Hlavní navigace

Když se řekne inteligentní kamera…

Bezpečnostní kamery jsou všude kolem nás.
9. 7. 2018

Sdílet

Jejich doplnění o další systémy může monitoring prostředí pro bezpečnostní účely rozšířit ještě o vytěžování metadat generovaných právě připojenou technologií. Takzvané inteligentní kamery pak nacházejí uplatnění v dopravě, logistice, průmyslu, obchodu a mnoha jiných oborech.

Informace o současných možnostech moderních sledovacích technologií nám poskytl Business Development Manager projektu Mobotix společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech Martin Jahoda.

V čem jsou produkty Mobotix výjimečné?

Naše sledovací systémy využívají takzvanou decentralizovanou architekturu s celou řadou způsobů propojení a komunikace se systémy třetích stran. To je výhodné zejména tam, kde jsou na kamerový systém kladeny specifické požadavky. Pokud použiji termíny skloňované dnes ve všech médiích, tak jsme schopni realizovat projekty s IoT, Smart City, Industry 4.0, inteligentní videoanalýzy a podobně. Ve vývojovém centru Konica Minolta navrhujeme a vytváříme nové technologie a aplikace, které lze snadno využít právě v kombinaci s kamerovým systémem Mobotix.

Co je vlastně Mobotix?

Mobotix je německá společnost se sídlem poblíž Frankfurtu, která má po světě dalších šest poboček. Zabývá se vývojem a výrobou hardwaru i softwaru kamerových systémů pro bezpečnostní aplikace. Zaměstnává přibližně 350 specialistů, měsíčně vyrábí řádově deset tisíc kamer a v roce 2016 koupila její většinový podíl společnost Konica Minolta.

Jaké byly důvody této akvizice?

Konica Minolta je v České republice největším hráčem na trhu s tiskovými řešeními. Není však už tolik známo, že dodáváme také mnoho dalších technologií z oblasti IT, softwarových nástrojů a služeb. Snažíme se působit na poli chytrých technologií a zařazení bezpečnostních kamerových systémů do portfolia zboží a služeb je zcela logickým krokem.

V čem je hlavní výhoda získané technologie Mobotix?

Především kvalitativní standardy použité při vývoji a výrobě. Zákazníci velice oceňují vysokou životnost a spolehlivost produktů Mobotix, která je podpořena i dlouhou záruční dobou. Další významnou vlastností je vysoký standard kybernetické bezpečnosti. Celý eko-systém je navržen tak, aby byly minimalizovany potenciální hackerské útoky a nemohlo dojít k nežádoucímu převzetí kontroly nad kamerami. Stačí připomenout masivní DDoS útok z října 2016, který ochromil řadu populárních služeb na internetu. Podle zjištění expertů se jednalo o prvky IoT, mezi nimiž byly hlavně IP kamery. Systém Mobotix produktů je proto testován mimo jiné i renomovanou německou laboratoří na kybernetickou bezpečnost SySS.

Můžete uvést konkrétní příklady uplatnění vašich produktů?

Při nasazení našeho kamerového systému třeba v dopravě dokážeme díky hemisférické technologii snížit běžné množství kamer pro monitoring prostoru dopravního prostředku. Můžeme jimi monitorovat i prostor řidiče pro případ napadení. Díky IP technologii lze velice snadno realizovat vzdálený dohled z centrálního dispečinku. Kamerový systém podporuje oboustranný přenos audia, takže lze v případě potřeby snadno navázat komunikaci s řidičem. Systém je možno také jednoduše doplnit o informaci z GPS a sledovat i zaznamenávat polohu vozidla. Dá se přes něj připojit i k datům z řídicího počítače vozu a získat informace o jeho stavu, jako je zrychlení, otáčky motoru, poloha brzdového pedálu, spotřeba… Všechny tyto informace lze využít při řešení sporných událostí se zákazníky, k analýze chování řidiče i optimalizaci dopravních služeb jako takových.

Hitem poslední doby je termografie

To je další specifická oblast rozšiřující využití bezpečnostních kamerových systémů. Infračervená termografie se zabývá bezdotykovou analýzou rozložení teplotního pole na povrchu tělesa. Tohoto principu lze velice snadno využít pro detekci objektů, jako jsou osoby nebo vozidla, za ztížených světelných podmínek, kdy je tma nebo mlha a standardní kamery „nevidí“. Zajímavou možností je rovněž radiometrie. Použitím kamerového systému v kombinaci s termografií a radiometrií lze snadno vizualizovat stavy určité technologie nebo objektu a včasnou detekcí anomálií předejít velikým škodám na majetku.

Jak si to můžeme představit?

Například při monitoringu výrobní technologie, rozvaděčů, dopravníkových pásů, skládek a podobně. Systém bezkontaktně a vzdáleně detekuje absolutní teplotu povrchu objektu v monitorované oblasti a v případě jejího zvýšení přes zadanou mez automaticky vyvolá alarm. Operátor v ovládacím softwaru vidí obraz z běžné kamery, má přehled o celé situaci a současně i vizuální informaci o teplotě monitorovaných objektů. Může tedy adekvátně reagovat. Největší výhodou je, že definovaný poruchový nebo nebezpečný stav je detekován v dostatečném předstihu, dříve než běžnými zařízeními detekce požáru.

Takže spojení Mobotix a Konica Minolta má budoucnost?

Díky podobným strategickým krokům jako byla akvizice německé společnosti Mobotix, je dnes Konica Minolta schopna poskytovat svým stávajícím zákazníkům stále zajímavější nabídku řešení a služeb. S novými technologiemi v portfoliu můžeme oslovovat širší okruh zákazníků. Naše vývojová centra navíc stále pracují na nových produktech především z oblasti bezpečnostních technologií. Potenciál do budoucna je tak podle mého názoru prakticky neomezený.


Martin Jahoda je úspěšný specialista s rozsáhlými zkušenostmi z práce s bezpečnostními systémy nastoupil. Do Konica Minolta nastoupil letos v květnu a je zodpovědný za řízení a rozvoj oblasti kamerových systémů Mobotix. V dřívějších zaměstnáních zastával funkce technického odborníka, obchodního ředitele nebo Business Development Managera pro rozvoj regionu EU.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).