Konference Kam kráčí digitální sítě – jarní část konference proběhne 24. dubna v Olomouci.

Autor: KKDS
Konferenční program této pro české telekomunikace zásadní události bude reagovat hned na několik důležitých podnětů pro české ICT. Mimo jiné v souvislosti s uveřejněním důležitých materiálů – analytických studií týkajících se hned několika segmentů ICT trhu pořízených Ministerstvem průmyslu a obchodu díky prostředkům z Národního plánu obnovy.
4. 2. 2025
pr článek

Sdílet

MPO analyzovalo stav a možný vývoj ve 25 kapitolách. Obecně se zabývají okruhy:

  • Televizní broadcasting a pozice České republiky při využívání kmitočtů pro šíření televizních programů, včetně analýzy uživatelského chování.
  •  Analýza současného a budoucího využití kmitočtových úseků 4 GHz, 26 GHz, 42 GHz, ale s nimi související kapitoly týkající se využívání 5G a potenciálně 6G služeb. V konferenčním pásmu bude právě o těchto frekvenčních příležitostech panelová diskuze za účasti zástupců operátorů pevné i mobilní služby. Technickou třešničkou na dortu bude aktuální diskuze o řešení mezioperátorské synchronizace sítí s přiděleným individuálním oprávněním. Téma je aktuální kvůli chystanému uvolnění pásma 26 GHz do běžného provozu a zamýšlenému uvolnění úseku 3800 – 4200 MHz. Klíčovým tématem panelové diskuze budou názory různých stran na další rozvoj FWA infrastruktury v konkurenci s kabelovými sítěmi založenými na optickém vlákně.
  •  Nejenom podnikatele, ale i veřejnou správu a developery bude zajímat téma sdílení pasivní a fyzické infrastruktury, kterému se věnuje nejenom jedna z analýz MPO, ale i připravovaný adaptační zákon Nařízení GIA. Rozsáhlou přednášku budeme věnovat právě tomuto tématu, zaměřenému i na chystané závazné technické normy k fyzické infrastruktuře uvnitř budov. Rozsáhlé téma, které si zaslouží i několik pokračování v programech našich konferencí.
  •  Rádiový plán a Strategie správy spektra. Analytický materiál a Strategie státu při rozšiřování sítí vysokorychlostního připojení k Internetu, se zvláštním zřetelem na plnění strategických cílů pokrývání s přípojkami kvalitativní kategorie VHCN.  

Přednášky a následné diskuse se budou týkat také predikce pokrytí území České republiky právě sítěmi VHCN. Pojďme si také konečně představit, co to znamená infrastruktura VHCN – to zejména kvůli měnící se legislativy podpory výstavby v novém adaptačním zákoně je téma nanejvýš aktuální. Mění se doslova vše, co v minulosti přinášelo zvláštní postavení pro sítě elektronických komunikací směrující k urychlení výstavby. Přípolože, koordinace staveb, požadavky na vybavení nových budov, povinnosti veřejných investorů. Zcela aktuální téma, kvůli kterému se vyplatí přijít!

Mezi konferenční témata musíme zařadit kybernetickou bezpečnost. V roce 2025 čistě prakticky – v Olomouci jsme zařadili téma Analýza rizik v přenosové síti telekomunikačního operátora. Podrobné přednášce jsme vyhradili dostatečnou časovou dotaci.

Na žádost účastníků minulých konferencí také zařazujeme žhavé téma, akviziční chování některých konkurentů na hraně či za hranou soutěžního a spotřebitelského práva. Jaká je možná obrana? Toto téma zpracováváme ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem.

ČTÚ má v programu vyhrazený ještě jeden časový slot, a to podrobně zpracované představení povinností z DSA, Digital Service Act. Téma nejenom pro prostý přenos služby, ale i pro poskytovatele CDN služeb a služeb Webhostingu a Mailhostingu.

Tato a další témata – aktuální a zpracovaná těmi nejpovolanějšími v oboru naleznete v postupně zveřejňovaném programu konference KKDS Olomouc 2025.

Těšíme se na Vás.

Na konferenci Kam kráčí digitální sítě, pořádané 24. dubna v NH Hotelu Olomouc se můžete registrovat na webových stránkách isp-konference.cz

Konferenční program chceme udělat dostupnější. Proto jsme připravili zvláštní zvýhodnění pro studenty, akademické pracovníky a pracovníky veřejné správy. Podnikatelská veřejnost má možnost pořizovat vstupenky také prostřednictvím balíčků. Zvýhodnění přinášíme také pro členské firmy spolku Výbor nezávislého ICT průmyslu z.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).