Hlavní navigace

Kdy volit privátní cloud od Microsoftu

Privátní cloud od Microsoftu nabízí kombinaci známé serverové platformy Windows Server 2008 s nástroji pro automatizaci správy a údržby serverů a nástrojem pro samoobslužné vytváření nových virtuálních strojů. Kdy ho ale zvolit?
26. 7. 2012

Sdílet

Firmám s několika servery plně postačí Windows Server 2008 R2 s technologií Hyper-V. Více fyzických serverů mohou konsolidovat do jediného a ušetřit za energii i investice. Další alternativou je pro ně veřejný cloud na platformě Windows Azure, kdy dokonce žádný server kupovat nemusí. Privátní cloud je alternativou zejména pro větší firmy či úřady s více pobočkami a rozsáhlejší serverovou infrastrukturou. Mohou s ním totiž výrazně ušetřit.

Úspory jsou dosahovány díky tomu, že virtualizovaná infrastruktura je doplněna o celou řadu nástrojů, které usnadňují její administraci a údržbu, zálohování a obnovu dat a také zrychlují detekci případných problémů. K tomu slouží rodina produktů Microsoft System Center, které se starají o vše od běžné instalace opravných balíčků, až po vizualizaci veškeré serverové infrastruktury sdružené v privátním cloudu na mapě. Tyto nástroje zajišťují zejména úsporu personálních nákladů při správě a údržbě celé infrastruktury a také podstatně rychlejší reakční doby IT administrátorů. Ti se o kritickém problému dozvědí dříve než uživatel a navíc jsou upozorněni i na ty méně kritické jako je přílišná zátěž určitých prvků infrastruktury či třeba pevný disk hlásící blížící se poruchu. Vše v maximálně přehledné a srozumitelné formě.

Virtual Machine Manager Self-Service Portal se pak stará o prvek samoobslužnosti. Vytvoření nového virtuálního stroje, včetně instalace všech aktualizací, začlenění do domény Active Directory, do automatizovaného dohledu a správy i do systému centrálního zálohování a obnovy dat zvládne u privátního cloudu od Microsoftu sám uživatel. Operace, která bez virtualizace trvá týdny a u klasické virtualizované infrastruktury hodiny, je zde hotová během několika málo minut a bez nutnosti zásahu IT administrátora.

www.microsoft.cz/privatnicloud

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).