Jak ale vybrat schopného partnera, který přechod na nový SAP zařídí? Klíčem jsou zkušenosti a reference. Buď přímo ve vašem oboru, nebo u podobně velké firmy. Právě zkušenosti z obdobného projektu by pro vás měly být určujícím ukazatelem, že jde o kvalitního a spolehlivého partnera. „Nestačí však reference obecně celofiremní, je třeba obklopit se silným týmem, který zvládá projektový management. Proto je nutné orientovat se podle referencí konkrétních osob v týmu implementátora," upozorňuje Milo Georgievski, manažer divize SAP služeb pro Českou republiku ze společnosti Atos, která úspěšně provedla přechodem na nový SAP například farmaceutického giganta Zentivu.
Stěžejní je příprava projektu a design nového systému. Počítejte s tím, že tato fáze bude velice časově náročná pro vaše stěžejní interní zaměstnance a pokuste se jim co nejvíce odlehčit od jejich obvyklé agendy. „Jedině zkušení zaměstnanci sladění s firemní vizí dokážou implementátorovi precizně definovat skutečné potřeby, které má nový systém naplnit,” upozorňuje Georgievski. Pokud vaše IT ještě nezahájilo přípravu na digitální transformaci, bude nejprve nutné s pomocí partnera projít visioningu.
Z visioningu pak vzejde seznam dílčích projektů, z nichž některé řeší SAP S/HANA a mnoho jiných řeší další potřeby firmy. Může se jednat o harmonizaci stávajících systémů, čištění dat nebo třeba digitalizaci výroby. Všechny tyto dílčí části pak musejí bezproblémově zapadnout do veliké skládačky a spolupracovat spolu, předávat si data a umožňovat klíčovým osobám snadný přístup. Nejnáročnější je sestavit celé puzzle tak, aby bezproblémově fungovalo. „Jednotlivé projekty, které řeší samotnou digitalizaci, je pak již možné soutěžit klidně každý zvlášť a nechat si je dodat od různých partnerů,” vysvětluje Georgievski. „Podstatné však je nastavit pro všechny tyto dílčí projekty společnou koncepci.” Proto je klíčový zejména výběr partnera, který vaši firmu provede tímto iniciačním procesem.
Zajímejte se také, zda na vašem projektu bude pracovat lokální či převážně zahraniční tým. Zvažte, zda vašim interním lidem nebudou vadit například časové posuny. Pokud by kvůli tomu hrozilo zdržení, pak se vyplatí zainvestovat do týmu lokalizovaného blíže. V dnešní době naprostá většina spolupráce probíhá bezproblémově online. „V minulém roce jsme navzdory pandemii dokázali pro klienta Zentiva zajistit unikátní implementaci řešení SAP S/4HANA na Microsoft Azure zcela v režimu vzdálené spolupráce,” dává příklad Georgievski. „Smluvený čas 12 měsíců jsme dodrželi, a to navzdory pandemii.”