Hlavní navigace

Jak zvládnout v IT více, a přitom šetřit náklady?

Získat více a přitom ušetřit náklady – to z ní jako nereálná kombinace. Windows Server 2016 o to ale usiluje.
16. 1. 2017

Sdílet

Byznys si myslí, že chce jen dostatečnou podporu pro své fungování. IT to zase vnímá jako požadavek na dělání zázraků, ale bez kouzelné hůlky (peněz a prostředků). Jak z toho ven? Microsoft proto zcela přepracoval Windows Server ve verzi 2016 a dodal mu řadu softwarových funkcí, které dovolují lepší využití existujícího hardwaru, snadnější napojení do cloudu a hlavně jednodušší správu dnešního složitého prostředí.

Získejte více, utraťte méně

Zajistit vyšší dostupnost a spolehlivé ukládání dat pro případy obnovy po havárii pomáhá ve Windows Server 2016 technologie Storage Replica, které dovoluje replikovat data na úložištích mezí více servery. Ty mohou být i geograficky vzdálené. Pro zajištění dostupnosti při výpadku tak není přímo nutné pořizovat speciální hardware nebo licence.

Nová verze také usnadňuje budování vysoce dostupných storage systémů na levných úložištích osazených např. SATA disky. Vylepšená technologie Storage Spaces dovoluje postavit storage i např. na JBOD boxech a kontrolovat, zda jednotlivé servery mají v úložišti potřebnou kapacitu.

Výrazně ušetřit můžete i s další novou technologií Stretch Clusters, která reaguje na požadavky vznikající při stavění clusteru pro vysokou dostupnost. Stretch Clusters umožňuje k vybudovanému clusteru v jedné lokalitě replikovat data do vzdálené zóny, kde běží Strech Cluster, který zároveň plní funkci obnovy po havárii.

Řadu věcí, které dříve vyžadovaly investici do nového hardwaru, tak lze nyní vyřešit s Windows Serverem 2016 softwarově.

Snadný přesun do cloudu podle potřeby

Microsoft ve Windows Serveru 2016 vylepšil schopnosti virtualizace a zavedl technologii kontejnerů, které izolují a „zabalí“ aplikaci pro snadnější nasazení, běh a přesun mezi servery, včetně těch virtualizovaných v cloudu.

Kapacita cloudu Azure se však vybízí k dalšímu využití v kombinaci s Windows Serverem. Do cloudu lze data ze serveru například snadno zálohovat, přičemž Azure data ukládá v minimálně třech kopiích a volitelně i v různých datacentrech. Data, která jsou šifrovaná a komprimovaná, není nutné dále kontrolovat. Azure může sloužit také jako „obyčejné“ úložiště pro archivaci dat, ale i jako sekundární datacentrum pro případnou obnovu po havárii.

Pokud se rozhodnete přesouvat data a aplikace mezi vlastní infrastrukturou a cloudovým prostředím, budete potřebovat jednotnou identitu. Tu zajistí Azure Active Directory, které zachovává společnou správu i zabezpečení.

Zákazníci cloudu Microsoft Azure, kteří mají zakoupené licence Windows Server Datacenter s platným software assurance mohou navíc současně používat serverovou licenci on-premise i v cloudu, což ušetří náklady nebo znásobí počet virtuálních strojů.

Jak si usnadnit správu

Lepší využití hardwaru ušetří investiční výdaje, ale provozní náklady lze snižovat i efektivnější prací správců IT. Pro správu Windows serverů Microsoft nabízí sadu cloudových nástrojů Server Management Tools, které poskytují přístup k vlastní infrastruktuře i k serverům v cloudu Azure. Lze je ovládat přes webové grafické rozhraní nebo příkazový řádek, což se hodí zejména při správě Nano Serveru.

Správu celé infrastruktury napříč lokálním a cloudovým prostředím pak zajistí kolekce cloudových služeb Operations Management Suite. Může obsahovat nástroje pro analýzu logů, automatizaci procesů správy, nastavení zálohování a obnovy po havárii a zabezpečení. OMS můžete také integrovat se službou System Center, a získat tak úplné hybridní prostředí pro správu.

Zajímají vás podrobnosti o novém Windows Serveru 2016? Zaregistrujte se na webinář, který se uskuteční 17. ledna 2017 od 14.00 nebo 2. února 2017 od 14.00. Povede ho Dalibor Kačmář, manažer divize C+E společnosti Microsoft, a René Klčo, specialista na cloudové služby Microsoftu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).