Je budoucnost bezhotovostní? Zaplatit náramkem, nálepkou nebo prstýnkem už není sci-fi

Víte, že poprvé se u nás dalo zaplatit kartou už v roce 1988 a v cizině dokonce ještě o 20 let dříve? Zatímco bezhotovostní platba na našem území byla tehdy výhradou majitelů tuzexových kont, dnes můžeme bezhotovostně platit všichni. A kromě karty se k tomu navíc dá použít i spousta jiných věcí.
16. 4. 2020
pr článek

Sdílet

Krátce po revoluci se platební karty začaly mezi obyvateli Československa šířit a došlo ke zprovoznění prvních několika bankomatů. Jen pro zajímavost – dnes je bankomatů po celé České republice asi 5,5 tisíce. Ale doba se pomalu mění. Češi v roce 2019 podle statistiky Sdružení pro platební karty poprvé zaplatili platebními kartami u obchodníků víc, než vybrali z bankomatů.

Bezhotovostní platby Češi milují

Jednoduchost, to je pravděpodobně ten nejzásadnější důvod, proč dávají dvě třetiny Čechů při placení přednost kartě nebo jiné alternativě před hotovostí. Zásadní je také bezpečnost: Zatímco platební kartu je velmi snadné zablokovat, ukradenou hotovost už nejspíš neuvidíte. A zvláště v posledních měsících lidé oceňují bezpečnost i z pohledu hygieny. Vlastní platební karta je násobně čistější než bankovky. Na těch totiž podle některých výzkumů Světové zdravotnické organizace sídlí průměrně i několik set typů bakterií.

Tři pětiny nakupujících si také dopředu zjišťují, jestli budou moci ve vybraném obchodě nebo podniku zaplatit kartou. Každý druhý účastník průzkumu agentury STEM/MARK v roce 2019 uvedl, že šel raději nakoupit jinam, když nemohl za nákup zaplatit bezhotovostně.

V souboji debetka versus kreditka dlouhodobě vítězí debetní karta. Nicméně platba kreditní kartou je někdy lepší – třeba při nákupech online nebo placení záloh za služby.

Popisek: V souboji debetka versus kreditka dlouhodobě vítězí debetní karta. Nicméně platba kreditní kartou je někdy lepší – třeba při nákupech online nebo placení záloh za služby.

Nejčastěji platíme debetní kartou, 15 % dává přednost hotovosti

V průzkumu z roku 2019 pro Českou bankovní asociaci se ukázalo, že 80 % dotázaných platí své výdaje nejraději debetní kartou. Hned po ní následovala kreditní karta, kterou upřednostňuje 22 % dotázaných. Na třetím místě bylo s 18 % placení mobilem – oproti roku 2018 v tomto případě šlo o 10% nárůst. Jen 5 % dotázaných v roce 2019 nejraději platilo nálepkou (platební známkou) a 2 % předplacenou debetní kartou, jako je třeba Revolut. Celých 15 % pak uvedlo, že když může, platí v hotovosti.

Obliba bezhotovostních plateb roste společně s oblibou online nákupů. Ty můžete zaplatit nejen kartou, ale i pomocí převodu v internetovém bankovnictví. Platba dnes proběhne nejvýš během několika minut. Ostatně, platbu převodem dnes používá asi 22 % nakupujících. Platbu kartou pak 24 % z nás. Vlivem toho došlo k poklesu zájmu o platbu na dobírku, a to na 47 %. Dobírku obvykle volí lidé, kteří konkrétní e-shop ještě neznají, nemají s ním zkušenost, nebo na který existují i negativní recenze ohledně dodání zboží.

Na internetu nakupujeme rádi a stále častěji online převodem nebo kartou. Zájem o dobírku postupně klesá.

Kapesné dětem moderně na nálepku

Nálepky, ačkoliv se zatím nedočkaly větší obliby, jsou praktickou záležitostí a jednoduchou pojistkou, jak mít čím zaplatit, i když třeba vyrazíte ven bez peněženky. Můžete ji mít na klíčence nebo třeba na telefonu. Stejně tak ji můžete poskytnout svým dětem.

Například v Hello bank! jsou k jednomu běžnému účtu k dispozici i tři nálepky zdarma. Na nich si můžete nastavit konkrétní denní limit, takže budete mít jistotu, že vaše dítko nikdy nezůstane bez prostředků a zároveň vám běžný účet „nevyplení“. Prostřednictvím nálepky můžete dítěti dávat kapesné a jako rodič oceníte, že budete mít kontrolu nad tím, za co kde dítě platilo.

Zaplatit se dá i věcmi, které byste neuhodli

Bezkontaktně platíme od roku 2011, kdy byla vydána první bezkontaktní platební karta u nás. Tuto technologii si Češi velmi oblíbili – v roce 2019 bylo Česko na druhém místě na světě se svým počtem provedených bezkontaktních plateb (hned po nesrovnatelně větší Austrálii).

Kromě toho, že už běžně platíme kartami, telefony a nálepkami, které stačí jen přiložit k terminálu, je ještě spousta dalších možností, čím platit. Ničím neobvyklým dnes není platba chytrými hodinkami a náramky. Z některých dalších může ale i rozum zůstávat stát. Už jste někoho viděli platit třeba chytrým prstýnkem skrze technologii NFC? Opravdu to jde!

Pokud už se vám stalo, že jste v obchodě neměli, jak zaplatit, protože jste třeba v autě na parkovišti zapomněli všechny osobní věci, možná byste v u chvíli ocenili možnost placení čipem pod kůží. To mimochodem není žádná novinka, o čipu velkém jako zrnko rýže, který si necháte dát pod kůži a pak s ním platíte, se vědělo už v roce 2016 – v Austrálii o něj tehdy měla zájem neuvěřitelná čtvrtina dotázaných! Pokrok zkrátka nezastavíme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).