Hlavní navigace

Jaká významná rizika provozovatelé datových center přehlíží

Je tomu pár dní, co jedno z významných datových center v Praze postihl výpadek elektrické energie. Jaká hrozí v datovém centru provozní rizika, která mohou ovlivnit i vaše servery?
6. 9. 2016

Sdílet

Ověřte si, že má váš provozovatel provozní rizika správně ošetřená a nehrozí vám žádné nebezpečí. Podívejme se do zákulisí datacentra ServerPark, který disponuje týmem specialistů, kteří hledají provozní rizika a datacentrum neustále zdokonalují.

Energetika

Je opravdu vše napájeno ze dvou napájecích větví? TIER IV zajišťuje dostupnost infrastruktury datacentra 99,995% a disponuje plnou redundancí celé napájecí sítě, chlazení a všech kritických prvků datacentra. Datacentrum postavené s cílem splnit požadavky na TIER IV má odolat i nejvážnějším technickým incidentům bez vlivu na produkční provoz serverů. ServerPark proto kromě špičkové energetické a chladící technologii v režimu 2N (resp. 2N+1) nabízí k rack hostingu možnost zapojení STS switche v případě, že klient provozuje některá jednozdrojová zařízení. STS switch umožní přepnutí napájení zdroje mezi větvemi bez výpadku.

Chlazení datacentra

Nenechte svého provozovatele datacentra vymlouvat se na standard ASHRAE, podle něhož lze provozovat stálou teplotu v datovém sále u horní hranice 27°C a nemít stálou teplotu. Mnoho datových center příliš neřeší stabilitu svého chladícího systému a to je možné pocítit například na významném kolísání teplot při přechodu napájení z veřejné energetické sítě na generátor (při výpadku). Start kompresorů může trvat i několik minut (u velkých chillerů 10 minut a více). Po tuto dobu se datové centrum chladí omezeně nebo vůbec, což může mít negativní vliv na provozované servery. Zejména pevné disky tím více trpí.


V ServerParku proto byla přijata, už v návrhu projektu, některá unikátní opatření. Klimatizační jednotky a to včetně kompresorů jsou umístěny na vyhrazených UPS, které zajistí stabilní napájení chlazení. Jednotky jsou dále vybaveny automatickým systémem ATS, který využívá přítomnost dvou napájecích větví v datacentru a v případě poruchy na jedné z větví ihned přepne provoz na druhou větev bez nutnosti manuálního zásahu. Další unikátností ServerParku je zálohování chlazení v režimu 2× N. Přijďte se k přesvědčit do ServerParku na vlastní oči.

Konstrukce budovy

Fyzická bezpečnost je klíčovým prvkem každého datového centra. Datové centrum nepatří do kancelářské budovy. Mělo by se jednat o samostatný objekt uzpůsobený přímo pro potřeby datacentra, který počítá s vysokým fyzickým zabezpečením, ale i vhodností konstrukce budovy, která bude řešit nutnou vysokou nosnost, zvýšenou ochranu před atmosférickým přepětím, nepřenášení vibrací z chlazení k serverům, ale i to že nad servery nepovedou žádná zdravotechnická potrubí (kanalizace, vodovod) či topení, aby nedošlo k vyplavení serverů či nonIT technologií (například rozvodny). ServerPark v tomto nechtěl činit žádné kompromisy, proto místo rekonstrukce staré nevhodné budovy zvolil novou stavbu na zelené louce, kde byly již v projektu vyřešeny všechny nutné parametry budovy.

Když se nemyslí na detaily

Věděli jste, že je nutné diesel generátor vyhřívat na provozně vhodnou teplotu, aby v případě potřeby spolehlivě nastartoval, dodával stabilní napětí a mohl přebrat plnou energetickou zátěž datového centra? O tuto funkci se v generátorech většinou stará jednoduchý elektrický předehřev s termostatem. Při poruše tohoto „topení“ ovšem většinou generátor nehlásí žádný chybový stav, proto je nutné teplotu chladící kapaliny měřit a na monitoringu tuto hodnotu hlídat, aby v případě poruchy předehřevu generátor nastartoval. Nemusí jít nutně jen o zimní měsíce, generátor se většinou vyhřívá na teplotu kolem 50°C a to po celý rok. Podobný problém může nastat i u podstatně banálnějšího problému, kterým je trvalé dobíjení startovacích akumulátorů. Je to podobné jako v autě. Pokud auto občas nenastartujete, baterie již nemusí mít dostatek energie k nastartování auta, zejména v zimě. Provozovatel datového centra by měl měřit napětí na startovacích bateriích, aby problém odhalil dříve, než se projeví v podobě nenastartování.

Dalším z mnoha detailů mohou být například vibrace přenášené od kompresorového chlazení na datovém sále.

Havarijní postupy

Datové centrum by mělo být schopno poradit si automaticky s každou závadou, v ideálním případě zvládnout souběh několika kritických poruch. Přesto je však nutné, aby datacentrum disponovalo týmem zkušených odborníků vyškolených k zásahu v případě nenadálé události, kteří mají k dispozici havarijní postupy pro všechny možné situace. Ptali jste se například vašeho provozovatele, na jakou dobu má zásobu nafty pro generátory a co bude dělat, až mu nafta dojde? Mnoho datacenter nejen že nemá zajištěnou dodávku nafty v krátké době, ale rovněž, má dokonce generátory umístěné v nepřístupném místě a pouze se spoléhá, že výpadek energie nebude trvat déle než několik hodin. ServerPark je připraven i na několikatýdenní blackout Prahy.

Komplexnost služeb

Datacentrum Vám má být partnerem. Klasická služba „Remote Hands“ dnes většině náročným klientům již nestačí. Technici ServerPark Vám 24 hodin vzdáleně poskytnou rozšířený support, který spočívá například i ve výměně pevných disků, zapůjčení našeho serveru při poruše, zkontaktování vašeho partnerského servisu serverů a domluvení výměny apod.

ServerPark byl dostaven v létě roku 2015 společností VSHosting a nyní je již z více než 40% plný. V roce 2018 je proto plánováno zahájení stavby ServerPark DC2. Před měsícem byla dokončena III. etapa ServerParku, ve které je k dispozici ještě více než čtyřicet 47U racků s příkonem na rack až 8kW a nosností 2 tuny. ServerPark rovněž technologicky splňuje častý požadavek technologické neutrálnosti. V ServerParku se již nyní nachází 5 alternativních operátorů, kteří mají do ServerParku přivedeny vlastní optické kabely ve vlastních HDPE chráničkách. Klient se tak s kýmkoliv z přítomných operátorů může dohodnout na spolupráci například v dodávce konektivity. Klientům také rádi pomůžeme se stěhováním serverů do ServerParku odkudkoliv z ČR a pomůžeme s celým procesem přechodu. Zázemí ServerParku je ideální jak pro Server Hosting, tak například pro dedikované servery.

Přijďte se do ServerParku podívat a prohlédnout si veškeré technické zázemí do detailů. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).