu mluví ve spojení s propagací e-shopů, i když provizní prodej může být založen nejen na zprostředkování prodeje zboží, ale třeba i služeb, finančních produktů nebo energií. Affiliate program si mohou e-shopy provozovat samy, ale mnohem častěji využívají affiliate síť, která jim přináší celou řadu výhod. Kvalitní služby poskytuje inzerentům mezinárodní affiliate síť AffiliatePort, která sídlí v Praze. Služeb této sítě využívají firmy jako Datart, Hervis, Pompo, Teta Drogerie, IDEA Nábytek, Firo Tour, About You, Bonprix, Bonami a mnoho dalších.

Affiliate síť se stará na jedné straně o inzerenty, kterým zajišťuje marketingovou a technickou podporu, na straně druhé pak o publishery. Ti propagují značku a služby inzerenta na své náklady výměnou za provize ze zprostředkovaného prodeje. Affiliate síť zajišťuje, aby se nabídka inzerenta dostala k tisícům publisherů zapojených v Affiliate Portu. Garantuje transparentní měření konverzí a zajišťuje fakturace a platby. Díky tomu inzerent místo stovek až tisíců individuálních komunikací s publishery a proplácení stejného množství faktur komunikuje s jediným profesionálním partnerem, který se o vše postará.

Affiliate Port využívá americký analytický nástroj od společnosti TUNE, která patří k světové špičce a je jedním z lídrů v oboru. Má velmi dobře připravené API a navíc síti umožňuje doplnění systému o vlastní moduly. Affiliate Port tak svým partnerům poskytuje celou řadu funkčních rozšíření, která jsou do administrace TUNE implementována a respektují potřeby a specifika jednotlivých regionů. 

Affiliate síť partnerům poskytuje do analytického systému přístup, aby měli data v reálném čase pro interní potřeby. Dále pak zajišťuje reporting, podklady pro schvalování konverzí, optimalizaci a již zmíněnou fakturaci tak, aby maximálně ulehčila činnost oběma stranám. Kvalitní měření, komunikace a servis jsou základem fungující spolupráce. 

„Chcete nové zákazníky a zvýšit loajalitu stávajících? Zviditelnit brand a přitom stále platit jen provize z realizovaných nákupů? Spojte se s affiliate sítí, která má vlastní výkonnostní projekty.”

Affiliate marketing má velmi mnoho podob

Největšími publishery v affiliate sítích jsou cashbackové portály. Jedná se o projekty, které investují své kapacity a finance do budování zákaznické základny a propagace zapojených e-shopů. Cashbackový portál motivuje zákazníky k nákupu v e-shopech a výrazně tak zvyšuje dosah marketingové komunikace samotných e-shopů. E-shopu tak přivádí nové zákazníky, ale motivuje i ty stávající k opakovaným a častějším nákupům. 

Velkou oblibu u e-shopů po celém světě mají také takzvané kupónové weby. I ty patří k největším affiliate publisherům. Kupónové weby shromažďují slevové kupóny na jednom místě. Tyto kupóny pak posílají zákazníkům nebo je publikují na webu a to vždy se svým affiliate linkem. Z přivedených zákazníků následně získávají provizi. Kupóny jsou pro e-shop skvělá věc, jen je potřeba zvolit správnou strategii, aby byly pro zákazníka motivátorem nákupu, nikoliv jen součástí nákupu, která e-shopu snižuje marži.

Další výraznou skupinu publisherů tvoří obsahové weby a influenceři. Inzerenti mají tyto partnery ve velké oblibě, protože má jejich obsah často vysvětlující formu nebo obsahují osobní doporučení. Tato forma často přivádí nové zákazníky, ale má i své nevýhody. Protože se nejedná o typický výkonový prostor, mívá tento zdroj z pohledu konverzí nižší výkon, má však vyšší dopad na brand. 

Forem propagace je mnohem více. Zajímavé jsou různé e-mailové databáze, kdy rozesílací subjekt má svolení uživatelů k marketingovému oslovení, nebo třeba facebookové skupiny.

Jak jednoduše a rychle začít

Stejně jako ostatní formy marketingu i u affiliate spolupráce je dobré si na začátku zvolit správnou strategii a nastavit správně KPI. Jakými kroky si tedy musíte projít?

 • Síť nebo vlastní affiliate program
  Jednoznačně rychlejší, snadnější a levnější je nastartovat affiliate program se sítí. Bez investic do technologie a náročné propagace vašeho affiliate programu vás během několika dní budou propagovat desítky či stovky publisherů.
 • Spojení se sítí / nalezení technického řešení
  Kontaktujte affiliate síť Affiliate Port, domluvte podmínky spolupráce a uzavřete smlouvu.
 • Prodejní marže a stanovení provize
  Na každém produktu můžete mít různou marži. Lze vytvořit i skupiny produktů anebo kategorií s podobnou marží. Pokud si takovou jednoduchou analýzu a rozdělení uděláte, víte, jak vysoké provize můžete v affiliate programu nastavit.
 • Nasazení trackovacího kódu
  Affiliate software vygeneruje jednoduchý měřicí kód, který je nutné vložit do stránek e-shopu. Samotná implementace je snadná a zabere jen pár minut. Následuje otestování měření a spuštění programu.
 • Komunikace s publishery, marketing
  Zveřejněním podmínek programu začíná práce s publishery. Affiliate síť najde a osloví partnery, kteří budou kampaň propagovat.

S většinou činností vám pomůže affiliate síť. Jak zapojení do sítě probíhá, detailně popisuje článek Naloďte se k nám na palubu, je to jednodušší, než se zdá, kde najdete ukázku měřícího kódu i kontakty na affiliate manažera, který vám detaily vysvětlí osobně.

Mezinárodní affiliate síť AffiliatePort.eu

Affiliate Port patří mezi přední affiliate sítě ve střední Evropě. Pomáhá svým partnerům a klientům zvýšit výdělky prostřednictvím internetu. Dlouhodobě spolupracuje s leadery z oblasti zdraví, e-commerce, pojištění, finance, služeb nebo infopodnikání, kterým zvyšuje prodejní výsledky a objem realizovaných prodejů přes internet. Nyní je v ní zaregistrováno více než 3 500 publisherů, tedy registrovaných partnerů, kteří sledují kampaně a propagují e-shopy dle zaměření svých projektů. Síť Affiliate Port pomáhá firmám také při vstupu na zahraniční trhy. Důležitým charakteristickým rysem této sítě je, že provozuje vlastní výkonové projekty – cashback portál www.PlnaPenezenka.cz, módní katalog www.Lookio.cz, srovnávač zboží www.Kutilo.cz a další. 


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).