Hlavní navigace

Konec požárům: umělá inteligence pomůže předejít milionovým škodám

 Autor: Konica Minolta
Vědět o požáru dříve, než vyskočí první plameny, nebo vypnout stroj ještě předtím, než se přehřeje a dojde k jeho poškození.
17. 8. 2021

Sdílet

To je něco, co může zabránit nejen značným materiálním škodám, ale i ohrožení zaměstnanců. Podle průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Konica Minolta, dochází k nahlášení požáru ve firmách průměrně každých pět minut. Úspěšnost protipožárního zásahu je přitom nižší než 20 %. Nová řada chytrých kamer od společnosti Konica Minolta dokáže odhalit požár, než vypukne, předejít dlouhodobým odstávkám strojů nebo například rozpoznat zaměstnance v místě, kde by se pohybovat neměl, a zamezit jeho případnému zranění.

„Požáry ve firmách či v areálech jsou permanentní hrozbou, která s sebou často přináší obrovské škody na majetku, a to ještě v tom lepším případě. Z poslední doby si jistě vybavíme například na požár na pražském letňanském výstavišti nebo ve skladu v Uhříněvsi. Moderní technologie přitom nabízejí řešení, které na tyto situace dokáže včas upozornit,“ říká Michal Šotek, vedoucí divize Video Solution Services Konica Minolta Business Solutions Czech.

„Při vývoji sledovacích systémů jsme se zaměřili na sledování kumulace tepla uvnitř strojů, v prostorách skladů nebo třeba na skládkách odpadu. Včasným varováním dokážou naše kamery de facto předpovídat budoucnost a odhalit riziko požáru ještě před samotným vznícením,“ dodává.

Kamery, které vidí neviditelné

Zjednodušené řečeno místo operátora, který dříve musel sledovat množství monitorů, se umělá inteligence v jednotlivých kamerách rozhoduje sama a systém automaticky reaguje podle dané situace, například spustí alarm, předá informaci ostraze, rozešle varovnou SMS, vypne příslušný stroj nebo pošle aktuální videozáznam na vybraný server.

Jak pracují termální kamery?

Termální kamera neboli termovize pracuje na principu termální termografie. Ta se zabývá měřením teploty na povrchu tělesa bezkontaktním způsobem a jeho analýzou. Výstupem termokamer je infračervený snímek neboli termogram, který vizualizuje intenzitu záření v infračervené části elektromagnetického spektra. Takzvané radiometrické termokamery pak umožňují určit teplotu v jednotlivých bodech termogramu.

Nové kamery Mobotix M73 a S74 od Konica Minolta nabízejí možnost kombinace až čtyř funkčních prvků. Těmi mohou být kromě klasické videokamery ještě audio výstup, termokamera, ale třeba také senzor na snímání pohybu nebo infračervený přísvit. Hlavní předností celého řešení však spočívá v tom, že jednotlivé kamery fungují jako samostatná zařízení, která pro svůj provoz nevyžadují napojení na další centrální počítač ani software. Veškeré zpracování a analýza sledovaného prostoru probíhá uvnitř kamer s využitím technologií umělé inteligence a strojového učení.

Díky analytickým funkcím pro detekci kouře a plamene, které lze zároveň kombinovat s termální detekcí, mohou chytré kamery reagovat na situace, kdy dochází k nežádoucímu přehřívání a které lidské oko není schopné rozpoznat.

„Člověk je v podobných situacích schopný reagovat až ve chvíli, kdy se objeví plameny nebo dým, což už bývá pozdě. Moderní technologie v tomto případě dávají firmám drahocenný čas pro předejití a řešení mnohdy vážných problému,“ uvádí Michal Šotek s tím, že kamery jsou vhodné nejen pro vnitřní prostory, ale také pro sledování venkovních areálů, kde mohou pomoci předejít například vzplanutí odpadů na skládkách.

Stop přehřívání strojů

Předcházení požáru je však pouze jednou z funkcí, které chytré kamery od Konica Minolta nabízí. Mnohdy podobně vysoké škody mohou způsobit i neplánované odstávky výroby kvůli poruchám strojů. I tomu však dokáže umělá inteligence zabránit.

„Vyhodnocování obrazu pomocí umělé inteligence umožňuje také vyšší automatizaci a zefektivnění vybraných firemních procesů. Systém například dovede sám vypnout výrobní stroj ve chvíli, kdy se začne jen lehce přehřívat. Analýzou statistik pak rovněž dokážeme i predikovat údržbu strojů, objednávat servis a zamezit dlouhodobým neplánovaným odstávkám,“ vysvětluje Michal Šotek.

V neposlední řadě dokážou kamery sledovat také pohyb osob, a to i za špatné viditelnosti, což je důležité při samotné ostraze objektů. Mohou tak odhalit například neoprávněná vniknutí do areálu firem nebo poškozování jejího majetku. V případě sledování zaměstnanců pak mohou upozornit například na jejich nežádoucí pohyb v blízkosti strojů nebo v místech, kde mohou přijít k úrazu. Termokamery jsou přitom tak citlivé, že dokážou odhalit i ty nejmenší zdroje ohně, jako je například zapálená cigareta. Lze je tak použít třeba i pro kontrolu zákazu kouření v rámci firmy.

Kromě průmyslových či výrobních podniků jsou moderní kamerové systémy s videoanalytickými funkcemi vhodné i pro firmy z jiných sektorů. V oblasti automotive mohou například pomoci s dohledem nad vozovými parky, v retailu pak s analýzou zákaznického chování nebo s úpravami marketingových strategií.   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).